تور فرانسه: معرفی موزه لوور پاریس ، پربازدیدترین موزه اروپا و دنیا

به گزارش تور آلمان ارزان، موزه لوور پاریس روایتگر هر آنچه است که از ابتدای تاریخ بشری تا به امروز در نقاط مختلف جهان گذاشته، از رومیان تا مصر و حتی پادشاهان ایرانی که زمانی نیمی از جهان را در سیطره قدرت خود داشته اند. پس بی علت نیست که لوور را بزرگترین و پربازدیدترین موزه جهان می دانند. این موزه بزرگ از بخش های مختلف تشکیل شده و بی نظیرترین آثار معماری و تابلوی های نقاشی معروفترین نقاشان جهان را در خود دارد. در مطلب معرفی موزه لوور پاریس به معرفی بخش های مختلف آن پرداخته ایم.

تور فرانسه: معرفی موزه لوور پاریس ، پربازدیدترین موزه اروپا و دنیا

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

حضور موزه لوور در شهر پاریس یکی از عواملی ست که را در بین گردشگران بسیار محبوب نموده است. موزه ای که چه به تاریخ علاقه داشته باشید یا خیر با قدم زدن در راهروهایش شیفته آثار آن خواهید شد. موزه لوور خود تاریخی شنیدنی دارد و آثار نگه داری شده در آن به قدری ارزشمند هستند که ده ها سال است همچنان عنوان برترین موزه دنیا را حفظ نموده و هیچ مجموعه تاریخی نتوانسته جای آن را بگیرد.

موزه لوور پاریس

واژه لوور در فرانسه به معنای روشنایی آسمان است. این موزه بزرگ در شهر پاریس و در همسایگی رود سن فرار گرفته، بیش از 38 هزار اثر تاریخی در لوور به نمایش گذاشته شده و حدود 2000 اثر نیز بدون نمایش عمومی در بخش های مختلف آن نگه داری می شوند. تمامی آثار نگه داری شده در موزه در فهرست ارزشمندترین میراث دنیای قرار گرفته و به حق نیز کارمندان لوور تمام کوشش خود را برای حفظ آن ها به کار می برند. در این موزه حدود 2200 نفر مشغول خدمت هستند که بیش از 1200 نفر از آنها تنها مسئولیت حفاظت از امنیت موزه را بر عهده دارند.

تاریخچه موزه لوور فرانسه

داستان احداث موزه لوور به قرن 12 میلادی بازمی گردد. زمانی که مجموعه کاخی بزرگ بوده و به دستور فیلیپ دوم ساخته شد. کاخ لوور تا مدت ها محل اقامت پادشاهان مختلف فرانسه بوده و هر یک به سهم خود بخش هایی را به آن اضافه کردند. در سال 1682 لوئی چهاردهم کاخ ورسای را به جای لوور به عنوان محل اقامت خود انتخاب کرد و دقیقاً در همان سال بود که لوور به دستور لوئی چهاردهم به مجموعه ای جهت نمایش امپراطوری بزرگ فرانسه تبدیل شد. مالکیت لوور 10 بعد به 2 فرهنگستان سلطنتی نقاشی و فرهنگستان کتیبه شناسی داده شده در آن موقع اشیا به جا مانده از دوران رم باستان در موزه نگاه داری می شد؛ اما تبدیل شدن لوور به موزه با رخ دادن انقلاب کبیر فرانسه و در قرن 17 شروع شد.

تا آن موقع لوور موزه سلطنتی به شمار آمده و عموم اجازه بازدید از آن را نداشتند اما پس از انقلاب و در یال 1789 موزه به فرانسوی ها اهدا و امکان بازدید عمومی از آن فراهم شد. در سال 1981 هرم شیشه ای به لوور اضافه شده و تا همین امروز به عنوان نماد مجموعه شناخته می گردد. در حال حاضر نیز لوور با بیش از 9 میلیون بازدیدنماینده به عنوان پربازدیدترین موزه دنیا شناخته می گردد. تا جایی که گردشگران تور اروپا بدون بازدید از لوور سفر خود را به سرانجام نمی رسانند.

مهمترین آثار موزه لوور پاریس

در پاراگراف های قبل مطلب معرفی لوور پاریس اشاره نمودیم که بیش از 38 هزار آثار باستانی و هنری در لوور وجود دارد که برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است. تمامی این آثار یا متعلق به معروفترین هنرمندان دنیا بوده و متعلق به تمدن بشری اقوام مختلف هستند. در ادامه با مهمترین آثار موزه لوور آشنا می شویم:

 • لوح حمورابی: لوحی به ارتفاع 5 متر که متعلق به هزاران سال پیش بوده و قوانین پادشاه بابل با خط میخی بر روی آن نوشته شده است. این لوح به عنوان اولین سند نوشته شده در دنیا به ثبت رسیده است.
 • تابلو لبخند مونالیزا: مونالیزا معروفترین نقاشی در دنیا است که به وسیله نقاش ایتالیا لئوناردو داوینچی کشیده شده و هم اکنون در موزه لوور نگه داری می گردد. به جرات می توان گفت راهرویی که مونالیزا در آن نگه داری می گردد جز شلوغ ترین بخش های موزه به شمار می رود.
 • تابلوی بانوی صخره ها: تابلوی بانو صخره ها اثر لئوناردو داوینچی از دیگر آثار معروف در موزه لوور است. این تابلو تصویر مریم مقدس در کنار مسیح و دوره زندگی آن ها در مصر را نشان می دهد.

مجسمه ونوس میلو، الماس نایب السلطنه، تابلوی تاج گذاری ناپلئون، سنگ نگاره کمانداران، سرستون تخت جمشید، تابلوی شام آخر، پرتره لوئی چهاردهم و تالوب جشن عروسی از دیگر مهمترین آثار نگاه داری شده در لوور پاریس هستند.

بخش های موزه لوور فرانسه

موزه لوور پاریس به 8 قسمت تقسیم بندی شده است که هر یک از آن ها تمدن منطقه ای خاص و آثار تفکیک شده را نشان می دهند. در ادامه با این 8 قسمت آشنا می شویم:

بخش مصر باستان موزه لوور

قدمت بیشتر آثار نگه داری شده در این بخش به حدود 4 هزار سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. اشیا کشف شده از مصر باستان تا زمان بیزانس در این بخش نگه داری می شوند. مجسمه ابوالهول، پاپیروس های مصری، مجسمه های آمامهات آنخ و مومیایی ها از ارزشمندترین آثار بخش مصر باستان هستند.

تابلوهای نقاشی موزه لوور پاریس

معروفترین تابلوهای دنیا از جمله تابلوی مونالیزا، دوزنده، فرزند مقدس، جشن ازدواج، کلک مدوسا، سوگند هوراتی، مرگ سارداناپالوس، پرتره مادام رکامیه، زنان الجزایر، قایق دانته، آزادی راهنماییگر مردم، تاج گذاری ناپلئون، زنان اهل سابین و پرتره لوئی چهاردهم را در این بخش از موزه لوور می توان دید.

بخش هنرهای تزئینی موزه لوور

آثارهنری مربوط به قرن 19 که سرامیک ظروف سفالی، لوازم برنزی، شیشه های رنگی و لوازم تزیینی آورده شده از باسیلیکا در این بخش از موزه نگه داری می گردد.

بخش مجسمه ها و تندیس ها در موزه لوور

بیشتر مجسمه های این بخش رومی بوده و مربوط به سال 1850 میلادی هستند. از معروفترین مجسمه های این بخش می توان به مجسمه دانیال نبی و مجسمه اورون اشاره نمود.

بخش طراحی ها و آثار هنری در موزه لوور

حدود 320 اثر که بیشتر به تاریخ فرانسه تعلق دارند در این بخش نگه داری می شوند. آثاری از جمله نماد قدرت چارلز، تاج ملکه و ظرف شاهین توانسته اند بیشتر توجه ها را به خود جلب نمایند.

بخش یونان و روم باستان در موزه لوور

در این بخش از موزه می توانید آثاری از عصر حجر را مشاهده کنید. گلدان برنزی بورگزه، سفال های قدیمی و اشیاء مربوط به دوران هلنیستی در بخش یونان و روم باستان نگه داری می شوند.

بخش هنر های اسلامی در موزه لوور

بخش هنرهای اسلامی موزه لوور خود شامل 10 تالار جدا می گردد. جالب است بدانید که این بخش در سال 1993 در موزه تأسیس و خارج از محوطه داخلی واقع شده است. مسئولیت ابتدایی تأسیس این بخش را شخصی به نام فرانسیس ریشار بر عهده داشت.

موزه لوور پاریس قسمت ایران

سالن 12 تا 20 موزه لوور به آثار باستانی ایرانیان تعلق دارد. بخشی که تمدن اصل و گران بهای ایران باستان را به رخ دنیایان می کشد. آثار نگه داری شده در این بخش موارد زیر را شامل می گردد:

 • سر ستون اصلی تخت جمشید
 • سنگ نگاره کمان
 • نقاشی های مربوط به دوران صفویه
 • کتیبه های داریوش
 • بز بالدار طلایی
 • کاسه های گلی
 • سنگ نگاره یادبود اونتاش ناپیریشا
 • سنگ نگاره زن عیلامی
 • تندیس ناپیرآسو
 • سنگ نگاره بز با دم ماهی
 • تخته بازی 58 خانه
 • نقش برجسته آجری شیر از کاخ آپادانا شوش
 • تندیس فاخته لاجوردی
 • تابلو مراسم نیایش راهبه های آفتاب
 • صدف نوشته اکدی
 • کتیبه داریوش بزرگ از کاخ آپادانای شوش

موزه لوور کجاست؛ راه های دسترسی به موزه لوور

همانطور که در ابتدای مطلب معرفی موزه لوور پاریس اشاره شد این موزه در شهر پاریس و در نزدیکی رود سن قرار گرفته است. گردشگران می توانند در هر جای پاریس که اقامت دارند به راحتی به وسیله مترو، اتوبوس و یا تاکسی خود را به موزه برسانند. موزه لوور از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر و در بعضی از فصول سال تا 9 شب باز و آماده پذیرایی از بازدیدنمایندگان می باشد. گردشگران بعلاوه می توانند از امکاناتی مانند نرم افزار موزه، دستگاه معرفی و راهنمایی بازدیدنمایندگان و راهنمای انگلیسی زبان استفاده نمایند. امکانات بازدید از لوور برای معلولان و کم توانان جسمی نیز محیا می باشد.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2318

به "تور فرانسه: معرفی موزه لوور پاریس ، پربازدیدترین موزه اروپا و دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور فرانسه: معرفی موزه لوور پاریس ، پربازدیدترین موزه اروپا و دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید