امکان تشخیص چهره حتی از پشت سر

ایسنا نوشت: فناوری تشخیص چهره NEC می تواند چهره افراد را حتی زمانی که در تاریکی هستند، ماسک دارند یا حتی از پشت سر تشخیص دهد.

امکان تشخیص چهره حتی از پشت سر

ممکن است فکر کنید اگر چهره شما پوشیده باشد یا دوربین در پشت شما قرار داشته باشد و توسط دوربین های تشخیص چهره شناسایی نمی شوید، اما آخرین پیشرفت های تکنولوژی هوش مصنوعی تشخیص چهره این کار را ممکن نموده است.

شرکت NEC اعلام نموده است که یک سیستم جدید توسعه داده که می تواند چهره افراد را تقریباً در قالب یک صورت شناسایی کند.

توسعه دهندگان این سیستم می گویند با استفاده از ترکیبی از تکنیک های یادگیری عمیق و تجزیه و تحلیل فرم بدن و لباس در طول آزمایش ها به دقت 90 درصد رسیده اند.

این سیستم به طور رسمی فناوری بازشناسی فرد(Person Re-Identification Technology) نامیده شده است.

این استفاده از تشخیص کامل بدن به جای فقط چهره می تواند توسط دوربین های امنیتی در مناطق شلوغ یا جاهایی که بسیاری از موانع بصری وجود دارد، مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت NEC می گوید این فناوری می تواند در ردیابی و شناسایی دزدها و متخلفانی که با چهره پوشیده شده حرکت می نمایند مفید باشد.

البته این سیستم در نهایت به یک تصویر منبع (تصویری از شخص برای جستجو) احتیاج دارد، اما پس از آن می تواند به طور مؤثر از تک تک ویژگی های بدنی فرد برای شناسایی استفاده کند.

این پیشرفت جدید در صدر فناوری های تشخیص چهره است که NEC در حال توسعه آن است. فناوری هایی که می توانند با سطح بالایی از دقت، افراد را حتی در هنگام حرکت، چهره نامعلوم از پشت سر و حتی قسمتی از یک ویدئو شناسایی نمایند.

این شرکت همچنین در حال کار بر روی افزایش ایمنی شهرهای پرجمعیت با استفاده از این سیستم در ورودی و خروجی فرودگاه ها، ورودی استادیوم ها، امکانات حساس دولتی و غیره است.

این سیستم هم مانند هر تکنولوژی نظارتی دیگر به دلیل پیامدهای حریم خصوصی مخالفانی دارد. در حالی که که چنین سیستم هایی موجب شناسایی سریع تر مجرمان می گردد، اما هیچکس دوست ندارد احساس کند که همیشه و در همه حال تحت نظر است.

سوال این است که این فناوری چگونه باید به کار گرفته گردد و همچنان در خصوص آن بحث خواهد شد، اما شکی نیست که این فناوری همیشه در حال هوشمندتر شدن است.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 22 مرداد 1398 شناسه مطلب: 286

به "امکان تشخیص چهره حتی از پشت سر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تشخیص چهره حتی از پشت سر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید