ضرر بازچرخانی آب برای پل های زاینده رود

به گزارش تور آلمان ارزان، بازچرخانی آب زاینده رود به صورت نمایشی و کارناوالی، به پل های این اثر شوک رطوبتی وارد نموده و برای آن مضر است.

ضرر بازچرخانی آب برای پل های زاینده رود

فرهمند بروجنی، یک کارشناس بازسازی میراث فرهنگی درباره طرح بازچرخانی آب و تاثیر آن بر پل های تاریخی بر روی رودخانه زاینده رود چنین گفته است:

ابتدا باید آنالیز کنیم که آیا این آب، ماندنی است یا خبر؟ از سوی دیگر باید مقدار اسیدی یا قلیایی بودن آن نیز به طور دقیق پایش و تعیین گردد. اگر اسیدیته آب بالا باشد، موجب خورندگی پایه های پل می گردد.

او در ادامه گفت:

اگر جریان یافتن آب در زاینده رود بخواهد هر از چندگاهی صورت بگیرد و شوک رطوبتی به پل ها بدهد، این طرح نه تنها برای پل ها مفید نیست بلکه مضر است. اگر پای این پل ها سالیان درازی خشک باشد بهتر از این است که هر از چندگاهی شور رطوبتی ببیند.

او بعلاوه در توضیحات خود بیان نمود:

موضوع مهم دیگر در بحث بازچرخانی آب و پل های تاریخی، این است که باید مقدار حجم آب، مقدار و سرعت حرکت آن تعیین باشد. چرا که مصالح به کار رفته در این پل ها برای حجم و مقدار سرعت خاص آب طراحی شده است. در کل اگر آب جریان مستمر داشته باشد و فقط به عنوان یک کارناوال چند روزه به آن نگاه نگردد، آن گاه این طرح می تواند برای پل ها مفید باشد.

عکس: ایسنا

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2285

به "ضرر بازچرخانی آب برای پل های زاینده رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر بازچرخانی آب برای پل های زاینده رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید