عکس یک سوسیس به جای تصویر تلسکوپ جیمز وب منتشر شد!

به گزارش تور آلمان ارزان، اگر تصویر خیره کننده ای را که این هفته از پروکسیما قنطورس در شبکه های اجتماعی منتشر و گفته می شد به وسیله جیمز وب گرفته شده است دیده اید، باید بگوییم که متاسفانه شما گول خورده اید و این عکس نزدیک ترین ستاره به خورشید ما را نشان نمی دهد بلکه فقط یک برش از سوسیس چوریتسو است.

عکس یک سوسیس به جای تصویر تلسکوپ جیمز وب منتشر شد!

آخر هفته گذشته، اتین کلین (Étienne Klein) فیزیکدان فرانسوی، تصویری را در توییتر منتشر و ادعا کرد که تلسکوپ فضایی جیمز وب تصویر پروکسیما قنطورس (Proxima Centauri) را که در فاصله 4.2 سال نوری از ما واقع شده است، ثبت نموده است.

این تصویر ظاهرا نمای واضحی از سطح قرمز این ستاره نزدیک را نشان می دهد که هیچ تلسکوپ دیگری تا کنون به آن دست نیافته است. کلین در توییت خود نوشت: این سطح از جزئیات… دنیای جدیدی روزبه روز آشکار می گردد.

با این حال، دانشمند فرانسوی بعدا این توییت را با دو پست دیگر ادامه داد و اشاره نمود که این تصویر صرفا یک شوخی است که هدف آن هشدار دادن به مردم در خصوص سوگیری های شناختی است.

او اضافه کرد: طبق کیهان شناسی معاصر، هیچ جرمی متعلق به صنایع غذایی اسپانیایی در جایی جز روی زمین وجود ندارد!

کلین اما تنها کسی نبود که این شوخی تصویری را منتشر کرد. پیش از توییت او، اخترفیزیکدان پیتر کولز (Peter Coles) هم شوخی مشابهی را با همین تصویر انجام داد و نوشت: این تصاویر جیمز وب همچنان بهتر و بهتر می شوند…

با این حال، همه متوجه نشدند که به جای ستاره، به یک تکه سوسیس خیره شده اند. تصویر ادعایی کلین از پروکسیما قنطورس 1700 بار بازنشر و بیش از 12 هزار و 500 بار لایک شد.

برای جلوگیری از اطلاعات نادرست، این فیزیکدان روز چهارشنبه یک توییت دیگر منتشر کرد و به وضوح گفت که این تصویر جعلی است؛ اگرچه توییت اصلی به جای مانده است. او نوشت: من آمده ام تا از کسانی که با شوخی من که هیچ چیز واقعی در خصوص آن وجود نداشت، فریب خورده اند و شوکه شده اند، عذرخواهی کنم..

هدف اصلی او این بود که از مردم بخواهد در خصوص اخبار جعلی محتاط باشند. او گفت: بعلاوه فکر می کنم که اگر نمی گفتم که این، یک عکس جیمز وب است، تا این مقدار دیده نمی شد.

اما ستاره شناسان چگونه عکس های واقعی گرفته شده به وسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب را در توییتر به اشتراک می گذارند و چگونه می توان تفاوت میان تصاویر رسمی و غیر رسمی را متوجه شد؟

باید گفت برترین راه این است که در پی منبع اصلی تصاویر باشید. بعلاوه می توانید در حساب رسمی تلسکوپ جیمز وب در توییتر، در پی تازه ترین عکس های گرفته شده باشید.

عکس کاور: برش سوسیس به جای تصویر جیمز وب!

Credit: Etienne Klein

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2330

به "عکس یک سوسیس به جای تصویر تلسکوپ جیمز وب منتشر شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس یک سوسیس به جای تصویر تلسکوپ جیمز وب منتشر شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید