پاسخ جهانپور به ابهامات درباره داروی گیاهی کرونا

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرنگاران : سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: چیزی به اسم داروی گیاهی ضد کرونا وجود ندارد، اما داروهایی با منشا گیاهی هستند که می تواند کمکی به علایم بیمار مبتلا به کرونا باشند و بعضی از آن علائم را کاهش دهند.

پاسخ جهانپور به ابهامات درباره داروی گیاهی کرونا

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از میزان، کیانوش جهانپور روز یکشنبه در برنامه زنده تلویزیونی اضافه نمود: آزمایش هایی که پیش از این بر روی داروهایی با منشا گیاهی صورت گرفته، نشان داده که این داروها می توانند تأثیر نسبی داشته باشند و بعضی از آن ها بر همین اساس هم مجوز فراوری گرفتند.

وی اضافه نمود: در ضمنً این مجوزها 6 ماهه است و تنها چهار دارو مجوز موقت دریافت نموده اند و تعدادی هم در دست آنالیز هستند. اما هیچ داروی شیمیایی و گیاهی قطعی برای کرونا وجود ندارد و همچنان مهم ترین راه مقابله با آن همان پیشگیری و رعایت توصیه های بهداشتی است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین درباره واکسن ایرانی کرونا چنین گفت: به موازات گسترش ویروس کووید 19 در جهان، بیش از 17 شرکت دانش بنیان و پژوهشی در ایران نیز آغاز به مطالعه بر روی واکسن این بیماری کردند که حتی بعضی توانستند بعد از فراوری آزمایشگاهی، بر روی حیوانات نیز مطالعه نمایند و البته این محققین بعد از مطالعه پیش بالینی، در آستانه ورود به مطالعات انسانی قرار می گیرند. چنانچه یکی از آن ها در هفته گذشته مجوز اخلاق را نیز دریافت کرد.

وی اضافه نمود: البته کد اخلاق مجوزی است که اجازه می دهد واکسن یا هر داروی دیگر که دو مرحله آزمایشگاهی و حیوانی را طی نموده بتواند در جمعیت محدود بر روی انسان آزمایش گردد و ضوابط آن را کمیته اخلاق آنالیز می نماید و اگر مستندات کفایت کند کد اخلاق صادر می گردد.

جهانپور ادامه داد: همچنین آزمایش بالینی نیز مراحل مختلفی دارد که همه آن ها باید انجام و آنالیز کارشناسی شوند. در مرحله انسانی بحث بی خطری و ایمنی زایی و اثربخشی هم هم زمان باید مورد آنالیز قرار بگیرد و پس از آنالیز چند باره نتایج وقتی که اثربخشی آن محرز گردد، واکسن مجوز فراوری و تجویز را دریافت می نماید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1577

به "پاسخ جهانپور به ابهامات درباره داروی گیاهی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ جهانپور به ابهامات درباره داروی گیاهی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید