نشست روحانیون و خاخام های اروپایی در ایتالیا

به گزارش تور آلمان ارزان، روحانیون و خاخام هایی از سراسر اروپا در نشستی در ایتالیا به میزبانی شورای رهبری مسلمانان-یهودیان گردهم آمدند. یهودستیزی، اسلام هراسی و پوپولیسم جناح راستگرا جزو موضوعات مورد بحث است.

نشست روحانیون و خاخام های اروپایی در ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

از روز یکشنبه رهبران مذهبی مسلمان و یهودی از حدود 15 کشور در شهر ماترا، واقع در جنوب ایتالیا که یکی از پایتخت های فرهنگی سال 2019 اروپاست، در نشستی حاضر شدند. این رهبران زمینه ای را فراهم می نمایند که به آن ها اجازه می دهد در کنار یکدیگر و قدرتمندتر درباره مسائلی که رویشان تاثیر می گذارد، گفت وگو نمایند.

طرفه بغاجاتی، از روحانیون عضو کمسیون اسلامی اتریش به دویچه وله گفت: معتقدم این پروژه، با این تدابیر مورد نظر، خاص است. این شکوفه کوچکی است که باید پرورش داده گردد و لایق حمایت بیشتر است.

این روحانی 58 ساله با حمایت دیگران ابتکار عمل مسلمانان اتریش را در 1999 راه اندازی کرد. او همچنین در شکل گیری پلتفورم مسیحیان و مسلمانان در سال 2006 نقش داشت.

شورای رهبری مسلمانان-یهودیان سه سال پیش تاسیس شد؛ زمانی که 14 تن از رهبران مسلمان و یهودی اروپا در وین در مرکز بین المللی ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای گفت وگوی بین مذهبی و بین فرهنگی گردهم آمدند. این نهاد تحت حمایت اقتصادی عربستان است. اتریش و اسپانیا هم جزو اولین حامیان این گروه بوده اند.

نشست رهبران مذهبی در ایتالیا نشان دهنده بعد جدیدی در گفت وگوهاست که اغلب تحت تاثیر درگیری خاورمیانه قرار می گیرند. روحانیون و خاخام هایی از ایرلند، یونان، رومانی، لیتوانی، پرتغال و دیگر کشورها حضور دارند.

گدی گرونیش، دبیرکل کنفرانس خاخام های اروپایی به دویچه وله گفت: انتخاب شهر ماترا برای تاکید بر این مساله بود که همگی ما بخشی از فرهنگ اروپا هستیم. ایتالیا در حال حاضر مانند بسیاری از کشورهای دیگر تحت حاکمیت پوپولیست های جناح راست قرار گرفته است و اخیرا برای محدودسازی مناسک مذهبی مرتبط با ذبح حیوانات و ختنه پسران که جزو اعمال مشترک دین یهود و اسلام است، کوشش کردند. اکنون چنین کارهایی کنار گذاشته شده است.

به گفته گرونیش، جوامع مسلمان و یهودی اروپا هر دو نگران چنین تحرکات سیاسی ای هستند و تمایلی برای تشکیل یک کمیته جدید متشکل از دو رهبر یهودی و دو رهبر مسلمان وجود دارد تا آن ها بتوانند آشکارا موضوعات حساس را حل نمایند و درباره آن ها با رهبران سیاسی در بروکسل و دیگر پایتخت های اروپایی صحبت نمایند.

طرفه بغاجاتی، عضو کمسیون اسلامی اتریش همچنین درباره کوشش هایی برای محدودسازی مناسک مذهبی صحبت کرد و فورا به رشد پوپولیست های جناح راست در سراسر این قاره اشاره نمود. او به حزب آلترناتیو برای آلمان، احزاب راست افراطی در اتریش، ماتئو سالوینی و حزب لیگ او در ایتالیا و حزب آزادی گرت ویلدرز در هلند اشاره نمود.

به گفته این روحانی، چنین گروه هایی اسلام هراسی را عمدتا علیه مهاجران و همچنین علیه مسلمانان به صورت کلی، با یک پلتفورم سیاسی با دلالت ضمنی پوپولیستی ترویج می نمایند. موضوع دیگری که در نشست ماترا مورد بحث قرار می گیرد، یهودی ستیزی در میان مهاجران و پناهجویان است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 490

به "نشست روحانیون و خاخام های اروپایی در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست روحانیون و خاخام های اروپایی در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید