نادرترین رنگ گربه ها کشف شد ، عکس

به گزارش تور آلمان ارزان، پژوهشگران الگوی رنگی جدیدی را به نام سلمیاک در گربه ها شناسایی نموده اند که مکانیسم ایجاد آن با آنچه دانشمندان انتظار داشتند، تفاوت دارد.

نادرترین رنگ گربه ها کشف شد ، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، احتمالاً درمورد گربه های سیاه شبح وار، گربه های نارنجی و گربه های تاکسیدو که دارای ظاهری خاص هستند، شنیده اید. اگر به گربه ها علاقه دارید، بد نیست بدانید رنگ کاملا نوی از گربه به نام سلمیاک نیز وجود دارد. این سایه رنگ مجذوب نماینده سیاه، سفید و خاکستری که نام آن برگرفته از نوعی غذای فنلاندی است، به لطف رشته هایی از خز ایجاد می گردد که در نزدیکی ریشه سیاه رنگ بوده اند، اما وقتی رشد می نمایند و از فولیکول مو دور می شوند، سفید و سفیدتر می شوند.

رنگ پوشش سلمیاک اولین بار در سال 2007 و 2019 مورد توجه گروهی از کارشناسان گربه به سرپرستی هایدی اندرسون، ژنتیک دان گربه ها نهاده شد. از آن موقع، این گروه در کوشش بوده است به مکانیسم ایجاد این الگوی رنگ پی ببرد. آن ها درنهایت به این موضوع پی بردند و یافته های خود را در مجله Animal Genetics منتشر کردند.

وقتی رنگ پوشش گربه ها یا به عبارت بهتر تظاهر ویژگی های ژنتیکی را آنالیز کنید، با موارد بدیهی کار خود را آغاز می کنید. بنابراین، پژوهشگران با این فرض مطالعه خود را آغاز کردند که واریانت ژنی نو نیز به ژن رقیق نماینده رنگ ارتباط دارد.

ازنظر زیست شناسی، گربه ها فقط دو رنگ دارند: سیاه و نارنجی. رنگ های دیگر ترکیبی از این دو رنگ، نسخه کمرنگی از یکی از رنگ ها (که به وسیله ژن رقیق نماینده رنگ ایجاد می گردد) یا هر دوی آن ها هستند. بنابراین، کارشناسان با تماشا الگوی نو رنگ گربه ها چنین فرض کردند که الگوهای نو نیز بیان نوی از اثر ژن رقیق نماینده رنگ هستند. اما پس از کاوش تغییرات ژنتیکی شناخته شده که بیان ژن رقیق نماینده را در رنگ پوشش کنترل می نماید، نتیجه ای به دست نیاوردند. بنابراین، آن ها گام بعدی را برداشتند: توالی یابی کل ژنوم دو مورد از این گربه های خاص و کاوش داده های ژنتیکی برای پیدا کردن آنچه موجب پیدایش پوشش رنگ نو شده است.

اندرسون با اشاره به ژنی که روی الگوهای سفید رنگ پوشش حیوانات تاثیر می گذارد، شرح می دهد: تکه بزرگی از توالی در پایین دست ژن KIT وجود نداشت و این گربه ها قطعه ای از دی ان ای را در همان نزدیکی از دست داده بودند.

پژوهشگران پس از آنالیز 181 گربه تایید کردند که توالی ازدست رفته، مسئول رنگ پوشش سلمیاک است. این جهش مغلوب بود: گربه فقط در صورتی این رنگ را بیان می نماید که جهش را از دو هر والد خود به ارث برده باشد و این امر شرح می دهد چرا فراوانی این رنگ کم است.

پژوهشگران می گویند یافته های آن ها علاوه بر اینکه درک ما از ژنتیک رنگ پوشش گربه ها را بیشتر می نماید، می تواند در برنامه های پرورش گربه نیز مفید باشد و حتی به حفظ این ویژگی در گربه های دوست داشتنی ما یاری کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 خرداد 1403 بروزرسانی: 10 خرداد 1403 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2526

به "نادرترین رنگ گربه ها کشف شد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نادرترین رنگ گربه ها کشف شد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید