هزینه های هنگفت ولیعهد خام برای عربستان، آیا آل سعود تغییر راهبرد می دهد؟

به گزارش تور آلمان ارزان، بلندپروازی های ولیعهد سعودی در شش سال اخیر نه تنها دستاورد و ظرفیت جدیدی در حوزه سیاست خارجی عربستان سعودی به همراه نداشته، بلکه هزینه های مالی، امنیتی و سیاسی سنگینی را به آل سعود تحمیل نموده است.

هزینه های هنگفت ولیعهد خام برای عربستان، آیا آل سعود تغییر راهبرد می دهد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، با افزایش تسلط محمد بن سلمان بر ارکان تصمیم گیری عربستان سعودی، رویکردی تهاجمی بر سیاست خارجی این کشور حاکم شد.

مهمترین دلیل تغییرات شکل گرفته در سیاست خارجی عربستان، بلند پروازی و بی تجربگی بن سلمان در عرصه حکمرانی و کم توجهی به واقعیتهای حاکم بر محیط سیاسی این کشور بوده است.

تهاجم غیر قانونی به یمن ومداخله پردامنه در امور داخلی عراق، سوریه، مصر، لیبی وقطع روابط با قطر از جمله تاثیرات آشکار حاکم شدن رویکرد تهاجمی در سیاست خارجی عربستان بوده است.

تیرگی کم سابقه روابط با ایران و کوشش گسترده برای وارد کردن فشارهای مستقیم و غیر مستقیم به جمهوری اسلامی از اقدامات دیگری است که می توان از آن به عنوان دستاورد سیاست خارجی بن سلمان یاد کرد .

باگذشت نزدیک به شش سال از پیگیری این رویکرد نه تنها دستاورد و ظرفیت جدیدی در حوزه سیاست خارجی عربستان سعودی شکل نگرفته بلکه هزینه های سنگین اقتصادی، امنیتی و سیاسی گریبان آل سلمان را گرفته است.

گرفتار شدن سعودی در باتلاق یمن و ناکامی این کشور در اعمال سیاستهای خود در سوریه و عراق که با حمایت اقتصادی و اطلاعاتی از گروههای تکفیری دنبال می شد در کنار رسوایی ایجاد شده در بازداشت سعد حریری نخست وزیر لبنان در عربستان و همچنین مقاومت قطر در برابر فشارهای همه جانبه سعودی موجب شد که ناکارامدی سیاست خارجی تهاجمی بیش از گذشته پیامدهای خود را به حکومت عربستان سعودی تحمیل کند.

طی ماههای گذشته نشانه های زیادی از کوشش عربستان برای کاستن از مسائل ناشی از پیگیری سیاست خارجی تهاجمی بروز یافته است.

اقدامات اجرا شده برای برطرف مسائل موجود با قطر، و کوشش برای نزدیک شدن به حوثی های یمن برای دستیابی به توافقنامه صلح از جمله گامهایی است که در این خصوص برداشته شده است.

اگرچه عربستان سعودی در چندماه اخیر کوششهایی را برای بازسازی روینمودهای تهاجمی گذشته شروع نموده ولی قرائن متعددی وجود دارد که این کشور با بهره گیری از روشهای نرم، همچنان به دنبال دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و تحمیل اراده سیاسی خود با روشهای کم هزینه تر است.

رخدادهای اخیر در لبنان و عراق که منجر به بروز اغتشاشات سیاسی و امنیتی در این کشورها شد در کنار کوشش کم سابقه رسانه های وابسته به سعودی از جمله تلویزیون ایران اینتر نشنال، العربیه و .. . برای موج سواری بر اعتراضات مردمی اخیر در ایران نشانه های روشنی از تداوم رویکرد مداخله جویانه سعودی در کشورهای منطقه است .

عربستان سعودی باید از پیامدهای اتخاذ سیاست تهاجمی و غیر سازنده در قبال کشورهای منطقه و متحمل شدن زیانهای هنگفت اقتصادی، امنیتی و حیثیتی درس گرفته باشد و در غیر این صورت باید بداند که پیگیری سیاستهای گذشته با تغییرات تاکتیکی همچنان هزینه های غیر قابل پیش بینی برای این کشور به دنبال خواهد داشت.

منبع: نورنیوز

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 13 بهمن 1398 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 838

به "هزینه های هنگفت ولیعهد خام برای عربستان، آیا آل سعود تغییر راهبرد می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های هنگفت ولیعهد خام برای عربستان، آیا آل سعود تغییر راهبرد می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید