80 درصد اراضی میانکاله اشتغال شده است، اصرار بر توسعه آشوراده

به گزارش تور آلمان ارزان، شهرام فداکار عصر پنج شنبه در نشست تخصصی خلیج گرگان، فرصت ها و تهدیدها اظهار کرد: فعالیت تالاب میانکاله سابقه 50 ساله دارد و و در این مدت فقط بخشی از سواحل خزر دست نخورده باقی مانده است.

80 درصد اراضی میانکاله اشتغال شده است، اصرار بر توسعه آشوراده

وی افزود: تاکنون کاربری های متعددی برای این حوزه تعریف شده و هم اکنون 600 واحد پرورش ماهی و 90 واحد دامداری در حاشیه میانکاله وجود دارد.

مدیرکل سواحل و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در عین حال سازمان توانسته خط ساحلی و زبانه میانکاله را از توسعه ای که در بخش های دیگر خزر است محفوظ نگه دارد.

وی به ارزش های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره تالاب های استان اشاره و اعلام کرد: تالاب های استان می توانند مسائل اقتصادی را حل نمایند و باید به آن ها به چشم ارزش و سرمایه نگاه کرد.

وضعیت میانکاله بهتر از گمیشان است

فداکار افزود: هم اکنون وضعیت تالاب میانکاله از نظر تنوع زیستی و حفاظتی به مراتب بهتر از تالاب گمیشان است اما همه می گویند وضعیت تالاب میانکاله و خلیج گرگان خراب است.

وی توضیح داد: اگر قبول داریم وضعیت خلیج و تالاب خراب است باید به آن ها استراحت دهیم اما همه به دنبال کار دریافت بیشتر و توسعه هستند و دیدگاه بهره برداری به آن دارند.

وی با تاکید بر این که باید به تالاب میانکاله و خلیج گرگان استراحت دهیم تا خود را بازسازی کند، گفت: اگر به بهره برداری ادامه دهیم دور از انتظار نیست که این تالاب هم مانند هامون خشک شده و به کانون ریزگرد تبدیل گردد.

فداکار با بیان این که 80 درصد اراضی تالاب میانکاله اشغال و برای آن کاربری تعریف شده است، افزود: اگر این تصرف ها نبود هم اکنون احتمال ریزگرد نبود و بوی تعفن آن جوامع محلی را آزار نمی داد.

وی یادآور شد: در گذشته دیدگاه بر این بود که برای ایجاد اشتغال در منطقه پرورش ماهی افزایش یابد اما هم اکنون ورودی آب شیرین 15 رودخانه به تالاب از 10 تا 11 متر مکعب در ثانیه در سال های گذشته به کمتر از دو متر رسیده است.

وی همچنین به عوارض کاهش تراز آب خلیج گرگان اشاره نمود و ادامه داد: قطع ارتباط موثر خلیج با دریای خزر، کاهش میزان خودپالایی آب در نتیجه تسریع توالی بوم شناختی، تبدیل شدن تالاب به مرداب، تشدید غلظت آلاینده ها، وقوع تغییر چشمگیر کیفیت آب و تغییر تشدید رسوب گذاری از عوارضی است که منطقه را تهدید می نماید.

فداکار به سایر تهدیدات خشکی خلیج گرگان اشاره نمود و گفت: تشدید تعرضات اراضی و تعارضات حقوقی و افزایش احتمال ایجاد ریزگرد و مهاجرت و همچنین ایجاد موانع و مسائل متعدد در راه رفت و آمد دریایی از دیگر مواردی است که استان را تهدید می نماید.

وی با بیان این که همچنان اصرار بر توسعه آشوراده و بهره برداری از ان ادامه دارد، گفت: تهیه و اجرای طرح جامع مدیریت خلیج گرگان و تالاب میانکاله، سازش پذیری با تغییرلت اقلیمی، ایجاد مشاغل جایگزین، توسعه گردشگری طبیعی، توسعه پوشش گیاهی جایگزین، لایروبی دهانه خلیج و اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست تالاب از جمله راهکارها و اقدامات برای نجات خلیج گرگان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 197

به "80 درصد اراضی میانکاله اشتغال شده است، اصرار بر توسعه آشوراده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد اراضی میانکاله اشتغال شده است، اصرار بر توسعه آشوراده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید