عراق تعداد نظامیان آمریکایی خارج شده را گفت

به گزارش تور آلمان ارزان، فارس نوشت: وزیر خارجه عراق در مصاحبه ای گفت که آمریکا 1500 نظامی خود را از عراق خارج کرده است.

عراق تعداد نظامیان آمریکایی خارج شده را گفت

خبرگزاری رسمی عراق واع، شامگاه امروز (دوشنبه)، در حساب تلگرامی خود گزارش داد که فؤاد حسین وزیر خارجه این کشور در برنامه تلویزیونی در ارتباط با خبر احتمال بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد توضیحاتی ارائه کرده است.

طبق این گزارش، وزیر خارجه عراق گفت: آمریکا تهدید به بستن سفارت خود نکرده است و حمله به هیأت ها و فرودگاه باعث شده است که دولت آمریکا به فکر بستن سفارتش در بغداد بیفتد.

فؤاد حسین در ادامه گفت: پامپئو به رئیس جمهور، نگرانی دولت آمریکا از افزایش حمله به منطقه سبز و فرودگاه بغداد را ابلاغ کرده است. این تماس بیانگر نظر دولت درباره شرایط امنیتی و چگونگی برخورد با سفارت بود.

حسین اضافه نمود که تنها سفارت خانه ها هدف حمله قرار نگرفته اند بلکه این حملات مردم عراق را نیز هدف قرار داده اند. او همچنین تأکید کرد که خاک عراق هدف قرار گرفته است و قربانیان عراقی هستند.

وزیرخارجه عراق در ادامه گفت: بستن سفارت آمریکا بر روابط عراق با بسیاری از هیأت های اروپایی و عربی تأثیر خواهد گذاشت. برخی از کشورها نزد آمریکا رفتند تا این کشور را به عدم خروج ترغیب کنند.

فؤاد حسین ادامه داد: تمام کشورهای غربی و عربی از تصمیم خروج آمریکا نگران هستند. خروج آمریکا یک حالت بی اعتمادی بین المللی در قبال عراق به وجود خواهد آورد. نسل های پیشین عراق تاوان انزوای بین المللی سابق عراق را پرداخته اند.

حسین همچنین گفت: وظیفه دولت عراق حفاظت از سفارت آمریکا و هیأت های بین المللی دیگر است.

او در ادامه با بیان اینکه دولت عراق چند اقدام سیاسی در این خصوص اتخاذ کرده است، گفت که بغداد همچنین با احزاب و برخی رهبران سیاسی ارتباط برقرار کرده است تا میزان خطر این شرایط را به آنها توضیح دهد.

وزیر خارجه عراق همچنین اطلاع داد: گروهی از افرادی که متهم به انجام حملات بودند، دستگیر شدند.

وزیرخارجه عراق که پیشتر نیز در اظهاراتی گفته بود برای رایزنی درباره حملات اخیر به سفارت خانه ها، به تهران سفر کرده بود، بار دیگر به این موضوع اشاره کرد و گفت که ایران مهره ای اثرگذار است و انتظار می رود که تهران گام های مثبتی در قبال عراق اتخاذ کند.

فؤاد حسین همچنین گفت که آمریکا 1500 نظامی خود را از عراق خارج کرده است. او همچنین گفت که یک جدول زمانبدی شده برای خروج نیروهای بیگانه از عراق مطابق با برنامه های فنی-نظامی-امنیتی وضع شده است.

او در ادامه با بیان اینکه مسائل داخلی و خارجی باید از راه گفت وگو حل شود، گفت که برخی گروه های مسلح مسئولیت حمله به منطقه سبز را بر عهده گرفته اند.

حسین ادامه داد: گفت وگوی مستقیمی میان دولت و گروه های مسلح وجود ندارد. حمله به منطقه سبز و سفارت و شهروندان باید بدون هیچ هزینه ای متوقف شود. گروه های غیرقانونی را نمی توان پذیرفت. گروه های مخالف می توانند دولت را از راه انتخابات زودهنگام یا مجلس تغییر دهند.

وزیر خارجه عراق همچنین اعلام کرد که سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور به عربستان سعودی همچنان در دستور کار قرار گرفته است.

فؤاد حسین همچنین گفت که او نیز هفته آینده به قاهره سفر خواهد کرد.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که چند روزی است، منابع رسانه ای احتمال بستن سفارت آمریکا در بغداد را با هدف اعمال فشار حداکثری بر دولت عراق برای کنترل احساسات ضدآمریکایی در کشور بازنشر می کنند و از طرفی دیگر، از احتمال حمله واشنگتن به گروه های مقاومت به بهانه حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر می دهند.

گروه های مقاومت عراق هرگز مسئولیت چنین حملاتی را نپذیرفتند و با وجود تاکید بر ضرورت اخراج آمریکایی ها از عراق و پایگاه نظامی دانستن سفارتخانه آمریکا، می گویند که در شرایط کنونی کشور حمله به این سفارت با منافع ملی عراق در تضاد است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1454

به "عراق تعداد نظامیان آمریکایی خارج شده را گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق تعداد نظامیان آمریکایی خارج شده را گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید