درختان ازطریق ذخیره آب، با سطوح بالای دی اکسید کربن سازگار می شوند

به گزارش تور آلمان ارزان، گروهی در دانشگاه بیرمنگام دریافتند درختانی که در معرض دی اکسید کربن زیاد قرار داشتند، با افزایش جذب کربن کارایی مصرف آب خود را افزایش دادند و در عین حال با تنظیم باز و بسته شدن منافذ روی برگ ها که روزنه نامیده می گردد، آب را حفظ کردند.

درختان ازطریق ذخیره آب، با سطوح بالای دی اکسید کربن سازگار می شوند

در مطالعه ای که در نیوفیتولوژیست (New phytologist) منتشر شد، آمده است که پژوهشگران دریافتند برخلاف تصورات پیشین، این واکنش ها در تمامی انواع درختان مطالعه شده مشابه بوده است.

این نتایج برای مدل سازی و پیش بینی رفتار گیاه در شرایط افزایش دی اکسید کربن رویکرد های تازهی ارائه می دهد. این قطعه ای تازه از پازل به گیاه شناسان می دهد تا از چگونگی واکنش جنگل ها به شرایط جوی که پیش بینی می گردد تا سال 2050 به وجود بیاید، تصویر کامل تری بسازند.

دکتر آنا گاردنر، از موسسه پژوهش های جنگل بیرمنگام که راهنمایی این مطالعه را به عهده داشت، گفت: الگو هایی که از آن ها برای پیش بینی واکنش درختان به سطوح دی اکسید کربن آینده اتمسفر استفاده می کنیم، همچنان شبهه های زیادی دارد و رفتار روزنه ها یکی از آ ن ها است.

در شرایطی که دی اکسید کربن زیاد است، انتظار می رود مصرف آب کاهش یابد، چون روزنه ها دی اکسید کربن غلیظ تری دریافت می نمایند و بنابراین نیازی نیست مدت طولانی باز بمانند.

اما در حقیقت فهمیدیم که افزایش دی اکسید کربن به افزایش فتوسنتز نیز منجر می گردد و این رفتار محرکی قوی تر برای افزایش کارایی مصرف آب بود. در واقع، در شرایطی که مقدار دی اکسید کربن بالا است، درختان به ازای هر ذره آب مصرفی، کربن بیشتری هم دریافت می نمایند.

این مبادله که برای گیاهان در سراسر دنیا مهم است بین گرفتن کربن و از دست دادن آب است. این سازش در نتیجه ساختار گیاه ایجاد می گردد: روزنه ها باز و بسته می شوند تا گیاهان بتوانند برای رشد دی اکسید کربن جذب نمایند، اما زمانی که روزنه ها باز باشند، آب از راه تعرق [فراتراوش]از گیاه خارج می گردد.

یعنی گیاه باید بین جذب حداکثر مقدار دی اکسید کربن و از دست دادن حداقل آب سازش ایجاد کند.

پژوهشگران داده های مربوط به آزمایش های طولانی مدت افزایش دی اکسید کربن در درختان را طی 20 سال گذشته تجزیه و تحلیل کردند. محدوده این تحلیل 16 محل مختلف در سراسر دنیا و شامل داده های آزمایش هایی بود که برای جمع آوری آن ها، کل درخت تا شاخه ها و برگ های کوچک تر را نیز آنالیز کردند.

پژوهشگران با درنظر گرفتن کل این داده ها دریافتند بهره وری استفاده از آب در برگ درختان با دو برابر شدن دی اکسید کربن 85 درصد افزایش یافت؛ همان افزایش دی اکسید کربن پیش بینی شده در اواسط قرن در مقایسه با میانگین دوره پیشاصنعتی.

دکتر گاردنر اضافه نمود: یکی از دلایل اهمیت درختان برای زیست بوم این است که کربن ذخیره می نمایند، اما آب نیز منبعی ارزشمند است، بنابراین باید راه هایی برای محاسبه دقیق هزینه کربن آن آب بیابیم.

تمامی این داده ها به ما یاری می نماید از رفتار احتمالی این منابع در آینده تصویری دقیق تر ایجاد کنیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرارو
انتشار: 18 بهمن 1401 بروزرسانی: 18 بهمن 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2423

به "درختان ازطریق ذخیره آب، با سطوح بالای دی اکسید کربن سازگار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درختان ازطریق ذخیره آب، با سطوح بالای دی اکسید کربن سازگار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید