بیانیه مهم ناسا در قالب پیمان آرتمیس

به گزارش تور آلمان ارزان، ناسا می گوید که توافق نامه ها مطابق با معاهده فضای خارجی ناسا در سال 1967انجام می گردد

بیانیه مهم ناسا در قالب پیمان آرتمیس

ناسا در خصوص برنامه خود برای بازگشت به ماه و ورود به مریخ، بیانیه مهمی را تنظیم نموده است که نشان می دهد مذاکرات پیمان های آرتمیس را شروع نموده است.

این پیمان شامل توافق نامه هایی است که به وسیله آن از کشور هایی که قصد دارند با ایالات متحده برای بازگشت به سطح ماه همکاری نمایند، می خواهد تا با بسیاری از اصول موافقت نمایند. این تواق نامه ها مطابق با برنامه آرتمیس نامگذاری شده است، که طرح ارسال اولین زن و مرد دیگری را به سطح ماه تا سال 2024 در دست دارد.

آن ها باید به شفافیت در کار خود متعهد شوند و این که کشف فضا تنها در جهت اهداف صلح آمیز است، و همچنین باید تضمین نمایند که برای نجات فضانوردی که در طول مأموریت به خطر افتاده باشد، همکاری نمایند.

ناسا صریحاً ابراز داشت که توافق نامه ها مطابق با معاهده فضای خارجی ناسا در سال 1967انجام می گردد که هم اکنون چارچوب قانونی برای اکتشافات فضا را معین می نماید. این امر مستلزم تعهدات کشور هایی است که می خواهند مطمئن شوند مأموریت های فضایی تا آنجا که ممکن است، ایمن و معین باشند.

اما پیمان جدید آرتمیس فراتر از آن معاهدات است، و احتیاجمند اصول کامل تر از جانب کشور هایی است که آماده همکاری با ایالات متحده امریکا برای سفر به ماه و فراتر از آن هستند.

این آژانس در تارنمای خود گفت: در حالی که ناسا رهبری برنامه آرتمیس را عهده دار است، همکاری های بین المللی نقش اصلی را در دستیابی به حضور پایدار و قدرتمند درسطح ماه و در عین حال آماده سازی برای انجام یک مأموریت تاریخی بشری به مریخ، ایفا می نمایند.

ایجاد مجموعه ای از اصول مشترک برای اداره اکتشافات غیرنظامی و استفاده از فضای خارجی (زمین) با حضور تعداد زیادی از کشور ها و دست اندرکاران بخش خصوصی که ماموریت ها و عملیات هایی را در فضای بین زمین تا ماه انجام می دهند، بسیار مهم است.

در مجموع، اصول شامل آن است که هر مأموریتی باید با اهداف صلح آمیز انجام گردد، شفاف باشد و از فناوری هایی استفاده کند که قابل تعامل و آشکار، و مطابق با استاندارد های بین المللی باشد که همگان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

شرکای بین المللی همچنین باید موافقت خود را با ارائه یاری های اضطراری به فضانوردانی که با مشکل روبه رو می شوند و نیز سایر مواردی (نظیر ثبت همه اشیاء فضایی به طورعمومی، انتشار اطلاعات علمی جمع آوری شده، محافظت از میراث آثار تاریخی فضایی، جمع آوری منابع مطابق توافق نامه های بین المللی، عدم دخالت خرابکارانه در مأموریت های دیگر و تمیز کردن آثار به جا مانده ازفضاپیما با مسئولیت پذیری) اعلام نمایند.

هنگامی که پیشنویس موافقتنامه ها در اوایل ماه جاری فاش شد، با خشم دیمیتری روژوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه راسوسسموس، روبرو شدند. وی در توییتر گفت که آمریکا میخواهد سطح ماه را مانند کشور های عراق و افغانستان، مورد هجوم قرار دهد و این توافق نامه ها راهی برای ایجاد ائتلاف سایر کشور ها خواهد بود که امکان دستیابی به سطح ماه را فراهم می نماید.

ناسا گفت که برای توافقات، اجباری برای هیچ کشوری نیست و مذاکرات، دوطرفه انجام می گردد. نمایندگان همچنین امیدوارند که روسیه نیز نسخه ای از توافق نامه ها را امضا کند.

علاوه بر انتقاد از روسیه، به نظر می رسد که توافق نامه ها سرزنشی به برنامه فضایی چین است که به طور سنتی نسبت به ایالات متحده شفافیت کمتری داشته است. سرپرست ناسا، جیم برندیشتین، صریحاً مسائل مربوط به پرتاب موشک اخیر خود را به عنوان نمونه ای که توافقنامه می توانست به آن یاری کند، ارجاع داده است.

برندیشتین به آرس تکنیکا گفت: بخش مرکزی خالی لانگ مارچ 5ب (Long March 5B) با وزن تقریبی 20 تن، در یک سقوط آزاد کنترل نشده در مسیری افتاد که حرکت آن، بر فراز لس آنجلس و سایر مناطق پرجمعیت کشیده شد.

وی گفت: من نمی توانم مثالی بهتر از این نمونه بیاورم که چرا ما به توافق نامه آرتمیس احتیاج داریم. رهبری و ایجاد اصول رفتاری در برابرچنین فعالیت های غیرمسئولانه ای برای ایالات متحده بسیار حیاتی است. اکتشافات فضایی باید امید و شگفتی ایجاد کند، نه ترس و خطر.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مرداد 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1247

به "بیانیه مهم ناسا در قالب پیمان آرتمیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مهم ناسا در قالب پیمان آرتمیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید