دستگاه ریل گذار برای نخستین بار در ایران فراوری شد

به گزارش تور آلمان ارزان، مقام مسئول بنیاد مستضعفان از فراوری دستگاه ریل گذار و کشنده دو منظوره آن برای نخستین بار در کشور اطلاع داد.

دستگاه ریل گذار برای نخستین بار در ایران فراوری شد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، مجید شاهسواری یادآور شد: با توجه به لزوم گسترش خطوط ریلی کشور به عنوان یکی از احتیاج های زیرساختی و تسریع در انجام پروژه های ریلی، بنیاد مستضعفان برای نخستین بار در کشور توانست دستگاه جرثقیل پانل گذار و کشنده 2 منظوره ریلی و جاده ای را با تکیه بر توان مهندسان ایرانی طراحی و فراوری کند.

وی ادامه داد: با بکارگیری این دستگاه ها و ماشین آلات، ریل گذاری در تونل ها، پل ها و جهت های کوهستانی تسهیل می گردد و علاوه بر ارتقای کیفیت اجرای پروژه روسازی ریلی، سرعت اجرای کار را نیز تا چندین برابر افزایش می دهد.

وی گفت: بنیاد مستضعفان برای طراحی و ساخت این تجهیزات بیش از 6 میلیارد تومان (به نرخ سال 98) هزینه نموده است. قیمت خرید نمونه های مشابه آن از خارج کشور، بالغ بر 1.5 میلیون یورو است، در واقع فراوری این دستگاه به معنای صرفه جویی ارزی و مالی بیش از 85 درصدی در تامین تجهیزات ریل گذاری است.

شاهسواری با بیان اینکه در زمان حاضر این ماشین آلات در احداث خط راه آهن میانه به اردبیل بکارگرفته شده است، افزود: با بکارگیری جرثقیل پانل گذار ساخته شده در این پروژه که طول دهانه ای معادل 11 متر و دارای 2 کنسول 10 متری در طرفین آن است، در صورت فراهم بودن مصالح ریل گذاری، امکان نصب روزانه 600 متر خط ریلی فراهم شده است.

وی گفت: علاوه بر طراحی و فراوری یک دستگاه جرثقیل پانل گذار به همراه 2 دستگاه کشنده دو منظوره آن که قابلیت تردد در جاده و خطوط ریلی را دارد و در کنار تامین 4 دستگاه واگن لبه کوتاه قرقره دار، یک دستگاه زیرکوب، 4 دستگاه واگن بالاست ریز و تعدادی دیگر از ماشین آلات سبک ریلی توسط بنیاد مستضعفان، این تجهیزات می تواند در احداث خطوط ریلی در نقاط کشور با مزیت افزایش سرعت اجرای پروژه ها، ارتقاء کیفیت اجرا و همچنین کاهش هزینه ها به کار گرفته گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1903

به "دستگاه ریل گذار برای نخستین بار در ایران فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه ریل گذار برای نخستین بار در ایران فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید