کپی عمدی آثار هنری به سرعت فاش می گردد

به گزارش تور آلمان ارزان، یک هنرمند معتقد است که ایده یک اثر هنری مهم ترین بخش آن است. ولی در بعضی مواقع به دلیل ساده بودن بعضی از سوژه ها ممکن است چندین هنرمند آن را کار نمایند که در چنین حالتی نحوه پیاده سازی آن مهم خواهد بود.

کپی عمدی آثار هنری به سرعت فاش می گردد

محمدعلی بنی اسدی ـ نقاش و کاریکاتوریست ـ در گفت وگو با تور آلمان ارزان بیان نمود که صداقت در هنر مبنای بسیار مهم و اساسی است و هنرمندان نیز افراد صادقی هستند به همین دلیل نیز کپی کردن آثار هنری توسط هنرمندان چندان مرسوم نیست.

او در همین زمینه ادامه داد: در بسیاری از مواقع حاشیه هایی که بیشتر جنجال مطبوعاتی و رسانه ای هستند، درباره کپی آثار هنری به گوش می رسد که ممکن است این ادعای کپی بودن چندان درست و به جا نبوده باشد و هنرمندی که از او جهت کپی اثر هنری انتقاد می گردد، تنها از کار هنرمندی دیگر الهام گرفته باشد. ولی اگر همچنان بر شک خود باشیم، بهتر است با دقت توجه کنیم که اگر عناصر الهام گرفته شده را از اثر بگیریم، به کلیت کار آسیبی جدی وارد می گردد یا نه؛ اگر ایرادی جدی به کار وارد نگردد پس می توان این نتیجه را گرفت که از اثر هنری دیگر الهام گرفته است که این خود مانعی ندارد، چراکه هنرمند تنها برداشت خود از کار فرد دیگر را وارد اثرش نموده است.

بنی اسدی توضیح داد که اگر یک هنرمند الهامات خود از آثار هنرمندی همانند پابلو پیکاسو ـ نقاش و مجسمه ساز اسپانیایی ـ را در آثارش به نمایش بگذارد، در واقع یک شناسنامه از کارهایش به مخاطب خود ارائه می دهد.

وی افزود: امروزه انجام کار هنری به گونه ای شده که گویا دیگر نمی توان کار جدیدی ارائه داد و حتما باید از هنرمندان بزرگ گذشته تأثیر گرفت؛ البته بعضی از هنرمندان آنقدر بزرگ هستند که سایه شان بر روی اکثر آثار می افتد.

این هنرمند نمونه ای را در راستای جملات قبل بیان نمود: اکثر آثار پوستر و گرافیکی که در اروپای شرقی انجام می گردد متأثر از کارهای رنه ماگریت، نقاش بلژیکی است. به طور کلی در هنر می توان یکسری سبک و رفتار کاری را از هنرمندان بزرگ الگوبرداری کرد و الهام گرفت.

اصولا از هنرمند انتظار می رود که جهان شخصی خود را در آثارش به نمایش بگذارد و ما در واقع دوست داریم که جهان و زندگی را از نگاه آن هنرمند ببینیم. زیرا هر کدام از ما به گونه ای متفاوت از دیگری بزرگ شده و هر کدام دید متفاوتی نسبت به زندگی داریم؛ به همین دلیل نیز هنرمندان را با توجه به دیدگاه خاصی که به زندگی دارند ارج می نهیم و از پنجره ای که آنها به جهانیشان گگردده اند همراه شده و به چشم انداز آنها می نگریم.

بنی اسدی افزود: البته اگر یک نقاش بتواند اثر هنرمند دیگر را به عینه و بدون هیچ تفاوتی کپی کند، حتما استعداد بالایی در نقاشی دارد و هنرمند قابلی است.

او در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی تشخیص کپی بودن آثار هنری، گفت: قطعا هر روز حجم زیادی از آثار هنری خلق می گردد و ممکن است هنرمندان نیز زمان کافی را برای جست وجوی کلیه این آثار هنری نداشته باشند. به همین دلیل طبیعی است اگر متوجه کپی بودن یا نبودن اثر هنری نشویم. ولی با این حال به دلیل دسترسی بالا به فضای مجازی و رسانه به راحتی می توان اصل کار را پیدا کرد.

این تصویرگر با اظهار اینکه در کار هنری، ایده اصل کار است، گفت: در حال حاضر هنرمندان بزرگ و مطرح جهان همانند جف کونز، نقاش و مجسمه ساز تنها ایده اثر را مطرح می نمایند و باقی کارها را دستیارانش در بخش های مختلف انجام می دهند.

او ادامه داد: در انجام کار هنری سوژه اهمیت بیشتری نسبت به پیاده کردن آن دارد ولی با این حال بعضی از سوژه ها و ایده ها آنقدر دم دستی و ساده هستند که ممکن است به ذهن هر کسی خطور کند که در چنین شرایطی نحوه پیاده سازی ایده توسط هر هنرمند مورد اهمیت واقع خواهد شد و نمی توان گفت چون فرد دیگری، قبلا فلان ایده را کار نموده دیگر کسی نمی تواند.

بنی اسدی افزود که کپی عمدی آثار هنری با توجه به سطح بالای دسترسی مخاطب به فضای مجازی و رسانه به سرعت فاش خواهد شد.

این کاریکاتوریست در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود که بخشی از هنرمندان معروف تعریف دقیقی در رسانه ها دارند و درواقع همانند قهرمان رسانه ها هستند، باوجود اینکه به بعضی از هنرمندان خوب و فعال توجهی نمی گردد.

او ادامه داد: حال اینکه به واکنش بعضی از هنرمندان در مواقع بحران توجه بیشتری می گردد بحثی جداگانه است ولی با این حال به نظر من هر چیزی که بتواند باعث آزار مردم گردد و آنها را در تنگنا بگذارد، یک نوع بحران است. به همین دلیل نیز موضع گیری هایی که در اینگونه مواقع رخ می دهد باید انسانی باشد و هر هنرمندی باید در حد توانش و تا آنجا که موضوع برایش اهمیت دارد و به روش های مختلف همانند انجام یک کار هنری با موضوع بحران پیش آمده، حمایت خود را نشان دهد.

بنی اسدی با بیان اینکه اثر هنری که در عکس العمل به اتفاقات جامعه خلق می گردد، می تواند تأثیر زیادی داشته باشد و در ذهن مردم بماند، ادامه داد: تعداد زیادی از آثار هنری که خلق می شوند به اتفاقات و مسائل پیرامون هنرمند بازمی گردند. به نظر من افرادی که به سرعت و به وضوح نسبت به اتفاقات جامعه واکنش نشان می دهند جرأت زیادی دارند؛ چراکه با نمایش موضع گیری خود نسبت به یک بحران خاص جامعه در فضای مجازی به دیگران اجازه اظهارنظر و برخوردهای مختلف را می دهند.

وی ادامه داد: خود من هیچ گاه در چنین شرایطی بلافاصله و خیلی واضح واکنش نشان نداده ام و بعدها بحران و مسائل جامعه را به یک صورت دیگر در کارهایم نشان داده ام.

این نقاش در بخش سرانجامی صحبت های خود درباره خانه کاریکاتور گفت: تقریبا مدت دو سال است که از خانه کاریکاتور خبری ندارم و همچنان این انجمن را با نام مسعود شجاعی طباطبایی، کاریکاتوریست به یاد می آورم. در زمان شروع فعالیت های خانه کاریکاتور افراد زیادی در این حوزه فعالیت می کردند و به آن علاقه مند بودند. در حال حاضر نیز کاریکاتوریست های خیلی خوبی داریم که می توان با جمع کردن این هنرمندان در کنار یکدیگر و از سرگیری فعالیت خانه کاریکاتور خیلی از مسائل آنها را حل کرد و در شکل دهی یکسری جریانات و فعالیت های مربوط به کاریکاتور مفید واقع شد.

بنی اسدی در سرانجام خاطرنشان کرد که احتمالا سال آینده یک نمایشگاه برگزار کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 236

به "کپی عمدی آثار هنری به سرعت فاش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپی عمدی آثار هنری به سرعت فاش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید