فویل سرفینگ چیست؟

به گزارش تور آلمان ارزان، فویل سرفینگ یک تکنولوژی نو و یک خبر خوب برای موج سواران حرفه ای است. اگر شما هم هنوز با این اختراع نو آشنا نشده اید، این مطلب را مطالعه کنید.

فویل سرفینگ چیست؟

برای بیشتر ما، موج سواری به معنای گرفتن یک موج، ایستادن، و گاهی زدن چند پشتک است. این کار مستلزم داشتن یک تخته 1.5 تا 3 متر، بعلاوه صبر برای پیدا شدن موج های مناسب و باد است. تخته های پارویی کار را راحت تر نموده اند. این تخته های نو احتیاجی به موج های بزرگ ندارند، بلکه خود ایجاد محرک می نمایند و به راه می افتند. بجز رودخانه آیسباخ در مونیخ، می توانید در هر خط ساحلی که موج داشته باشد موج سواری کنید. چنین مسائل مربوط به موج سواری، با آمدن فویل سرفینگ رفع شد. حالا دیگر در جاهایی که فکرش را هم نمی کنید می توانید موج سواری کنید. اگر تا به حال درباره این ورزش چیزی نشنیده اید نگران نباشید، شما تنها نیستید. حتی بسیای از هواداران پروپاقرص این ورزش چیزی از فویل سرفینگ نمی دانند. در ادامه، پیش از اینکه امتحانش کنید با این ورزش مهیج بیشتر آشنا می شویم.

تخته فویل سرفینگ چگونه کار می نماید؟

تخته فویل سرفینگ با استفاده از دو تکنیک سرفینگ (موج سواری) و باله، بعلاوه تیغه های هیدرودینامیکی که جایگزین تیغه های نازک موجود در زیر تخته های قدیمی شده است کار می نماید. تیغه های نو بلندتر از تیغه های قدیمی تخته های میانه هستند و از باله برخوردارند.

زمانی که تخته به سمت جلو حرکت می نماید، باله ها تخته را بالاتر از سطح آب می برند و تیغه ها پیدا می شوند. در واقع فویل سرف سواران روی تخته می لغزند و به خاطر ارتباط کمی که با سطح آب دارند چرخش های کوچک تر و کم تری می توانند داشته باشند.

لرد همیلتون (Laird Hamilton) موج سوار حرفه اهل مائوئی، اولین نفری بود که برای یدک شدن به داخل یک موج غول آسا از جت اسکی استفاده کرد. بعلاوه افتخار استفاده از تخته فویل پشت یک جت اسکی، برای اولین بار هم نصیب این آقا شده است. مائوئی بعلاوه زادگاه کایت بوردینگ است و بزودی هواداران کایت سرفینگ برای راحتی بیشتر از تخته های فویل استفاده می نمایند، زیرا بادی که باعث سهولت در کایت بوردیگ می گردد می تواند آب را بی نهایت متلاطم کند.

موج سواران دریافتند که تخته های فویل نه تنها انرژی بیشتری را از آب، نسبت به تخته های معمولی می گیرند، بلکه آن انرژی دیگر صرف اصطکاک ناشی از ارتباط با سطح آب نمی گردد. علاوه بر این، این تخته ها دارای پمپ هایی هستند که با فشار پا به سمت عقب و جلو، می توانند انرژی بیشتری فراوری نمایند.

نکته مثبت آن چیست؟

نه قابلیت مانوردهی بسیار بالای تخته فویل، و نه نو بودن این شیوه، هیچ یک نکته اصلی این تخته نیستند (هرچند که همیلتون اعتقاد دارد استفاده از این تخته تجربه پرواز را به شما می دهد). نکته مثبت این نوآوری، توانایی موج سواری در مکان هایی است که قابلیت موج سواری ندارند. تکنولوژی هوایی که در این تخته بکار رفته است و باعث بلند شدن آن از سطح آب می گردد به راحتی تکانه کافی برای موج سواری در هرجایی را فراهم می آورد.

موج سوار پس از گرفتن موج می تواند بچرخد، سپس سر پا بایستد و به جای پارو زدن یا شنا کردن تا ساحل می تواند موج سواری نمایند. اما با درنظر گرفتن این قابلیت فویل سرفینگ مبنی بر موج سواری در تمام مکان ها، دوری از پارو زدن های خسته نماینده علت کوچکی است. بعلاوه این تکنولوژی نو این امکان را برای موج سواران فراهم نموده است که بتوانند از محیط های شلوغ دور باشند و هرجایی که خواستند سرگرمی نمایند. هنوز شک دارید؟ در اوایل سال جاری، یک موج سوار اهل هاوایی، به نام کی لنی (Kai Lenny)، توانست 11 موج را در یک ردیف و در 6 دقیقه، با قایق باله دار خود بگیرد و رکورد خود را بشکند.

به چه امکاناتی احتیاج دارید؟

شما باید سعی کنید یک تیغه نو به تخته معمولی خود نصب کنید؛ تخته ای که نسبتا شناور است و آنقدر ضخیم است که می تواند جعبه مربوط به تیغه های هیدروفویل را نگه دارد. بعلاوه می توانید یک تخته هیدروفویل نو سفارش دهید.

این ورزش برای افرادی که جرات کافی را ندارند مناسب نیست

فویل سرفینگ، مانند دیگر شکل های موج سواری مشکل تر از آن است که به چشم می آید. حتی موج سوار معروف کلی اسلاتر (Kelly Slater) هنگام اولین فویل سواری خود دچار مشکل بود. هیدروفویل ها در مقایسه با تخته های معمولی، احتیاجمند تعادل، مهارت، و تناسب اندام بیشتر هستند تا بتوانند روی آب باقی بمانند.

تناسب اندام و مهارت تنها مواردی نیستند که موج سواران باید نگرانش باشند. این تخته ها دارای تیغه های تیزی هستند که برخلاف تیغه های تخته های عادی، بسیار بزرگ هستند و از فلز ساخته شده است. این ترکیب، به همراه تکانه های بسیار، این تیغه را به یک وسیله بسیار خطرناک تبدیل نموده است که می تواند باعث جراحت های وخیم گردد. درواقع، موج سوار باسابقه ژاپنی، یو تونبی سومیتومو (Yu Tonbi Sumitomo) در سال 2016 نزدیک بود صورتش را در اولین استفاده از این تخته به چند تکه تقسیم کند، اما فقط به چندین بخیه بزرگ در تمام پیشانی اش ختم شد.

فویل سواران حرفه ای باید مراقب باشند که از صف های شلوغ دور بمانند و در قسمت خود یا گروه های کوچک، موج سواری نمایند. بعلاوه برای تازه کارها هم این نکته توصیه می گردد.

منبع: کجارو / matadornetwork.com
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2180

به "فویل سرفینگ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فویل سرفینگ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید