بایدن در حال آنالیز لغو تحریم های ایران

به گزارش تور آلمان ارزان، نشریه ساندی تایمز در گزارشی مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا در حال آنالیز لغو تحریم های وضع شده علیه ایران است.

بایدن در حال آنالیز لغو تحریم های ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نشریه بریتانیایی ساندی تایمز امروز (یک شنبه) در گزارشی به نقل از یک مقام امنیتی آمریکایی مدعی شد که جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا به دنبال آن است که تحریم های وضع شده علیه ایران را با هدف حفظ توافق هسته ای 2015 کاهش دهد و این توافق را به جهت خود بازگرداند.

این نشریه در ادامه با اشاره به تاکید ایران بر لزوم برطرف کامل تحریم ها نوشت که نشانه هایی از برطرف این تحریم ها وجود دارد، هرچند که دولت بایدن اصرار دارد ابتدا می بایست یک نشست در چارچوب 1+5 با حضور ایران برگزار گردد.

دولت جو بایدن بارها از تمایل برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سخن گفته است و به تازگی نیز اعلام نموده که آماده بازگشت به مذاکرات با ایران در چارچوب 1+5 است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند که آمریکا به عنوان طرفی که از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض نموده است نخست باید به توافق هستها بازگردد و با برطرف تحریم های ایران حسن نیت خود را نشان دهد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان امروز در گفت وگو با پرس تی وی توضیح داد: ما تنها زمانی وارد مذاکره می شویم که تحریم ها لغو گردد و رفتار آمریکا تغییر کند. به دلیل سیاست های آمریکاست که دارایی های ما در کره جنوبی و ژاپن بلوکه شده اند. این رویکرد می بایست تعییر کند. اما دولت بایدن همچنان به مسدود کردن پول ایران برای خرید واکسن کووید 19 ادامه می دهد.

ظریف با اشاره به تحولات هسته ای ایران از زمان خروج آمریکا از برجام گفت که ایران اکنون ذخیره اورانیوم بیشتری دارد، هرچند که ما هیچ کس را تهدید نمی کنیم و تنها از حق خود استفاده می کنیم.

به گفته وی اگر آمریکا خواستار تعامل مالی با ما نیست اما باید به بقیه اجازه تجارت با ایران را بدهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ایران از برجام تاکید نمود که ایران نیازی به این کار ندارد. آمریکا باید بداند که ما نیازی به خروج از برجام نداریم و می توانیم از حقوق خود در توافق بهره ببریم. ما توافق نکردیم که آن را کنار بگذاریم ما مذاکره کردیم که به تعهداتمان عمل کنیم. ما طبق مفاد برجام حق داریم که از اجرای تعهدات مان عقب بنشینیم.

ظریف یادآور شد: آمریکا در بازی خود و کوشش برای اعمال فشار بر ایران یک اشتباه عظیم کرد؛ اکنون وابستگی ما به نفت به مراتب کمتر شده است. آمریکا در نهایت، دیر یا زود خواهد فهمید سیاست هایش غیر قانونی است و باید این سیاست های خود را تغییر دهد چراکه نتیجه ای نداشته است.

وی با بیان این که آمریکا پس از بازگشت به برجام باید خسارات ما را جبران کند، تاکید نمود: و باید متعهد گردد که دیگر چنین رفتاری را تکرار نکند.

ظریف گفت: ما درخواست های زیادی داریم و خواستار اقدام عملی از سوی آمریکا هستیم، نه حرف. اما اکنون مشکل این است که بایدن در حال دنبال کردن سیاست های ترامپ است، نه اوباما.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1750

به "بایدن در حال آنالیز لغو تحریم های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن در حال آنالیز لغو تحریم های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید