بانوی گلستانی به عنوان نخستین زن ایرانی درگنجینه زنده بشری ثبت شد

به گزارش تور آلمان ارزان به نقل از پایگاه خبری اداره کل میراث فرهنگی،­، صنایع دستی و گردشگری گلستان ابراهیم کریمی، اظهار کرد: با توجه به کوشش این بانوی هنرمند گلستانی درعرصه هنر سیاه دوزی و خلق آثار بدیع و ماندگار،­ ام ایمن دهقان معروف به ایمن باجی به عنوان نخستین زن ایرانی در فهرست میراث ناملموس به ثبت ملی رسید.

بانوی گلستانی به عنوان نخستین زن ایرانی درگنجینه زنده بشری ثبت شد

وی ادامه داد: با توجه به دستور فرهاد نظری مدیر کل ثبت اثار کشور مبنی بررسیدگی به پرونده های ناملموس، 10 اثر استان گلستان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه یکی از این 10 اثر ام ایمن دهقان معروف به ایمن باجی بود، اضافه نمود: این بانو به عنوان اولین بانوی حامل میراث ناملموس کشور، در فهرست حاملان میراث ناملموس ثبت شد.

کریمی افزود: ایمن باجی زحمات زیادی در معرفی و آموزش سیاه دوزی، لباس سنتی مردم شاهکوه داشته است بر همین اساس با دفاع کارشناسان دفتر ثبت استان در جلسه شورای عالی ثبت کشور، ایمن باجی در فهرست میراث ناملموس به ثبت ملی رسید.

وی در خاتمه یادآور شد: اداره کل میراث فرهنگی،­، صنایع دستی و گردشگری گلستان در راستای ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی، صنایع دستی و میراث معنوی، ناملموس این استان و معرفی هر چه بهتر این آثار، از هیچ تلاشی مضایقه نخواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 69

به "بانوی گلستانی به عنوان نخستین زن ایرانی درگنجینه زنده بشری ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانوی گلستانی به عنوان نخستین زن ایرانی درگنجینه زنده بشری ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید