با 6 قدم، محیط کارتان را به مکانی سالم تبدیل کنید

به گزارش تور آلمان ارزان، در اینجا 6 گزینه موثر برای ایجاد یک محیط کاری، امن، سالم و مثبت معرفی شده است:

با 6 قدم، محیط کارتان را به مکانی سالم تبدیل کنید

هوای تازه: همان طور که نور مصنوعی کارایی و انرژی کارکنان را کاهش می دهد، هوای ناسالم هم همین اثر را دارد. برترین ادارات سعی می نمایند از هوای تازه برای داشتن محیطی سالم استفاده نمایند. هوای تازه چه از دستگاه تهویه هوا باشد و چه از یک پنجره باز، تاثیر بسیار زیادی بر کارایی افراد دارد. مطالعات نشان می دهد که هوای تازه با میزان رطوبت 30 تا 50 درصد، تمرکز را به بیشترین حد می رساند. چه محل کارتان در طبقه سوم باشد و چه در طبقه سی ام، می توانید با زدودن گرد و خاک و بازکردن پنجره ها هوای تازه را در محل کارتان جاری کنید و کارایی را بهبود ببخشید.

تبلیغ سلامتی در محل کار: در نهایت، ایجاد محیطی که در آن سلامتی تشویق و تسهیل می گردد، از جمله ترویج عادات غذا خوردن سالم، ایجاد برنامه های تندرستی اعم از تناسب اندام، عضویت در باشگاه های ورزشی در محل کار، و ... در حفظ سلامت کارمندان و محیط کاری موثر است.

نظافت محیط کار: نظافت یکی از قوانین اساسی در زندگی است و آنهم به علت وجود گرد و غبار و باکتری هایی که می تواند اثر منفی بر سلامت داشته باشد. جالب است بدانید که سندرم ساختمان بیمار یک پدیده است که باعث انواع بیماری ها و علائم می گردد. این سندرم می تواند ناشی از آلاینده های شیمیایی و بیولوژیکی، تهویه ناکافی، یا تابش الکترومغناطیسی، در میان کارکنان محیط های کاری باشد. در این میان فنگ شویی که یک هنر چینی است و توجه ویژه ای روی ساختمان ها و اشیاء دارد، می تواند به ترویج یک محیط کاری سالم یاری کند. فنگ شویی بیش از 3000 هزار سال پیش شناخته شده و یک راه عالی برای حفظ تعادل انرژی در هر محیط کاری است. اضافه کردن گیاهان برای ایجاد یک محیط لذت بخش و مجذوب کننده از نظر بصری در محیط کار می تواند بسیار مهم باشد. ضمن این که نقش مهمی هم در کاهش آلودگی هوا دارد.

توجه به نور مناسب: نور مناسب برای تمام محیط های کاری لازم است. چون کمبود آن یا تابش بیش از حدش می تواند منجر به خستگی چشم و سردرد گردد. نور طبیعی برترین نوع نور در محیط کار است. در غیر این صورت پرداختن به سیستم های نورپردازی با کیفیت می تواند منجر به استرس کمتر در میان کارمندان و افزایش بهره وری گردد. لامپ های فلوئورسنتی را خاموش کنید و پرده ها را کنار بزنید. روشن کردن فضای اتاق با نور طبیعی نه تنها باعث کاهش هزینه ها می گردد بلکه کارایی و تمرکز تیم شما را در طول روز زیاد می کند.

حفظ تعادل ارگونومی: بدن انسان برای نشستن بیش از 8 ساعت در طول روز طراحی نشده است اما متاسفانه بسیاری از کارمندان دقیقا همین اتفاق را در محل کار تجربه می نمایند. حقیقت این است که سبک زندگی بی حرکت یکی از بزرگترین تهدیدهای بهداشت عمومی است و می تواند منجر به از دست رفتن عضلات، افزایش وزن، فشار خون بالا، پوکی استخوان، بیماری های قلبی، اختلال در نعوظ، افسردگی، درد کمر، و ... گردد. برای کاهش این تاثیرات منفی ناشی از نشستن طولانی مدت، احتیاج به طراحی ارگونومی سالم در محیط کار است. تشویق کارکنان به حرکت در اطراف محل کار، صرف غذا به دور از میز کار، و ... برای افزایش خلق و خوی کارکنان و ترویج آرامش آنها بسیار مهم است.

حفظ نظم: تا به حال به این مسئله توجه نموده اید که فکرتان در یک محیط به هم ریخته آشفته می گردد؟ مشکل تنها در پیدا کردن فایل ها و لوازم نیست، به هم ریختگی مستقیما به کاهش کارایی و کارکرد ربط دارد. محیط کارتان تاثیر بسیاری بر بهره وری و خلق و خوی شما دارد. کار کردن در یک محیط به هم ریخته باعث می گردد آشفتگی و بهم ریختگی جای تمرکز و تصمیم گیری را بگیرد. با تمیز و مرتب نگه داشتن محیط کاری، فکر را متمرکز و فعال کنید. در این صورت کارایی شما در محل کارتان بسیار زیاد می گردد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2044

به "با 6 قدم، محیط کارتان را به مکانی سالم تبدیل کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 6 قدم، محیط کارتان را به مکانی سالم تبدیل کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید