آشیانه ایرتاکسی 2 ماه آینده آماده می شود، چالشهای هواپیماهای کوچک

به گزارش تور آلمان ارزان، آرش خانباشی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه در حال رفع مسائل بر سر راه هوانوردی عمومی هستیم، اظهار کرد: بخشی از این هوانوردی عمومی مربوط به ایرتاکسی ها می شود که درصدد رفع مسائل آن هستیم.

آشیانه ایرتاکسی 2 ماه آینده آماده می شود، چالشهای هواپیماهای کوچک

وی با اشاره به مسائل این بخش از هوانوردی عمومی گفت: تدوین قوانین مربوط به هوانوردی، ایجاد زیرساخت ها و سوخت رسانی به هواپیماهای کوچک از جمله چالش هایی هستند که باید برای راه اندازی تاکسی های هوایی برطرف شوند.

مسئول گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در خصوص قوانین و مقررات برای حمل و نقل عمومی گفت: اکنون قوانینی در سازمان هواپیمای کشوری در حال تدوین است که بعد از تأیید، اجرایی خواهد شد.

خانباشی خاطر نشان کرد: تمام شرکتهای متقاضی برای راه اندازی حمل و نقل عمومی می بایست از این کانال وارد شوند تا بتوانیم به عنوان مثال از ایرتاکسی ها یا هواپیماهای کوچک استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه یک الی دو ماه زمان می برد که این قانون منتشر شود، گفت: تمام شرکتهای متقاضی از این فیلتر رد می شوند تا هوانوردی عمومی را داشته باشیم.

خانباشی با بیان اینکه بخشی از هوانوردی عمومی به جابجایی مسافر ارتباط دارد، گفت: تورهای هوایی، آمبولانس هوایی و… از هوانوردی عمومی محسوب می شوند که در حال حاضر نیاز به قانون در این حوزه احساس می شود و در حال تدوین است.

وی با اشاره به ایجاد زیرساخت در زمینه هوانوردی عمومی گفت: این چالش نیز در حال بررسی است که بتوانیم با زیرساخت های قوی حمل و نقل عمومی داشته باشیم.

مسئول گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ادامه داد: در حال حاضر، شرکت فرودگاه ها آشیانه ای برای هواپیماهای کوچک در نظر گرفته که این آشیانه به هواپیماهایی کوچک خدمات و سرویس ارائه می کند.

به گفته وی، این آشیانه دوماه آینده افتتاح می شود.

وی با اشاره به مشکل سوخت هواپیماهای کوچک گفت: تأمین سوخت هواپیماهای کوچک معمولاً با مشکل روبرو است و به احتمال زیاد طی جلسه ای که این هفته با مدیران تأمین کننده سوخت هواپیما و سایر مدیران داریم این مشکل را برطرف می کنیم.

وی افزود: قانونی برای توزیع سوخت هواپیماهای کوچک وجود ندارد؛ ما سعی می کنیم با این جلسات سازوکاری را برای توزیع سوخت هواپیماهای کوچک استخراج کنیم.

خانباشی افزود: بنابراین این اقدامات را انجام می دهیم که ایرتاکسی ها نمایشی افتتاح نشود و به طور واقعی با ایجاد زیرساخت ها و قوانین رونمایی شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه 70 تا 80 درصد فرودگاه ها این زیرساخت را دارند، گفت: اما نیاز است ترمینال بخصوصی داشته باشیم که ترددها به صورت جداگانه از هواپیماهای بزرگ صورت بگیرد.

به گفته وی، سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، شرکت نفت در این زمینه با یکدیگر تعامل دارند و معاونت علمی و فناوری نقش هماهنگ کننده بین این سازمان ها را ایفا می کند.

مسئول گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری با اشاره به این حمایت های معنوی معاونت علمی و فناوری گفت: حمایت های معنوی معاونت علمی نقش تسهیل گری در این زمینه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1838

به "آشیانه ایرتاکسی 2 ماه آینده آماده می شود، چالشهای هواپیماهای کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشیانه ایرتاکسی 2 ماه آینده آماده می شود، چالشهای هواپیماهای کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید