راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار

به گزارش تور آلمان ارزان، معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تا دو ماه آینده با اختصاص یارانه ای از سوی بنادر و سازمان دریانوردی، خط مسافری دریایی چابهار - مسقط راه اندازی می گردد و گردشگری دریایی در سواحل استان خواهیم داشت.

راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه مالی تور آلمان ارزان، تعدادی از تور آلمان ارزان رسانه های جمعی صبح امروز از بنادر شهید بهشتی چابهار و بندر شهید کلانتری بازدید کردند.

در حاشیه این بازدید معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در جمع تور آلمان ارزان گفت: در بندر چابهار دو مجموعه بندری شامل بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی داریم.

سید حسن ابراهیمی اضافه نمود: در بندر شهید کلانتری 5 پست اسکله داریم که 4 اسکله مربوط به ارائه خدمات به شناور های سنتی و کوچک و خدماتی و اسکله شماره 5 مربوط به کانتینر فیدر با ظرفیت کمتر از 30 هزار تن است.

وی ادامه داد: کشتی های برای ورود به بندر باید از مناطق پرعمق وارد شوند و آبخور 10 تا 16 متر لازم دارند. باید بنادر طوری طراحی گردد که راستا توسط لایروب ها برای عبور کشتی ها لایروبی شوند.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طول کانال بندر شهید کلانتری 3 کیلومتر راستا دریایی بود که پس از طرح توسعه شهید بهشتی کانال شهید کلانتری در حوضچه شهید بهشتی ترکیب شد.

وی اضافه نمود: آبخور بندر شهید کلانتری 11 متر و مخصوص کشتی های کمتر از 200 متر است.

* پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار شامل فاز یک و دو است. در فاز دو زیرساخت اولیه هم شروع شد است.

وی ادامه داد: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در 5 فاز اجرا خواهد شد و براساس این 5 فاز بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می گردد.

ابراهیمی ادامه داد: فاز یک کاملا به بهره برداری رسیده است و تجهیزات در فاز یک کامل شده است و فاز دو نیز تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دایک ایجاد شده و استحصال حاصل شده است. در فاز یک زیرسازی به اجرا رسیده و اغلب تجهیزات آمده اند.

وی با بیان اینکه حوضچه بندر شهید بهشتی در ضلع شمالی موج شکن بندر است، گفت: حوضچه شهید بهشتی 300 هکتار است که لایروبی شده و امکان پذیرش کشتی ها با آبخور 16.5 متر را دارد.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اضافه نمود: 15.8 میلیون متر مکعب لایروبی انجام شد و از محل این لایروبی دایک فاز یک و دو به میزان 203 هکتار استحصال اراضی شد.

وی گفت: امروز بندر شهید بهشتی چابهار کشتی های پست پاناماک با آبخور 16 متر را پهلودهی می نماید.

ابراهیمی گفت: کانالی به طول 3 کیلومتر به عرض 300 متر از طریق بویه ها در بندر شهید بهشتی علامت گذاری شده است و از نظر علامت گذاری دریایی و آبخور هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی در راستا شهید بهشتی نداریم.

* راه اندازی خط دریایی چابهار - مسقط تا دو ماه آینده

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: پیش از این خط مسافری چابهار - مسقط با کشتی با ظرفیت 240 مسافر در کلاس های یک، دو و سه و ظرفیت حمل 40 خودرو راه اندازی شده بود.

وی ادامه داد: به دلیل عدم پشتیبانی بعضی ارگان ها و بازاریابی بخش خصوصی این خط غیرفعال شد.

ابراهیمی اضافه نمود: از سال گذشته مقرر شد، یارانه ای به بخش مسافری تخصیص یابد و در قالب قرارداد با برج اپراتور بندر شهید کلانتری به بخش خصوصی اختصاص یابد.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان یادآور شد: به زودی خط مسافری چابهار- مسقط از اوایل بهمن ماه در بندر چابهار راه اندازی می گردد.

وی همچنین گفت: قراردادی نیز با شرکت کشتیرانی خصوصی منعقد نموده ایم تا گردشگری دریایی در سواحل استان بین بنادر و جزایر راه اندازی گردد.

ابراهیمی درخصوص قیمت سوخت شناور های کوچک که بنزین سوز هستند نیز گفت: با همکاری شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی و سازمان بنادر و دریانوردی کمیته ای فعال تشکیل شده است تا موانع در این باره برداشته گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 711

به "راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید