احتمال تغییر موضع آمریکا پس از بازنگری توافق صلح افغانستان

به گزارش تور آلمان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندیپندنت، احتمال تغییر در موضع گیری دولت آمریکا در قبال توافق صلح با طالبان، در سخنان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن، بارزتر از گذشته بود.

احتمال تغییر موضع آمریکا پس از بازنگری توافق صلح افغانستان

هرچند پیش از این آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا نیز از ضرورت ارزیابی توافق صلح با طالبان سخن به میان آورده بود، اما آن گونه که سالیوان در گفتگوی تلفنی با حمدالله محب درمورد توافق صلح صحبت کرده است، به نظر می رسد که آمریکا در خصوص پایبند نبودن طالبان به تعهداتش در قبال توافق صلح، شواهدی بیشتری نزد خود دارد.

افزایش سطح خشونت ها در افغانستان یکی از عواملی است که می تواند موجب تغییر دیدگاه آمریکا در خصوص توافق با طالبان شود. شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه خود نوشته که جیک سالیوان در گفتگوی تلفنی با حمدالله محب مشاور شورای امنیت افغانستان گفته است که دولت این کشور توافق صلح را بازنگری خواهد کرد.

سالیوان همچنان تاکید کرده است که بررسی تعهدات طالبان در قبال توافق صلح، از جمله کاهش خشونت در افغانستان و قطع رابطه با القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی، در صدر بررسی های دولت آمریکا قرار خواهد گرفت.

ایندیپندنت می نویسد: دولت دونالد ترامپ برای اینکه بتواند در انتخابات سال 2020 دستاویزی برای ارائه داشته باشد، توافق صلح را بسیار عجولانه با گروه طالبان امضا کرد؛ هرچند این توافق پس از چندین نشست میان زلمای خلیلزاد و هیئت طالبان در قطر به دست آمده، اما به دلیل اینکه بستر سیاسی افغانستان مطالعه نشده و مهم تر از همه، دولت افغانستان در این توافقنامه جایگاهی نداشته است، می توان گفت که توافقی عجولانه است؛ این درحالی است که بیشتر مسئولیت های این توافقنامه متوجه دولت افغانستان است، از جمله آزادسازی پنج هزار زندانی طالب از زندان های دولت افغانستان.

با این حساب می توان گفت که دولت آمریکا از جانب دولت افغانستان این توافق را امضا کرده و مسئولیت اجرایی آن بر دوش دولت افغانستان افتاده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1679

به "احتمال تغییر موضع آمریکا پس از بازنگری توافق صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تغییر موضع آمریکا پس از بازنگری توافق صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید