رابطه ایران و چین به همکاری استراتژیک ارتقا یافته است

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرنگاران - گروه بین الملل: یوان ژانگ، استاد روابط بین الملل مؤسسه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای چین است. حوزه های پژوهشی او، سیاست و دیپلماسی کشورهای خاورمیانه، دین و امنیت بین المللی و تروریسم را در برمی گیرد. ژانگ، از پژوهشگران ارشد مرکز دین و امنیت ملی چین در دانشگاه فودان به شمار می رود و در دانشگاه های متعددی از جمله دانشگاه های اورگان، کرنل، دانشگاه بریگم یانگ و دانشگاه چینی هنگ کنگ تدریس نموده است. وی آثار پژوهشی متعددی را در قالب کتاب ها، مقالات و گزارش منتشر نموده است. دین و نقش شریعت در عصر ضد تروریسم یکی از کتاب های او است که در سال 2012 منتشر شده است. به منظور آنالیز ابعاد مختلف تحولات جهانی با این استاد چینی به بحث و مصاحبه پرداختیم.

رابطه ایران و چین به همکاری استراتژیک ارتقا یافته است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

آنالیز ابعاد ناکامی آمریکا در تصویب قطعنامه تمدید تسلیحاتی ایران در شورای امنیت، ادعاهای ایالات متحده برای استفاده از مکانیسم ماشه، طرح مشارکت مالی و امنیتی میان چین و ایران، صندلی و اهمیت ایران در سیاست خارجی چین، هجمه تبلیغات رسانه های غربی نسبت به افزایش روابط تهران- پکن، شکست سیاست های آمریکا در تحقق اهداف فشار حداکثری در قبال ایران و به چالش کشیده شدن هژمونی آمریکا از محورهای مصاحبه با پروفسور یوان ژانگ بودند.

مشروح مصاحبه به توضیح زیر است:

*همان طور که اطلاع دارید، آمریکا در تصویب قطعنامه پیشنهادی خود به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل ناکام ماند. این شکست را چطور ارزیابی می کنید؟ نقش سایر قدرت ها به ویژه چین را در این مورد چگونه می بینید؟

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را رد کرد و این نشان دهنده شکست دیپلماتیک آمریکا است. چین و روسیه نیز که دارای حق وتو هستند، رأی منفی دادند.

از نتایج این رأی گیری می توان فهمید که غالب کشورها، از مواجهه خصمانه آمریکا در قبال ایران حمایت نمی نمایند. تمایل روزافزون آمریکا به یک جانبه گرایی و سلطه گری، سبب نارضایتی بیشتر کشورهای صلح جو در دنیا و از دست دادن حمایت آنها شده است.

چین همیشه از برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 شورای امنیت محافظت نموده است. این کشور برای صلح و ثبات خاورمیانه اهمیت زیادی قائل است؛ ثباتی که با کنار گذاشتن پیش داوری ها به وسیله ارتباط و هماهنگی مداوم همه طرف ها فراهم می گردد.

*آینده برجام را چطور می بینید؟ آیا آمریکا می تواند از مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم های ایران استفاده کند؟

برجام یک دستاورد دیپلماسی چندجانبه است. چین به کوشش هایش برای محافظت از برجام ادامه می دهد. خروج یک جانبه آمریکا از این توافق بین المللی در سال 2018 سبب شده تا این کشور عضوی از برجام نباشد؛ بنابراین آمریکا نمی تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

*ایران و چین طرح مشارکت مالی و امنیتی را به امضا رساندند که برای چین این امکان را فراهم می نماید تا میلیاردها دلار در بخش انرژی و سایر بخش های ایران سرمایه گذاری کند. نظرتان در خصوص این توافق چیست؟

در سال 2016، سفر رئیس جمهور شیء جین پینگ به ایران، روابط چین و ایران را به یک همکاری استراتژیک ارتقا داد. از آن موقع، همکاری های دوجانبه مالی و بازرگانی میان دو کشور به طور مداوم گسترش یافته است. در حال حاضر، ایران سومین شریک تجاری عظیم چین در خاورمیانه و یک مقصد مهم سرمایه گذاری محسوب می گردد. چین مهم ترین شریک تجاری و محصول صادراتی ایران است. دوستی متقابل میان دو کشور روح دیرینه جاده ابریشم را به ارث برده است. تقویت روابط نزدیک و گسترش همکاری ها بین ایران و چین، آینده ای بهتر و شکوفاتر را در عصر جدید نوید می دهد.

*به عنوان کارشناس سیاست خارجی چین در غرب آسیا، چرا ایران صندلی مهمی در سیاست های پکن دارد؟

ایران یک سیاست خارجی مستقل و عدم تعهد را دنبال می نماید و با هژمونی و سیاست قدرت مخالف است. ایران از مصاحبهی تمدن ها حمایت می نماید و مایل است تا برای ساختن یک نظم سیاسی و مالی بین المللی عادلانه و جدید کوشش کند. ایران به حاکمیت و تمامیت ارضی سایر کشورها احترام می گذارد و معتقد است که مردم حق دارند تا به جای پذیرش ارزش ها و نظام های سیاسی تحمیل شده از سوی غرب، راستا تحولات اجتماعی شان را خودشان انتخاب نمایند. این موارد با موضع دیپلماتیک چین سازگار است.

از زمان برقراری روابط دیپلماتیک از 49 سال پیش، روابط محبت آمیز چین و ایران توسعه یافته است. همکاری ایران و چین در زمینه های سیاسی، مالی و فرهنگی می تواند نتایج ثمربخشی را به دنبال داشته باشد.

دنیا در حال تجربه مرحله ای از تغییر در قرن است و همه گیری ویروس کرونا توانایی های حکومت ملی هر کشوری را به چالش کشیده است. همکاری چین و ایران در امور بین الملل به صلح، ثبات و توسعه دنیای یاری خواهد نمود.

*در این میان، رسانه های جریان اصلی غرب، هجمه تبلیغاتی را دنبال نموده اند که هدف آن ضربه زدن به روابط استراتژیک ایران و چین بوده است. به نظر شما، تا چه میزان این جنگ رسانه ای پیروز بوده است؟

ایران و چین دو تمدن باستانی با تاریخ افتخارآمیز هستند. چین و ایران که در زمینه تبادلات محبت آمیز متقابل سابقه ای طولانی دارند، در حال حاضر نیز روابط نزدیک مالی و تجاری دوجانبه ای را برقرار نموده اند. دو کشور همکاری های مختلفی را در زمینه های انرژی، حمل و نقل، ارتباطات، خودرو، فناوری، فرهنگ و غیره گسترش داده اند. در سال های اخیر نیز مبادلات سیاسی و مالی بین دو کشور بیش از پیش تقویت شده است.

بعضی از رسانه های جریان اصلی غربی نسبت به تمدن های غیر غربی حس بی اعتمادی را القا می نمایند. رسانه های غربی، با شاخص های ایدئولوژیک این دسته از کشورهای غیر متحد را مورد انتقاد قرار می دهند؛ گزارش هایی ناعادلانه و غیرعاقلانه را با استانداردهای دوگانه منتشر می نمایند و حتی شایعات بی اساسی را برای تحریک جنگ سرد جدیدی پخش می نمایند. این یک توهم غیرمسئولانه همراه با تهمت از مواجهه بین المللی است. کارزار تبلیغاتی یک جنگ روان شناختی است که بنیان روانی و اجتماعی صلح و ثبات جامعه دنیای را تضعیف می نماید.

*کارشناسان معتقدند که توافق 25 ساله میان ایران و چین، سیاست خارجی ترامپ مبنی بر فشار حداکثری را بیش از پیش به چالش می کشد. به عبارتی دیگر، ترامپ قصد داشت تا چین و ایران را تضعیف و منزوی کند، اما به نظر می رسد که این ایالات متحده است که تضعیف و منزوی شده است. ارزیابی شما چیست؟

یک جانبه گرایی و سلطه گری دولت ترامپ هیچ حمایتی از جامعه بین الملل دریافت نمی نماید. چین با زورگویی بی پروا و تاکتیک های فشار حداکثری ترامپ، قاطعانه مخالف است و آن را نمی پذیرد.

در حقیقت رجحان آمریکا در عرصه بین الملل نه تنها از قدرت سخت، بلکه از قدرت نرم آن نظیر نفوذ و اعتبار بین المللی نشأت می گیرد. در این میان، دولت ترامپ دائماً قوانین بین المللی را نقض می نماید، فضای مالی بین الملل را تضعیف می نماید، از زیر بار تعهدات بین المللی دنیای سازی شانه خالی می نماید و منافع ملت آمریکا را در صدر منافع مشترک همه ملت ها قرار می دهد. در نهایت، نقطه خاتمه این سیاست ها، انزوای کامل خواهد بود.

*آیا گسترش روابط ایران و چین، هژمونی بین المللی آمریکا را به چالش می کشد؟

هم چین و هم ایران از دنیای سازی مالی و چند قطبی سازی دنیا حمایت می نمایند و هر دو به مقام و نقش سازمان های بین المللی در چارچوب سازمان ملل متحد ارج می نهند. هر دو کشور هوادار حل و فصل اختلافات بین المللی به وسیله مصاحبهی سیاسی هستند. چین و ایران قاطعانه اصل احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را محترم می شمارند و هر دو مخالف تحریم های ناعادلانه هستند. این موارد، مسئولیت های یک کشور عظیم مسئول در جامعه دنیای است. این در حالی است که امروز آمریکا خلاف این مسئولیت ها عمل می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1395

به "رابطه ایران و چین به همکاری استراتژیک ارتقا یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه ایران و چین به همکاری استراتژیک ارتقا یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید