علت اصلی مرگ ومیر پرندگان مهاجر در شرق خلیج گرگان

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرنگاران/گلستان علت اصلی مرگ ومیر غیرطبیعی پرندگان زمستان گذران در منطقه شرق خلیج گرگان مشخص شد.

علت اصلی مرگ ومیر پرندگان مهاجر در شرق خلیج گرگان

تلفات پرندگان مهاجر آبزی در ابتدا از تالاب میانکاله در محدوده استان مازندران شروع شد و بعد از گذشت مدتی از این رخداد، تلفات به سواحل گلستان در شرق خلیج گرگان هم رسید.

تلف شده پرندگان مهاجر در سواحل گلستان در ابتدا از 28 بهمن ماه از بندر ترکمن شروع شد و رفته رفته به بندرگز هم رسید. بیش از 90 درصد پرندگان تلف شده از گونه چنگر و مابقی از گونه های کشیم، مرغابی و فلامینگو بودند.

روزانه فرایند تلف شدن این پرندگان زمستان گذران تا قبل از اینکه به طور کامل از این منطقه کوچ کنند، ادامه داشت. به گفته رئیس اداره حیات وحش و آبزیان اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، در این مدت لاشه بیش از 13 هزار پرنده مهاجر توسط محیط بانان از سواحل شهرستان های بندر ترکمن و بندرگز جمع آوری و با نظارت دامپزشکی به صورت بهداشتی دفن شد.

مدیرکل دامپزشکی استان گلستان در گفت وگو با تور آلمان ارزان در خصوص علت اصلی مرگ ومیر پرندگان زمستان گذران در این بخش از خلیج گرگان، گفت: با تحلیل نتایج حاصل از آزمایشات متعدد به عمل آمده برای رد و یا تایید فرضیه های احتمالی رخداد مرگ ومیر غیرطبیعی پرندگان وحشی مهاجر در منطقه شرق خلیج گرگان تعیین شد عامل اصلی این تلفات، بیماری بوتولیسم بوده است.

غلامرضا محرابی بیان نمود: همچنین بالا بودن شاخص های فاضلاب در آب خلیج گرگان در تشدید این موضوع به عنوان فاکتورهای مستعد کننده مؤثر بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1099

به "علت اصلی مرگ ومیر پرندگان مهاجر در شرق خلیج گرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت اصلی مرگ ومیر پرندگان مهاجر در شرق خلیج گرگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید