محاسن و معایب هوازدگی چیست؟

به گزارش تور آلمان ارزان، محاسن و معایب هوازدگی چه تاثیری بر محیط زیست و زندگی انسان دارد؟ هوازدگی صخره های عظیم را شکسته و زمین و صخره ها را نابود می کند. این پدیده همچنین موجب ایجاد کوه های جدید می شود. فرسایش، جسم ها را از یک نقطه به نقطه دیگری از زمین منتقل می کند.

محاسن و معایب هوازدگی چیست؟

خبرنگاران | سرویس علوم - هوازدگی فرآیندی است که در آن صخره ها و خاک شکسته شده و احتمالاً به مکان دیگری انتقال می یابند. فرسایش زمانی اتفاق می افتد که آب و هوا باعث حرکت صخره ها و خاک می شوند. جابجایی نیز فرآیند جایگذاری مواد جدید است. در ادامه محاسن و معایب هوازدگی را که در درس علوم پایه هشتم ذکر شده است بررسی می کنیم.

در این مطلب می خوانید:
  • مزایا و محاسن هوازدگی چیست؟
  • معایب هوازدگی چیست؟

محاسن هوازدگی

سطوح صخره ای روباز منبع خاک و مواد مغذی خاک هستند. هوازدگی موجب پیدایش خاک جدید و معرفی مواد معدنی و عناصر حیاتی به محیط شده و در نتیجه فرآیند های شیمیایی و فیزیکی به وجود می آیند. هوازدگی شیمیایی صخره های روباز و سطوح معدنی را که دستخوش واکنش های شیمیایی می شوند، درگیر می کند. همین امر به نوبه خود منجر به اتلاف مواد می شود. هوازدگی فیزیکی همچنین موجب اتلاف مواد روباز می شود، اما فرآیند های درگیر در این ماجرا ترکیب شیمیایی مواد را تغییر نمی دهند.

1. شکل گیری خاک

واکنش های شیمیایی و فیزیکی که در سطح شکلگیری صخره و نهشت مواد معدنی رخ می دهند، موجب شکسته شدن این ساختار ها و تبدیل آن ها به قطعات بسیار کوچکتر می شوند. شماری از مواد معدنی، مانند آن هایی که حاوی کوارتز، آهن یا آلومینیوم هستند، در اثر واکنش شیمیایی با اکسیژن، دی اکسید کربن و اسید های جو زمین، دستخوش تغییرات بیشتری می شوند. تمام این ها منجر به ایجاد ذرات معدنی خاک، نظیر ماسه، لای و خاک رس می شوند. خاک لایه زیرین رشد گیاهان است، و گیاهان نیز عامل محرک اکسیژن جو زمین هستند، بنابراین زندگی را روی سیاره زمین ممکن می سازند. علاوه بر این، خاک منزل جمعیت های فراوان موجودات خرد است و بیشتر فرآیند های بیوگرافی و شیمیایی کربن، نیتروژن، فسفر و سولفور را تغذیه می کند.

2. واکنش های شیمیایی خاک

عناصر و ترکیباتی که از فرآیند های هوازدگی آزاد می شوند، به صورت اتوماتیک در دسترس فرآیند ادغام توسط گیاهان و موجودات خرد قرار ندارند. علاوه بر این، دسترس پذیری کلی عناصر برای جذب متفاوت است. امر جذب بر اساس میزان نیرویی انجام می شود که آن ها در خود و در اجزای خاک دارند. برای مثال، اجزای خاک رس به طور کلی یک بار منفی را می تراشند، بنابراین، عناصری دارای بار مثبت، از قبیل منزیم، پتاسیم و آهن در سطوح خاک رس جای می گیرند. این عناصر به سادگی به واسطه حرکت آب از مشخصات خاک پاک نمی شوند، چون جذب سطوح ذره های خاک رس شده اند. برعکس، یون های دارای منفی از قبیل نیترات که به سادگی در ذره های خاک جای نمی گیرند، به راحتی از سیستم بیرون رانده می شوند.

یون های دارای بار مثبت همچنین قادر به استفاده از میانگیر باران اسیدی خاک هستند. باران اسیدی یون های هیدروژنی دارای بار مثبت را به مشخصات خاک معرفی و اضافه می کند. این نوع خاک می تواند برای گیاهان و حیوانات سمی باشد. در هر صورت، هیدروژن در سطح ذره های خاک رس با دیگر یون های دارای بار مثبت نظیر آهن و پتاسیم جایگزین شده و غیرفعال می شود. این فرآیند را بافر خاک نامگذاری کرده اند، چون همین که هیدروژن برای واکنش ها در دسترس نباشد، pH بافرهای خاک به معنای واقعی کلمه تغییر می کند.

3. تغییر نرخ های هوازدگی

بسیاری از واکنش های هوازدگی شیمیایی توسط آب هدایت می شوند و یکی از عوامل اصلی تمام آن موادی هستند که از قابلیت حل شدن در آب برخوردار هستند. دی اکسید کربن تأثیرات فراوانی در هوازدگی شیمیایی دارد. همانطور که غلظت دی اکسید کربن جو زمین افزایش می یابد، مقدار دی اکسید کربن حل شده در آب باران نیز افزایش خواهد یافت. به این ترتیب نرخ مواد شیمیایی آب و هوا نیز افزایش می یابد. علاوه بر آن، هوازدگی یک فرآیند تدریجی است و می تواند اتلاف خاک در نتیجه فرسایش را مقدم بر دخالت های انسانی نگه دارد. به هر حال، فعالیت هایی، چون کشاورزی و توسعه زندگی شهری حجم فرسایش خاک را افزایش داده و نمی توان به کلی هوازدگی را کنار زد. به همین دلیل شاهد کاهش حاصلخیزی خاک، بار های رسوبی افزایش یافته به سیستم های آبزی و تغییر در چرخه های بیوگرافی شیمیایی جهانی بوده ایم.

معایب هوازدگی

هوازدگی می تواند زمین و ساختمان ها را نابود کند. همچنین این پدیده بر شواهد پیشاتاریخی از قبیل: فسیل ها و لایه های کهن زمین تأثیر می گذارد. هوازدگی عامل رانش زمین نیز محسوب می شود.

1. آسیب زدن به سازه های ساخت انسان

انتها تمام سازه های ساخت انسان شکسته می شوند. این تجزیه تدریجی نیز به علت فرآیند های هوازدگی ظاهر می شود. یکی از اشکال هوازدگی به نام جداسازی ریشه به وسیله بتن و سنگ فرش شکسته می شود. در اقلیم های سردتر ممکن است هنگامی که آب به یک شکاف می رسد و یخ می زند، جداسازی یخ ها صورت پذیرد. این مسئله در طول زمان به راه ها و جاده ها (پدیده ای به نام سرمازدگی)، منازل و ساختمان های ساخته شده از سنگ و خشت و نیز بنا های تاریخی ساخت انسان آسیب می زند. اشکال هوازدگی شیمیایی از قبیل: اکسیداسیون هم می تواند در طول زمان به سازه های ساخت انسان آسیب برساند.

2. بلایای طبیعی

با شکسته شدن و تبدیل صخره ها به قطعات کوچک، هوازدگی شکلی از فرسایش به نام اتلاف توده ای را که توسط نیروی گرانش انجام می پذیرد، ممکن می سازد. متأسفانه، اتلاف توده ای می تواند سازه های ساخت انسان را نابود کرده و حتی موجب مرگ شود. ریزش صخره ها یکی از اشکال اتلاف توده ای است که در هنگام سقوط صخره های هوا زده از بلندی ها و شیب های تند دامنه کوه ها اتفاق می افتد. رانش صخره ها یکی دیگر از اشکال اتلاف توده ای است که می تواند به خانه ها آسیب زده و زندگی انسان ها را به مخاطره اندازد. شاید خطرناکترین و ویرانگرترین شکل اتلاف توده ای، سیل است که به طور معمول تحت عنوان رانش سیلی به آن اشاره می کنند. رانش سیلی معمولاً خانه ها و همچنین هر شخص کم شانسی را که در راستا آن قرار گیرد، دفن می کند.

3. آسیب به سواحل و مزارع

همین فرآیند ها موجب ظهور پدیده ای دیگر به نام هوازدگی خاک می شوند. هوازدگی خاک هم اجازه رشد گیاهان در زمین را صادر می کند و هم فرسایش خاک را ممکن می سازد. باد و آب می توانند خاکی را که دچار هوازدگی شده و به ذرات کوچک تبدیل شده است، به نقاط دیگری منتقل کنند. این امر نگرانی های خاصی را برای کشاورزان به دنبال دارد، چون فرسایش خاک می تواند ثمردهی و حاصلخیزی زمین های زراعی را کاهش دهد. فعالیت های امواج اقیانوسی نیز می تواند ماسه را در دریا هوا زده کند. خود این امر نیز موجب نابودی سواحل و سامان های ساحلی می شود.

آیا مطالب گفته شده را مفید می دانید؟ به نظر شما محاسن و معایب هوازدگی چیست؟ نظرات خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما به اشتراک بگذارید. شما می توانید اصلی ترین روش های تشکیل کانی ها را نیز در خبرنگاران بخوانید.

منبع: setare.com
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1693

به "محاسن و معایب هوازدگی چیست؟" امتیاز دهید

103 کاربر به "محاسن و معایب هوازدگی چیست؟" امتیاز داده اند | 3.1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسن و معایب هوازدگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید