ایران همچنان در فروش نفت

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرنگاران- طبق ارزیابی دو منبع غربی، صادرات نفت ایران از ابتدای آوریل تا به امروز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در سطح بالایی مانده است.

ایران همچنان در فروش نفت

به گزارش تور آلمان ارزان، صادرات نفت ایران از اواخر سال 2020 با وجود ادامه تحریمهای آمریکا که از سوی دولت ترامپ وضع شده اند، رشد نموده است. دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا که در ژانویه بر سر کار آمد، بازگشت به راستا دیپلماسی را پیشنهاد کرد که ترامپ رها نموده بود.

صنعت نفت به دقت به سطح صادرات نفت ایران چشم دوخته که در صورت رشد سریع ممکن است توازن بازار جهانی را دستخوش تغییر کند. در گذشته، سایر صادرنمایندگان نفت اوپک برای تعدیل تاثیر بازگشت صادرات نفت ایران روی قیمتها، تولیدشان را کاهش داده بودند.

شرکت پترولجستیک به رویترز گفت صادرات نفت ایران از ابتدای ماه میلادی جاری تا به امروز 500 هزار بشکه در روز بوده که کاهش ماهانه داشته اما نسبت به مدت مشابه سال 2020 بالاتر است. این شرکت در ابتدا صادرات مارس را کمتر از 600 هزار بشکه در روز برآورد نموده بود.

دانیل گربر، مدیرعامل پترولجستیک به رویترز گفت: صادرات در این سطح طولانیتر از انتظار ما ادامه پیدا نموده و با مذاکرات سازنده ای که در وین در جریان است، ممکن است هرگز شاهد بازگشت به رکورد پایین سال 2020 نباشیم.

مذاکرات میان ایران و قدرتهای جهانی درباره توافق برجام از اوایل آوریل در جریان است و هفته آینده بر اساس پیشرفتی که تا به امروز حاصل شده است، ادامه پیدا می نماید.

یک منبع مطلع در یک شرکت دیگر اظهار کرد صادرات نفت ایران در دو هفته اول آوریل پایین 500 هزار بشکه در روز بوده که کمتر از 600 هزار بشکه در روز در مارس است اما این آمار می تواند بازبینی گردد.

هیچ آمار دقیقی درباره صادرات نفت ایران وجود ندارد. پترولجستیک و سایر شرکتها میزان صادرات نفت ایران را با ردگیری نفتکشها برآورد می نمایند. اما نفتکشها می توانند دستگاه ردیاب ماهواره ای خود را خاموش نموده و برنامه سفرش را تغییر دهند یا از تاکتیکهای دیگری استفاده نمایند که ردگیری آنها را دشوارتر می نماید.

برطرف تحریمهای آمریکا به ایران امکان خواهد داد صادرات نفت خود را به 2.5 میلیون بشکه در روز برگرداند که آخرین بار در سال 2018 هنگامی که ترامپ از توافق هسته ای خارج شد، مشاهده شد.

ایسنا نوشت: بر اساس گزارش رویتر، بازرگانان، تحلیلگران و شرکتهای اطلاعات انرژی اعلام نموده اند چین در ماههای اخیر نفت بیشتری از ایران خریداری نموده است. یک بازرگان چینی با اشاره به نفت ایران، به رویترز گفته بود این بشکه های حساس مانع عرضه از نقاط دیگر شده اند زیرا بسیار ارزان هستند.

شرکت مشاوره ریستاد انرژی اواخر مارس اعلام نموده بود افزایش اخیر صادرات نفت ایران به چین و برداشت نفت از ذخایر، در ضعف بازار نفت سهیم بوده و تلاشهای اوپک پلاس برای محدودیت عرضه و تقویت قیمتها را تحلیل برده است. بنا بر برآورد تحلیلگران و معامله گران نفت، چین بزرگترین خریدار نفت ایران بوده و وارداتش از ایران در مارس به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1829

به "ایران همچنان در فروش نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران همچنان در فروش نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید