محورهای سفر نخست وزیر عراق به چین

به گزارش تور آلمان ارزان، مشاور نخست وزیر عراق با اعلام سفر عادل عبدالمهدی به چین در 19 سپتامبر٬ به محورهای سفر وی اشاره نمود.

محورهای سفر نخست وزیر عراق به چین

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور آلمان ارزان ،روزنامه شرق الاوسط به نقل از عبدالحسین حنین مشاور نخست وزیر عراق نوشت که عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور با یک هیئت بزرگ شامل وزیران و مشاوران و بازرگانان در راستای اهداف مالی به چین سفر خواهد نمود.

حنین افزود که برنامه سفر آینده و پرونده های مالی که عبدالمهدی قرار است آنها را مطرح کند٬ شامل پروژه های بزرگ در زمینه مسیرهای مواصلاتی و خدمات و آموزش و سلامت و... است. وی اشاره نمود که دوطرف عراق و چین طی ماه های گذشته از خلال نشست های مستمر با شرکت های بزرگ چینی و تکمیل الگوی بودجه به وسیله صندوق مشترک بازسازی عراق و چین٬ زمینه مناسبی برای این دیدار فراهم آورده اند.

مشاور عبدالمهدی ابراز امیدواری کرد که در این دیدار٬ توافقنامه ها و قراردادهای بزرگی در زمینه صنعت و کشاورزی و نیز ساخت مدارس و بیمارستان ها و نیز راه ها و قطارها و پل ها منعقد گردد.

مشاور نخست وزیر عراق تاکید نمود که چین٬ آخرین کشور در این راستا برای عراق نخواهد بود؛ بلکه کشورهای بزرگی همچون آمریکا به منظور امضای قراردادهای بزرگ با شرکت هایی همچون اکسون موبایل و جی-آی و ... در این زمینه مورد توجه عراق است.

وی افزود که علاوه بر این ها عراق درهای خود را به روی کار و سرمایه گذاری گگردده و کشورهایی همچون عربستان، ترکیه و ایران و اردن و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس٬ از جمله کشورهای مورد نظر عراق در این زمینه هستند.

پیش از این یک هیئت بزرگ از اعضای حزب کمونیست حاکم چین در آوریل گذشته برای بحث و تبادل نظر درباره سرمایه گذاری های چین در بازسازی مناطق آزاد شده عراق، به بغداد سفر و با مقامات عراقی دیدار نموده و با آنها درباره هماهنگی همکاری های عراق و چین در زمینه های بازسازی ، امنیت و اقتصاد تبادل نظر کردند.

کشور چین نیز به وسیله تشانگ تاو سفیر خود در بغداد٬ از سفر عادل عبدالمهدی به پکن استقبال کرد. تاو در تبادل نظر با روزنامه رسمی صباح گفت چین توجه زیادی به پیشرفت روابط خود با عراق دارد ومشتاقانه منتظر است تا از این فرصت برای ایجاد کوشش های مشترک با طرف عراقی خود در راستای افزایش اعتماد سیاسی متقابل میان چین و عراق استفاده کند.

سفیر چین در بغداد همچنین ابراز امیدواری کرد که این دیدار منجر به افزایش سطح همکاری میان دو کشور در زمینه های مختلف و نیز تقویت ارتباطات فرهنگی و انسانی میان دو کشور گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 488

به "محورهای سفر نخست وزیر عراق به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محورهای سفر نخست وزیر عراق به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید