راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تا دو ماه آینده با اختصاص یارانه ای از سوی بنادر و سازمان دریانوردی، خط مسافری دریایی چابهار - مسقط راه اندازی می گردد و گردشگری دریایی در سواحل استان خواهیم داشت.

راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، تعدادی از خبرنگاران رسانه های جمعی صبح امروز از بنادر شهید بهشتی چابهار و بندر شهید کلانتری بازدید کردند.

در حاشیه این بازدید معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران گفت: در بندر چابهار دو مجموعه بندری شامل بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی داریم.

سید حسن ابراهیمی اضافه نمود: در بندر شهید کلانتری 5 پست اسکله داریم که 4 اسکله مربوط به ارائه خدمات به شناور های سنتی و کوچک و خدماتی و اسکله شماره 5 مربوط به کانتینر فیدر با ظرفیت کمتر از 30 هزار تن است.

وی ادامه داد: کشتی های برای ورود به بندر باید از مناطق پرعمق وارد شوند و آبخور 10 تا 16 متر لازم دارند. باید بنادر طوری طراحی گردد که راستا توسط لایروب ها برای عبور کشتی ها لایروبی شوند.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طول کانال بندر شهید کلانتری 3 کیلومتر راستا دریایی بود که پس از طرح توسعه شهید بهشتی کانال شهید کلانتری در حوضچه شهید بهشتی ترکیب شد.

وی اضافه نمود: آبخور بندر شهید کلانتری 11 متر و مخصوص کشتی های کمتر از 200 متر است.

* پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار شامل فاز یک و دو است. در فاز دو زیرساخت اولیه هم شروع شد است.

وی ادامه داد: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در 5 فاز اجرا خواهد شد و براساس این 5 فاز بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می گردد.

ابراهیمی ادامه داد: فاز یک کاملا به بهره برداری رسیده است و تجهیزات در فاز یک کامل شده است و فاز دو نیز تا 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دایک ایجاد شده و استحصال حاصل شده است. در فاز یک زیرسازی به اجرا رسیده و اغلب تجهیزات آمده اند.

وی با بیان اینکه حوضچه بندر شهید بهشتی در ضلع شمالی موج شکن بندر است، گفت: حوضچه شهید بهشتی 300 هکتار است که لایروبی شده و امکان پذیرش کشتی ها با آبخور 16.5 متر را دارد.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اضافه نمود: 15.8 میلیون متر مکعب لایروبی انجام شد و از محل این لایروبی دایک فاز یک و دو به میزان 203 هکتار استحصال اراضی شد.

وی گفت: امروز بندر شهید بهشتی چابهار کشتی های پست پاناماک با آبخور 16 متر را پهلودهی می نماید.

ابراهیمی گفت: کانالی به طول 3 کیلومتر به عرض 300 متر از طریق بویه ها در بندر شهید بهشتی علامت گذاری شده است و از نظر علامت گذاری دریایی و آبخور هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی در راستا شهید بهشتی نداریم.

* راه اندازی خط دریایی چابهار - مسقط تا دو ماه آینده

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: پیش از این خط مسافری چابهار - مسقط با کشتی با ظرفیت 240 مسافر در کلاس های یک، دو و سه و ظرفیت حمل 40 خودرو راه اندازی شده بود.

وی ادامه داد: به دلیل عدم پشتیبانی بعضی ارگان ها و بازاریابی بخش خصوصی این خط غیرفعال شد.

ابراهیمی اضافه نمود: از سال گذشته مقرر شد، یارانه ای به بخش مسافری تخصیص یابد و در قالب قرارداد با برج اپراتور بندر شهید کلانتری به بخش خصوصی اختصاص یابد.

معاون اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان یادآور شد: به زودی خط مسافری چابهار- مسقط از اوایل بهمن ماه در بندر چابهار راه اندازی می گردد.

وی همچنین گفت: قراردادی نیز با شرکت کشتیرانی خصوصی منعقد نموده ایم تا گردشگری دریایی در سواحل استان بین بنادر و جزایر راه اندازی گردد.

ابراهیمی درخصوص قیمت سوخت شناور های کوچک که بنزین سوز هستند نیز گفت: با همکاری شرکت پالایش و پخش فراورده های نفتی و سازمان بنادر و دریانوردی کمیته ای فعال تشکیل شده است تا موانع در این باره برداشته گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: بروزرسانی: 22 آذر 1398 شناسه مطلب: 711

به "راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی خط مسافری چابهار- مسقط از دو ماه آینده ، پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید