معاون بیمارستان مسیح دانشوری: جایی برای بیماران کرونایی جدید نیست

به گزارش تور آلمان ارزان، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در زمان بروز پاندمی کووید 19، بروز و شیوع سایر بیماری های تنفسی همچون آنفلوانزا و سرماخوردگی کاهش پیدا می نماید، با تاکید بر اینکه این مساله به معنای عدم امکان ابتلای همزمان به دو ویروس تنفسی نیست، گفت: با این حال احتمال بروز همزمان دو ویروس تنفسی ناشایع بوده، اما غیرممکن نیست؛ همانگونه که در چین مواردی از ابتلای همزمان به کووید و آنفلوانزا گزارش شده است.

معاون بیمارستان مسیح دانشوری: جایی برای بیماران کرونایی جدید نیست

به گزارش ایسنا، پیغام طبرسی با اشاره به بعضی اظهار نظر ها در مورد کاهش بروز و شیوع سایر ویروس های تنفسی در زمان شیوع کووید 19، شرح داد: به طور معمول در زمان بروز یک پاندمی، میزان گردش سایر ویروس ها در جامعه پایین می آید؛ بنابراین در زمان پاندمی کووید 19 و زمانی که این ویروس در سطح جامعه به میزان بالایی شایع است، میزان بروز سایر ویروس های تنفسی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا تا حدودی کاهش پیدا می نماید.

وی با اشاره به تایید این مساله در کشور های نیمکره جنوبی همچون برزیل، مطرح نمود: به عنوان نمونه در برزیل که میزان شیوع کرونا بسیار بالاست، بروز و شیوع آنفولانزا نسبت به سال های گذشته خیلی کمتر شده است، به عبارت دیگر زمانیکه یک ویروس در جامعه غالب است، ویروس های دیگر سرکوب می شوند.

این متخصص عفونی ادامه داد: این مسئله در کشور های دیگر مانند استرالیا، برزیل و آمریکا تست و ثابت شده که وقتی کرونا شایع است، بروز و شیوع سایر بیماری های تنفسی به شدت کاهش پیدا نموده است.

طبرسی این مساله را به معنای عدم گردش سایر ویروس های تنفسی در سطح جامعه ندانست و در این رابطه شرح داد: این مساله به این معنا نیست که در فصل شیوع یک پاندمی، سایر ویروس ها وجود ندارند، بلکه شدت بالایی پیدا نمی نمایند؛ چراکه الان کووید 19 در جامعه شایع بوده و در واقع ویروس های دیگر قدرت گردش پیدا نمی نمایند و از آنجا که کرونا قدرت انتقال و سرایت بالاتری دارد، لذا مردم را بیشتر درگیر می نماید.

وی با اشاره به سایر علل این مساله، اظهار کرد: همچنین در زمان وقوع و بروز پاندمی، میزان رعایت اصول بهداشتی و تنفسی همچون شست شوی دست ها و پوشش ماسک افزایش یافته و همین مساله در کاهش بروز سایر ویروس ها تاثیرگذار است؛ چراکه کرونا نسبت به سایر ویروس های تنفسی مسری تر بوده، لذا با رعایت اصول بهداشتی شدت بروز و شیوع سایر ویروس ها کمتر می گردد.

طبرسی در ادامه با تاکید بر اینکه این مساله به معنای عدم امکان ابتلای همزمان به دو ویروس تنفسی نیست، مطرح نمود: این مساله به این معنا نیست که اگر کسی کرونا بگیرد دیگر به آنفولانزا و یا سرماخوردگی مبتلا نمی گردد و یا بالعکس؛ با این حال احتمال بروز همزمان دو ویروس تنفسی ناشایع بوده، اما غیرممکن نیست؛ همانگونه که در چین مواردی از ابتلای همزمان به کووید و آنفولانزا گزارش شده است.

طبرسی با تاکید بر ضرورت و اهمیت تشدید رعایت اصول بهداشتی و پوشش ماسک در فصول سرد سال، اظهار کرد: به همان دلایلی که ذکر شد، در زمان پاندمی کرونا میزان بروز سرماخوردگی بسیار پایین است، لذا شهروندان نسبت به بروز هر یک از علایم تنفسی حتی آبریزش بینی حساس بوده و در ابتدا آن را کرونا فرض نموده و نسبت به قرنطینه و استراحت در منزل اقدام نمایند.

این متخصص عفونی با بیان اینکه این شرایط در فصول سرد سال و تا زمانیکه کرونا شایع است، ادامه دارد، گفت: الان نیز مواردی از بیماران کرونایی داریم که با علایم سرماخوردگی و با تصور سرماخوردگی مراجعه می نمایند، ولی بعد تعیین می گردد که کرونا داشته اند، لذا در این فصل باید بسیار هوشیارانه تر عمل و رفتار کنیم.

معاون بیمارستان مسیح دانشوری در پایان با تاکید بر اینکه اوضاع تهران در رابطه با شیوع کرونا بسیار خطرناک است، گفت: تخت های بستری بیمارستان تکمیل شده و جایی برای بستری بیماران جدید نیست، همانگونه که اعلام شده در حال حاضر 105 بیمارستان در تهران نسبت به بستری بیماران کرونایی اقدام نموده اند، ولی همچنان ظرفیت ها تکمیل است، لذا باید بیش از پیش مراقب بوده و پروتکل های بهداشتی را به صورت جدی رعایت کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1458

به "معاون بیمارستان مسیح دانشوری: جایی برای بیماران کرونایی جدید نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون بیمارستان مسیح دانشوری: جایی برای بیماران کرونایی جدید نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید