ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرنگاران : مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از پیوستن ایران به برنامه جهانی پیش خرید و توزیع عادلانه واکسن کووید19 موسوم به کوواکس خبر داد.

ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از ایرنا، حیدر محمدی با بیان آنکه وزارت بهداشت نامه پیوستن به برنامه توزیع عادلانه واکسن کرونا (کوواکس) را امضا کرده و به طور رسمی عضو این برنامه دنیای شده و در نوبت خرید این واکسن قرار گرفته است، گفت: با توجه به پیوستن ایران به برنامه دنیای کواکس هر زمان که واکسن کرونا در دنیا تولید شد، ایران نیز سهمیه خود را دریافت می کند اما در مورد اینکه ایران برای پیوستن به این برنامه پولی واریز کرده یا نه با توجه به اینکه این موضوع در حوزه کاری سازمان غذا و دارو نیست، اطلاعی ندارم.

پیش از این، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود: با توافق اجرا شده بین ایران و سازمان بهداشت دنیای، این سازمان به ایران برای پرداخت هزینه پیش پرداخت خرید واکسن و عضویت در برنامه پیش خرید واکسن کرونا مهلت کافی داده و از این نظر جای نگرانی وجود ندارد.

برنامه دنیای دسترسی عادلانه به واکسن کرونا موسوم به کوواکس با مدیریت سازمان دنیای دنبال می شود و تا به امروز حدود 160 کشور دنیا به این برنامه پیوسته اند. این برنامه به دنبال این است که بعد از تولید واکسن تایید شده کرونا حدو دو میلیارد دوز از این واکسن را تا پایان سال 2021 در بین کشورها توزیع کند و کارکنان سیستم های سلامت در اولویت دریافت این واکسن هستند.

چین و آمریکا هنوز به برنامه دنیای توزیع عادلانه واکسن کرونا نپیوسته اند.

بیش از 140 شرکت دارویی و تولید واکسن در دنیا برای تولید واکسن کرونا فعالیت می کنند که تعدادی از این شرکتها در آمریکا، اروپا و چین در این زمینه به دستاوردهایی رسیده و وارد فاز انسانی تولید این واکسن شده اند.

به گفته سعید نمکی، وزیر بهداشت، ایران نیز همپای دنیا تحقیقات برای تولید واکسن کرونا را در چند مرکز تحقیقاتی دنبال می کند، یکی از این مراکز، یکی از شرکتهای دارویی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است.

وزیر بهداشت اوایل مهر99 گفت: مراحل مختلف کار را برای تولید واکسن کرونا را دنبال کرده ایم. آزمایش بر نمونه حیوانی میمون هم اجرا شده و نتایج بسیار خوبی گرفتیم و در دو تا سه هفته آینده کار آزمایش واکسن بر نمونه انسانی را آغاز خواهیم کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: تمام اقدامات تولید واکسن در ایران منطبق بر استانداردهای بین المللی و پروتکل های سازمان دنیای بهداشت و سازمان غذا و دارو است و گزارش این اقدامات به سازمان دنیای بهداشت نیز ارائه می شود.

محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، 22 مهر امسال از نهایی شدن مراحل ساخت واکسن کرونا توسط محققان جوان این ستاد خبر داد و گفت: تست حیوانی واکسن کرونا که بر روی میمون انجام شد موفقیت آمیز بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1476

به "ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به برنامه جهانی پیش خرید واکسن کرونا پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید