اروپا: انگلیس با پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، برنامه های ما را برهم زد

به گزارش تور آلمان ارزان، دیپلمات های اروپایی گفتند که تغییر راستا ناگهانی دولت انگلیس در پیوستن به ائتلاف دریایی ضد ایران به رهبری آمریکا، برنامه های آنها برای ایجاد ماموریت دریایی اروپا را مختل نموده است.

اروپا: انگلیس با پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، برنامه های ما را برهم زد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع اروپایی امروز (آدینه) ضمن انتقاد از تصمیم دولت انگلیس برای پیوستن به ائتلاف نظامی دریایی آمریکا در خلیج فارس، گفتند این کار تمام برنامه های اروپا جهت کاهش تنش با ایران را بی اثر می نماید.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی دخیل در مذاکرات بر سر طرح فرانسه برای ایجاد ائتلاف دریایی اروپایی در آب های جنوبی ایران، نوشت تصمیم ناگهانی و تغییر استراتژی لندن با روی کار آمدن دولت بوریس جانسون، این روند را مختل نموده است.

یک دیپلمات ارشد اروپایی می گوید: بسیاری از ما (کشورهای عضو اتحادیه اروپا) می خواستیم این [ائتلاف دریایی] را به همراه بریتانیا تشکیل دهیم و از کارزار فشار حداکثری آمریکا بر ایران دور بجوییم. اما اکنون تمام این ها متوقف شده زیرا بریتانیا طرف آمریکایی ها را گرفته است.

یک مقام نظامی فرانسه نیز با اشاره به احتمال شکل گیری ماموریت دریایی اروپا به رهبری این کشور در غرب آسیا، گفت: با شرکای اروپایی که مایل به شرکت در ماموریت [دریایی] هستند، این کار را انجام می دهیم تا این تصور القا نشود که یک ائتلاف ضد ایرانی است.

کشورهای ایتالیا، دانمارک، اسپانیا، نروژ، بلژیک و سوئد تا کنون به پیشنهاد فرانسه برای ایجاد ناوگان دریایی منطقه پیوسته اند. به گفته های دیپلمات های هلندی، این کشور در حال آنالیز هر دو پیشنهاد (آمریکا و فرانسه) است اما بیشتر به سمت یک طرح اروپایی گرایش دارد.

آمریکا طرح تشکیل یک ائتلاف دریایی برای محافظت از کشتی های تجاری در خلیج فارس را از حدود دو ماه پیش اعلام نموده بود و بعضی از متحدان نزدیک این کشور از جمله آلمان، نروژ، اسپانیا و کره جنوبی مشارکت در این طرح را رد کردند.

رویترز چندی پیش در گزارشی درباره بی رغبتی کشورهای مختلف برای پیوستن به طرح آمریکا، به نقل از منابع متعددی در کشورهای متحد آمریکا نوشته بود که به دلیل اینکه مشارکت در پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی، از نظر تهران اقدامی ضد ایرانی است، این دولت ها تمایل چندانی برای همراهی با آمریکا ندارند. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 529

به "اروپا: انگلیس با پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، برنامه های ما را برهم زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا: انگلیس با پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا، برنامه های ما را برهم زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید