آفریقا به دنبال سرمایه گذاری در صنعت فضا

به گزارش تور آلمان ارزان، به گزارش خبرنگاران، مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران در گزارشی به شرایط سالانه صنعت فضایی آفریقا در سال 2020 طبق اطلاعات وبسایت فضا در آفریقا پرداخته است. در این گزارش سیاست های کشورهای آفریقایی در عرصه فضایی، برنامه های بلند مدت، آمار برنامه های ماهواره ای و شرایط سرمایه گذاری خارجی در این حوزه مورد آنالیز قرار گرفته است.

آفریقا به دنبال سرمایه گذاری در صنعت فضا

با تور آفریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

این گزارش داده­ ها و تحلیل­ هایی درباره پروژه­ ها، معاملات، مشارکت­ ها و سرمایه­ گذاری­ هایی که در سراسر این قاره اجرا شده ارائه می ­دهد. همچنین در این گزارش، نرخ رو به رشد تقاضا برای فناوری­ ها و داده­ های فضایی درباره قاره­ ها، فرصت­ های تجاری موجود و همچنین محیط قانونی لازم در کشورهای مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در این گزارش، بر آمار گزارش سال 2019 مبنی بر درآمد سالانه 7 میلیارد دلاری صنعت فضایی و پیش ­بینی رشد 7.3 درصدی نرخ سود سالانه و عدول آن از 10 میلیارد دلار تا سال 2024 خبر می­ دهد. طبق این گزارش، سال 2019 با هزینه ­ای بالغ بر 717 میلیون دلار روی پروژه­ های ماهواره ­ای، بهترین سال برای صنعت فضایی آفریقا در تاریخ فعالیت های فضایی آن به حساب می ­آید. در حال حاضر، بالغ بر 4 میلیارد دلار روی توسعه و پرتاب ماهواره در این قاره هزینه شده است.

رشد سریع مشارکت دولتی و افزایش بودجه­ های ملی فضایی

این بخش در حال حاضر شاهد ظهور برنامه­ های فضایی دولتی جدید در کشورهای مصر و رواندا است که به ترتیب، در نیمه دوم 2019 و نیمه اول 2020 پیروز به تاسیس سازمان­ های فضایی خود شده­ اند. با توجه به آغاز برنامه­ های فضایی سایر کشورهای آفریقایی، میزان تخصیص بودجه به صنعت فضایی نیز افزایش چشم­گیری خواهد یافت.

دولت­های آفریقایی برای سال 2020، بودجه ­ای حدود 490 میلیون دلار برای برنامه فضایی تخمین زده ­اند، این یعنی مبلغی حدود دو برابر بودجه سال پیشین که 250 میلیون دلار، بدون احتساب هزینه­ های صرف شده برای خریداری ماهواره­ ها بود.

افزایش میزان پروژه­ ها و هزینه­ های مربوط به ماهواره­ ها

در سال 2019 با پرتاب 8 ماهواره جدید توسط 5 کشور آفریقایی، تعداد کل ماهواره­ های آفریقایی در مدار زمین به 41 عدد رسیده و بدین ترتیب، تعداد کشورهای آفریقایی دارای حداقل یک ماهواره در مدار زمین از 8 کشور به 11 کشور افزایش یافت.

با افزایش تعداد ماهواره­ های در دست فراوری در سرتاسر این قاره، کشورهای بیشتری نیز در حال پیوستن به این گروه­ اند. طبق پیش بینی­ ها، تا سال 2024 حداقل 19 کشور آفریقایی پیروز به پرتاب ماهواره شده و تعداد کل ماهواره­ های آفریقایی در مدار زمین از 41 به 110 افزایش خواهد یافت.

به رغم مسائل عدیده برنامه­ های ماهواره­ ای کشورها در سال 2020 پیرو محدودیت­ های بودجه، اختلال در فرایند فراوری و دیدگاه منفی بین­ المللی به خاطر شیوع ویروس کرونا، برنامه­ های بلندمدت اغلب دولتها و بخش فضایی تجاری همچنان باپرجاست. حتی در بعضی موارد، شیوع بیماری باعث بازبینی راه­کارهای موجود و آنالیز ایجاد راه­کارهای فضاپایه جدید شد.

افق دید گسترده صنعت فضایی

محصولات و خدمات فضاپایه در حال حاضر، اقتصاد فضایی تجاری آفریقا را تصاحب نموده و بیشتر درآمد ناشی از آن تحت کنترل اپراتورهای ماهواره­­ های مخابراتی دنیای و منطقه­ ای است. این صنعت متشکل از یک بخش در حال ظهور شامل سامانه­ های ماهواره­ ای کوچک بومی و فراوری­کنندگان محموله فضایی و یک بخش در حال رشد متشکل از ارائه­ دهندگان خدمات فضایی از جمله اینترنت با پهنای باند بالا، سامانه های ماهواره ای ناوبری دنیای، ردیابی ثابت و متحرک اشیاء، نظارت دریایی، پایگاه­ های زمینی و فراوری کنندگان تجهیزات فضایی است.

آفریقا در حال حاضر در زمینه ارائه محصولات و خدمات مرتبط با علوم فضایی و نجوم با رشد چشم­گیری روبرو شده و علت اصلی آن، تقاضای بالا از سوی نهادهای دولتی و آکادمیک در نتیجه سرمایه­ گذاری های کلان چند میلیاردی در زمینه رصدخانه ­ها و پروژه ­های ایجاد تلسکوپ است.

تغییر سیاست­

تا جولای 2020، نوزده کشور آفریقایی پیروز به ایجاد یا اقدام به ایجاد برنامه­ های ماهواره­ ای می شوند. از میان این 19 کشور، تنها 15 کشور معاهده فضای ماورای جو، 14 کشور موافقتنامه نجات، 12 کشور کنوانسیون مسئولیت، 4 کشور کنوانسیون ثبت و کشور مراکش موافقت نامه ماه را امضا نموده­ اند.

این فرایند نشان از پذیرش سیاست­ها و کنوانسیون­های بین­ المللی به منظور توسعه و رشد فعالیت­های فضایی داخلی یا منطقه ­ای این قاره است. برای مثال، سازمان فضایی تازه تاسیس رواندا، عمده تمرکز خود را معطوف به تدوین قانون ملی فضایی، پیش از تاسیس آژانس فضایی نموده است. بسیاری از کشورهای آفریقایی آغاز به اثبات پیروزیت برنامه­ های فضایی خود تحت تاثیر زیرساخت­ها و حمایت­های راهبردی موجود نموده اند.

تونس و سنگال تدوین سیاست­ های جدید را سرلوحه کار خود قرار دادند و راهبرد آفریقای جنوبی نیز، تهیه یک لایحه بودجه جدید با در نظر دریافت تحولات اخیر در صنعت فضایی است.

فضا برای توسعه پایدار

در سال 2015، سند اهداف توسعه پایدار نزد سازمان ملل متحد ثبت و توسط بسیاری از کشورهای عضو تصویب شد. در سال 2016، کشورهای مختلف در سراسر دنیا آغاز به پیاده­ سازی اهداف توسعه پایدار کردند. کشورهای آفریقایی با توجه مشارکت فعال در اجرای اهداف توسعه هزاره، در زمینه اجرای اهداف توسعه پایدار نیز از بسیاری از کشورها پیشی دریافتد.

بسیاری از کشورها فضا را ابزاری مناسب برای اجرای اهداف توسعه پایدار می ­پندارند. در دو سال اخیر، آفریقا چندین پروژه توسعه پایدار را با استفاده از فناوری فضایی و همسو با اهداف توسعه پایدار ملل متحد و دستور کار 2063 آفریقا پیاده ­سازی نموده است.

علاقه ژئوپولیتیکی و تجاری رو به رشد شرکای خارجی به بخش فضایی آفریقا

کمیسیون اتحادیه آفریقا پس از اجرای سیاست فضایی آفریقایی و تایید راهبرد فضایی آفریقا، همچنان در صدد اجرای برنامه فضایی قاره ­ای و برنامه­ ریزی به منظور عملیاتی کردن آژانس فضایی آفریقا است. در حال حاضر علاقه دولت های خارجی به این حوزه، جهت به دست آوردن بخش عظیمی از سهم بازار صنعت فضایی آفریقا افزایش یافته و بعضا به دنبال ایجاد نوعی رجحان ژئوپولیتیک در این صنعت در قالب ائتلاف­ های سیاسی یا نظامی هستند.

در این گزارش سالانه، مطالعه موردی کشورهای چین، روسیه، فرانسه، ایالات متحده، انگلیس، ژاپن و اتحادیه اروپا در زمینه­ های تجاری، توسعه و دیپلماتیک حوزه فضا نیز مورد آنالیز قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1334

به "آفریقا به دنبال سرمایه گذاری در صنعت فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفریقا به دنبال سرمایه گذاری در صنعت فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید