داوری های پژوهش های یک سال سینمای ایران

به گزارش تور آلمان ارزان، رییس شورای سیاست گذاری دومین جایزه پژوهش های سینمایی گفت: در سال گذشته پژوهش های پنج سال قبل سال 96 مورد آنالیز نهاده شد اما سال جاری تنها پژوهش های یک سال مورد داوری قرار می گیرند و محور اصلی پژوهش درباره سینمای ایران به منظور ارتقاء کیفیت و آسیب شناسی سینمای ایران است.

داوری های پژوهش های یک سال سینمای ایران

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری، در نشست شورای سیاستگذاری دومین جایزه پژوهش سینمایی محمود اربابی با بیان اینکه متاسفانه تا سال 95 به مقوله پژوهش به صورت یک امر جدی نگاه نمیشد، گفت: از سال 95 به دلیل توجه ویژه ای که در سطح سینما به وجود آمد و با بهره گیری از فرصت قانونی اعتبارات پژوهشی برای دستگاه های اجرایی، بودجه مجزایی برای امر پژوهش در نظر گرفته شد و این مقوله ساماندهی و سازماندهی جدیدی پیدا کرد.

وی اظهار داشت: در سال 95 و 96 پژوهشهایی تعریف و به اتمام رسید یا در حال اتمام است که امیداوارم طی دوره برگزاری جایزه پژوهش، نتایج یافتههای جدید به سینماگران عرضه گردد. سعی داریم سینما و سینماگران از پژوهشهایی که درباره سینمای ایران است استفاده نمایند و خوشبختانه امروز از منظر سازمان سینمایی به توفیقات خوبی دست پیدا کردهایم.

معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی با اشاره به طرح حمایت از خاتمهنامههای دانشجویی تاکید نمود: در مساله پژوهش سینمایی با چند آسیب روبرو هستیم؛ مجموعهای از پژوهشگران با تجربه داریم که از سینما دور هستند و همچنین با بسیاری از سینماگرانی روبرو هستیم که از دانش سینمایی غنی هستند اما به روشهای پژوهشی علمی توجه ندارند. همه کوشش ما این است تا این دو بخش را به هم نزدیک کنیم.

وی با بیان اینکه در دانشگاهها درباره پژوهش با موضوع سینما و مسائل سینمایی دچار آسیب هستیم، اضافه کرد: باید بین کسانی که در فضاهای آموزشی در رشته سینما و هنر فعالیت دارند ارتباط نزدیکی برقرار کنیم تا بدین طریق توجه دانشجویان به سینما بیشتر گردد.

اربابی با اظهار امیدواری از اینکه با برگزاری جایزه پژوهش سینما پژوهش های کامل و غنی بدستمان برسد گفت: مهمترین اهداف این جایزه جهت دهی پژوهشها و مطالعات سینمایی به منظور شناسایی موضوعات کلیدی و زیربنایی سینمای ایران و همچنین تقویت ارتباط متقابل پژوهشگران دانشگاهی و دیگر مراکز علمی-پژوهشی با دست اندرکاران سینمای ایران است.

در ادامه احمد ضابطی جهرمی دبیر دومین جایزه پژوهشی سینما با بیان اینکه سینمای ایران در دهه 50 از علوم سینمایی خالی بود، اضافه کرد: متاسفانه در سالهای گذشته بین سینما و دانشگاهیانی که سینما تدریس میکردند شکاف بسیار بزرگی وجود داشت، اما پس از انقلاب روند صعودی قابل قبولی برای پژوهش در سینما شکل گرفت که ضروری است به صورت هدفمندتر حرکت کند

ضابطی جهرمی همچنین گفت: باید از درون یک مکانیزم، دانشجویان را تشویق کنیم تا بر روی جنبه های متفاوت سینمای ایران کار نمایند و پیشنهادهایی برای سینمای ایران داشته باشند.

وی با بیان اینکه مدیران آموزشی دانشگاه ها باید بسترهای لازم را برای دانشجویان فراهم نمایند گفت: باید دانشگاه به سمت سینما و سینما نیز به سمت دانشگاه برود. زمانی سینمای یک کشور پیشرفت می نماید که پشتوانه تئوریک قوی داشته باشد. سازمان سینمایی وظیفه دارد از این بستر برای گسترش پژوهش سینمای ایران استفاده کند و جایزه پژوهشی سال یک راه آن است.

پس از آن عماد افروغ، به عنوان یکی از اعضای شورای سیاستگذاری ضمن تاکید بر توجه جدی به جامعه در پژوهشها تاکید نمود: باید در حوزه هایی مانند سینما از تخصصی گرایی صرف پرهیز کرد و در طرح هایی مانند جایزه پژوهش به پژوهشهای سینمایی با محوریت جامعه ایرانی نیز توجه گردد.

مصطفی کاظمی، یکی دیگر از اعضای شورا که معاونت دبیرکل شورای عتف را عهده دار است، نیز با معرفی اهداف و سیاستهای شورای عالی عتف، به ضرورت توجه به سیاستهای پژوهشی در جهت هدفمند کردن اهداف این جایزه با اهداف کلان پژوهشی کشور تاکید نمود.

خسرو دهقان دیگر عضو این شورا هم با بیان اینکه جایزه پژوهش در وضعیت نامطلوب پژوهش در سینمای کشور، قدم ارزنده ای است، گفت: این اقدام در مراحل نخست خود قرار گرفته است و ضروری است کوشش گردد این حرکت به نحو موثری تداوم یابد.

در ادامه منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز با توصیف ویژگی های مدیریت در سینمای ایران متمرکز بر شرایط حال به لزوم توجه پژوهشگران به این امر و نیز مسائل جامعه در کنار مسائل خاص صنفی اشاره نمود.

شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا وسیما نیز با ارائه پیشنهادهایی برای پربارتر کردن دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال، به یکی از موضوعات مغفول در پژوهش های سینمایی اشاره و اعلام کرد: ضروری است به روش پژوهش به عنوان یکی از شاخص های انتخاب پژوهش برتر توجه بیشتری گردد.

سایر حاضرین نیز به فراخور مباحث مطرح گردیده نکاتی را برای برگزاری هر چه بهتر دومین دوره جایزه پژوهش سال اعلام کردند.

در خاتمه جلسه اعضای شورای سیاستگذاری این دوره شامل؛ عماد افروغ، شهاب الدین عادل، روح الله حسینی، مصطفی کاظمی، منوچهر شاهسواری، خسرو دهقان، محمد روشن، علیرضا رئیسیان و شهاب اسفندیاری احکام خود را از محمود اربابی دریافت کردند.

دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال در هفته خاتمهی آذر ماه 1397 همزمان با هفته پژوهش با دبیری احمد ضابطی جهرمی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 48

به "داوری های پژوهش های یک سال سینمای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوری های پژوهش های یک سال سینمای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید