رئیس سازمان غذا و دارو: تا انتها خرداد واکسن ایرانی عرضه می شود

به گزارش تور آلمان ارزان، رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به برخی ابراز نگرانی ها درباره نبود واکسن برای تزریق دوز دوم در برخی دریافت کنندگان واکسن، گفت: هیچ هموطنی نیست که دُز اول واکسن را دریافت کرده باشد و زمان دریافت دُز دوم واکسنش گذشته باشد. واکسن از مبادی داخلی و خارجی تامین خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو: تا انتها خرداد واکسن ایرانی عرضه می شود

به گزارش ایسنا، محمدرضا شانه ساز در حاشیه مراسم روز دنیای غذا در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا گفت: اطمینان می دهم به مردم عزیز که در تامین و تدارک واکسن به سرعت اقدام خواهد شد و اکنون هیچ هموطنی نیست که دُز اول واکسن را دریافت کرده باشد و زمان دریافت دُز دوم واکسنش گذشته باشد. واکسن از مبادی داخلی و خارجی تامین خواهد شد و همانطور که قول داده بودیم از اواخر دهه آخر خرداد ماه ان شاءلله اولین محموله های میلیونی واکسن ایرانی کرونا را خواهیم داشت. لازم است عرض کنم که روش تولید این واکسن ها در دنیا محدود و ثابت است و پلتفرم تولید همه واکسن ها را در داخل داریم و برای دریافت دُز دوم هم از منابع وارداتی و هم از منابع تولید داخل قابل تامین و تدارک است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که دُز اول واکسن خارجی دریافت کردند، می توانند برای دُز دوم واکسن ایرانی تزریق کنند یا خیر؟، اظهار کرد: یکی از واکسن ها که روسی است و آن را هم در داخل تولید می کنیم دُز اول و دوم متفاوتی دارد؛ اما سایر واکسن ها خیلی تفاوتی با هم ندارند. در عین حال اطمینان می دهیم که حتی اگر نوع وارداتی نباشد واکسن و روش تولید همان است، اما از منابع وارداتی تامین خواهیم کرد و مردم نباید نگران باشند.

شانه ساز درباره فاصله زمانی بین دو تزریق، اضافه کرد: واکسن ها بر اساس نوعشان زمان دریافت دُز اول و دوم متفاوتی دارند و هیچ هموطنی نیست که زمان تزریق دوز دومش گذشته باشد.

شانه ساز درباره مصرف واکسن های داخلی تاکید کرد: از زمانی که مدارک حداقلی که مطابق استاندارد بین المللی باشد را دریافت کنیم ظرف 24 تا 48 ساعت اعلام نظر می کنیم و امیدواریم هفته آینده با تکمیل مدارک و تایید کمیسیون ساخت و ورود، اولین واکسن های تولید داخل اجازه مصرف داوطلبانه پیدا کند.

وی گفت: بهتر است دوستان با اطلاعات دقیق صحبت کنند و با بیان حرف خام مثل اینکه گفتند شرکت های خصوصی می خواهند واکسن بیاورند، ولی سازمان غذا و دارو نگذاشته، فکر مردم را مکدر نکنند. ما حدود 40 معرفی نامه به شرکت های مختلف خصوصی داده ایم و هیچ کدام تا به امروز نتوانستند واکسن وارد کنند. لازم است خود آن عزیزان روشنگری می کردند و می گفتند علی رغم صدور مجوز ها نتوانستند واکسن بیاورند.

وی اضافه کرد: تامین واکسن کرونا کار دولت ها است. بخش خصوصی در هیچ کشوری وارد نشده است البته اگر بتوانند بیاورند استقبال می کنیم. سفرای ما هم در کشور هایی که کار تولید واکسن در آن ممالک انجام می شود به ما تذکر دادند که صدور معرفی نامه ها دارد تامین و تداوم و قیمت را افزایش می دهد. چون خیلی از شرکت ها می رفتند و برای پیروز شدن در واردات واکسن قیمت های خیلی بالاتر نسبت به آنچه که در دنیا بود مطرح می کردند و این امر داشت ارزبری واکسن را به شکل منفی تحت الشعاع قرار می داد. در هر حال ما دست هرکس که بتواند در واردات واکسن به ما کمک کند را به گرمی می فشاریم.

رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: در مجموع جوری صحبت می شود انگار واکسن گذاشتند و ما نمی خریم. در کشور ها طرح واکسیناسیون عمومی آغاز شده و با وجود اینکه ما با سختی منابع ارزی را منتقل کردیم، اما به تعهدات خود عمل نکردند، اما از روز اول ما پلتفرم طراحی واکسن ایرانی را آغاز کردیم.

شانه ساز گفت: از هفته بعد اولین واکسن های تولید داخل را خواهیم داشت و از تیر ماه 3 میلیون دُز واکسن خواهیم داشت و هر ماه این عدد تصاعدی بالا می رود و واکسن های بیشتر خواهیم داشت و تا پاییز همه گروه هایی که باید واکسن دریافت کنند نیازشان با تولید داخل و بخشی خارجی تامین شود.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش درباره دارو های ترک اعتیاد هم گفت: برخلاف همه دستورالعمل ها بحث فروش دارو به مراکز ترک صورت می گرفت و این باعث می شد معاونت های غذا و دارو از وظایف حاکمیتی باز بمانند. با برنامه ریزی های اجرا شده اگر داروخانه های منتخب شرایطی را بتوانند احراز کنند، اختیار ثبت، ضبط و رصد این دارو ها به داروخانه ها داده می شود. قرار نیست دارو ها به کسانی که می خواهند ترک کنند داده شود فقط به مراکز ترک تحویل می شود و فروش مستقیم ندارد. ما از طرف دستگاه های نظارتی تحت فشاریم که چرا دارو های ترک انقدر در بازار های قاچاق به فراوانی یافت می شود و با سامانه تی تک قابلیت رصد وجود دارد و احتمال خروج این دارو ها از سامانه رسمی منتفی می شود.

رییس سازمان غذا و دارو درباره تامین انسولین هم گفت: حدود 30 میلیون قلم انسولین سال قبل وارد کردیم و در سامانه بیمه که نگاه می کنیم فردی بوده که بیش از 500 قلم انسولین دریافت کرده است و این ها به دلیل این است که بیمار شناسایی شده نیست. از همکاران معاونت درمان خواستیم این بیماران رجیستر شده و تعیین باشند. اگر این اطلاعات به ما داده شود اطمینان می دهیم که مسئله ای در تامین انسولین قلمی وجود نخواهد داشت. زیاد شدن سامانه ها به صلاح نیست و داروخانه ها را بلاتکلیف می کند، رفرنس ما سامانه تی تک است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1963

به "رئیس سازمان غذا و دارو: تا انتها خرداد واکسن ایرانی عرضه می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان غذا و دارو: تا انتها خرداد واکسن ایرانی عرضه می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید