اقدام روسیه به نفع ترکیه در شورای امنیت

به گزارش تور آلمان ارزان، ایسنا نوشت: به گفته دیپلمات ها، روسیه با صدور بیانیه مشترک شورای امنیت سازمان ملل که خواستار توقف عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال سوریه شده بود، مخالفت کرده و مانع صدور این بیانیه شد.

اقدام روسیه به نفع ترکیه در شورای امنیت

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مسکو جمعه پیش نویس بیانیه ای از سوی شورای امنیت که ترکیه را به توقف عملیات نظامی فرامی خواند متوقف کرد و مانع از صدور آن شد. این پیش نویس آمریکا قرار بود عصر جمعه صادر شود اما مسکو مانع آن شد.

آمریکا خواستار صدور بیانیه ای توسط شورای امنیت سازمان ملل برای توقف عملیات نظامی ترکیه در سوریه و حل نگرانی های امنیتی آنکارا از طریق مجرای دیپلماتیک شد.

ایالات متحده آمریکا در متن پیشنهادی خود که به اعضای شورای امنیت ارائه کرد، مدعی شد: از عواقب عملیات نظامی ترکیه و وضعیت انسانی و امنیتی در شمال سوریه عمیقا نگران هستیم. این امر می تواند بر پیشرفت چشمگیر در مقابله با داعش تأثیر منفی بگذارد .

آمریکا در پیش نویس این متن با اشاره به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده که پناهجویان سوری باید طبق قوانین بشردوستانه، داوطلبانه و بین المللی به کشورهای خود بازگردند. بحران سوریه با اجرای قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل قابل حل است ، نه از طریق نظامی.

با این حال متن پیشنهادی آمریکا برای صدور بیانیه مشترک با متن ارائه شده روز پنج شنبه متفاوت است. در متن پیشنهادی پنج شنبه آمریکا فراخوان برای توقف عملیات چشمه صلح ترکیه ذکر نشده اما این موضوع در متن پیشنهادی روز جمعه اضافه شده است.

علاوه بر این، در متن پیشنهادی پنج شنبه آمریکا که عبارت نگرانی های امنیتی ترکیه مآغاز است، ذکر شده بود اما با تغییرات ایجاد شده در متن جدید واژه مآغاز حذف شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج شنبه به درخواست پنج عضو اروپایی برای بررسی عملیات چشمه صلح ارتش ترکیه در شمال سوریه، تشکیل جلسه داد.

عملیات چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه به همراهی شورشیان ارتش آزاد سوریه در شرق فرات در 9 اکتبر با هدف جلوگیری از ایجاد کریدور تروریستی در مرز جنوبی این کشور و با ادعای احیای صلح و ثبات در منطقه آغاز شد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 667

به "اقدام روسیه به نفع ترکیه در شورای امنیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام روسیه به نفع ترکیه در شورای امنیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید