بهترین کویرهای ایران برای کویرگردی

به گزارش تور آلمان ارزان، گردشگران ایرانی چند سالی است که به جای سفرهای تکراری به شمال، در پی تجربه انواع جدیدتری از مسافرت هستند و نیمه گرمسیری ایران، توانسته با جاذبه های ویژه خودش، به عنوان مقصد جدید سفرهای ایرانیان در فصل های سرد سال، خود را معرفی کند.

بهترین کویرهای ایران برای کویرگردی

اما در بین همه شهرهای گرمسیری ایران، کویرها جاذبه های متفاوتی هستند. محیط زیست و حیات وحش کویر کاملا متفاوت و منحصر به فرد است. محیط پیرامون آن خالی از سکنه و همراه با سکوتی اعجاب انگیز است. پیرامون شما را نه ساختمان یا درخت، بلکه شنزار، رمل های ماسه ای و شوره زار فراگرفته است. از سوی دیگر، شب ها با آسمان پرستاره و بدون آلودگی نوری شهرهای عظیم، تصویر واقعی خود را به نمایش می گذارد.

در این نوشته با بعضی از مشهورترین کویرهای ایران برای کویرگردی در پاییز و زمستان آشنا می شویم:

کویر خور، بیابانک، مصر و عروسان

منطقه خور و بیابانک اصفهان و روستای مصر در نزدیکی آنها، یکی از مشهورترین مناطق کویرنوردی ایران به شمار می فرایند. در همسایگی روستای مصر، روستای عروسان جای گرفته است. این منطقه که در مجموع به عنوان شهرستان خور و بیابانک مشهور هستند، مناطقی کم آب و خشک هستند. اما همین به زیبایی آنها افزوده و آنها را تبدیل به جایی برای کویرگردی نموده است. همچنین در روستاهای این مناطق، می توانید معماری کویری و بادگیرهای مخصوص آن را هم تماشا کنید.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب دیگر منطقه کویری استان اصفهان است که در نزدیکی آران و بیدگل و شهر کاشان قرار گرفته است. در کویر مرنجاب و پیرامون آن می توانید جزیره سرگردان که یک نمونه چشمگیر از عملکرد خطای دید و سراب در بیابان است را مشاهده کنید.

کویر زردگاه و کویر نایبند

اگر سری به خراسان جنوبی و شهر طبس بزنید با روستا و کویر زردگاه رو به رو می شوید. اکنون بعضی از خانه های خالی از سکنه روستای پلکانی زردگاه که بر دامنه کوه نایبند قرار گرفته است، تبدیل به اقامتگاه شده است. شما در این روستا هم می توانید چشم اندازی بر کویر زردگاه را ببینید و هم از زیبایی این کویر که در همسایگی منطقه حفاظت شده نایبند قرار گرفته است لذت ببرید.

در همسایگی زردگاه کویر و روستای نایبند قرار گرفته که چشمه ها و قنات های مشترک میان این دو روستا، زندگی و سرسبزی را به آنان بخشیده است. روستای نایبند هم مانند زردگاه پلکانی است و بعضی به آن ماسوله کویرهای ایران می گویند. معماری فوق العاده روستا، غارها و کوه های پیرامون آن و نخلستان نایبند از ویژگی های چشمگیر آن هستند.

کویر ریگان

کویر ریگان در استان کرمان قرار گرفته است و به سبب رمل هایش مشهور است. علاوه بر این کویر ریگان که در نزدیکی روستای محمد آباد ریگان قرار گرفته، می توانید درختان کهور ویژه مناطق کویری را هم ببینید.

نمکزار سیرجان

دریاچه نمی سیرجان و نمکزار پیرامون آن در شهر شهر سیرجان در استان کرمان قرار گرفته است. این دریاچه نمکی در زمان بارش های دوره ای تبدیل به یک دریاچه نمکی شده و دوباره پس از تبخیر سریع آب، به حالت یک شوره زار برمی شود.

خار توران

منطقه حفاظش شده خارتوران و روستای زمان آباد در استان سمنان، تصویر دیگری از کویرهای ایران را به نمایش می گذارند. در این منطقه حفاظت شده شما می توانید حیات وحش و زندگی طبیعی و گیاهی در یک منطقه کویری را ببینید.

کلوت شهداد

شهداد منطقه ای در میانه کرمان و خراسان جنوبی است و کلوت ها، ارتفاعات طبیعی هستند که در اثر فرسایش طبیعی پدید آمده اند و چشم انداز ویژه ای را تشکیل داده اند.

کویر و کمپ متین آباد

یک کمپ تفریحی کویری می تواند هر نوع سلیقه ای را ارضا کند و کمپ متین آباد به عنوان یک مجموعه کویری که با امکاناتش زمینه را برای تفریح از کویر برای افراد غیرحرفه ای پدید آورده توانسته شهرت زیادی به دست آورد. کمپ متین آباد، در میانه تهران و اصفهان و در نزدیکی کاشان قرار گرفته است و در آن انواع تفریحات کویری در دسترس است.

منبع: گردشبان
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1645

به "بهترین کویرهای ایران برای کویرگردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین کویرهای ایران برای کویرگردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید