استخراج مایه حیات از خاک ماه، فراوری آب در نزدیک ترین همسایه زمین

به گزارش تور آلمان ارزان، ایسنا نوشت: دانشمندان در سنگ های آپولو هیدروژن پیدا نموده اند که این موضوع منظره فراوری آب در ماه را محقق می نماید.

استخراج مایه حیات از خاک ماه، فراوری آب در نزدیک ترین همسایه زمین

پژوهشگران هیدروژن باد خورشیدی را در نمونه های خاک ماه شناسایی کردند. آنالیز اخیر نمونه های خاک و سنگ ماه که به وسیله ماموریت های آپولو به زمین آورده شده اند، وجود هیدروژن در آنها را کشف نموده است.

این کشف، پتانسیل قابل توجهی برای کاشفان قمری آینده دارد، زیرا امکان استفاده از این منبع برای برداشت آب در ماه را فراهم می نماید.

پژوهشگران آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده(NRL) این تجزیه و تحلیل را راهنمایی کردند و هیدروژن باد خورشیدی را در نمونه های خاک ماه شناسایی کردند.

دکتر کاترین بورگس زمین شناس در بخش علوم و فناوری مواد NRL در یک بیانیه رسمی گفت: هیدروژن این پتانسیل را دارد که منبعی باشد که زمانی که تأسیسات دائمی در آنجا بنا می گردد، بتوان به طور مستقیم روی سطح ماه از آن برای مقاصد مختلف استفاده کرد.

وی اضافه نمود: مکان یابی منابع و درک نحوه جمع آوری آنها قبل از رسیدن به ماه برای اکتشافات فضایی، فوق العاده ارزشمند است.

آنالیز نمونه های ماه

این تیم نمونه های سطح ماه را برای به دست آوردن درک بهتری از شیمی سطح مربوط به هوازدگی فضا آنالیز کرد. آزمایش های قبلی سایر نمونه های آپولو، وجود هلیوم حاصل از باد خورشیدی را در ذرات خاک ماه نشان داده بود.

دکتر بورگس گفت: این اولین باری است که دانشمندان کشف گونه های حامل هیدروژن را در نمونه های قمری گزارش می دهند.

وی اضافه نمود: پیش از این، همین تیم در NRL از تکنیک های پیشرفته مانند میکروسکوپ الکترونی عبوری روبشی و طیف سنجی از دست دادن انرژی الکترونی برای شناسایی هلیوم در نمونه های قمری استفاده نموده بود و دیگر پژوهشگران آب را در نمونه های سیاره ای دیگر پیدا نموده بودند، اما این اولین باری است که وجود هیدروژن در نمونه های ماه گزارش می گردد.

از آنجایی که بردن یک بطری آب به کره ماه می تواند هزاران دلار هزینه داشته باشد و بعلاوه با توجه به ضرورت وجود آب در حفظ حیات، در دسترس بودن آب در ماه و امکان فراوری یا استخراج آن در ماه، موضوع مهمی است.

استخراج آب از خاک های ماه، مجموعه ای از اکتشافات قمری آینده و سکونت بالقوه انسان در ماه را ممکن می نماید. آب برای حمایت از حیات لازم است و بعلاوه می تواند به هیدروژن و اکسیژن برای سوخت موشک تجزیه گردد که می تواند از اکتشافات بیشتر و سفر به فراتر از ماه پشتیبانی کند.

یافتن روش ها، مکان های غنی از آب و فناوری هایی برای به دست آوردن آب به منظور کاهش هزینه های حمل ونقل از زمین بسیار مهم است.

کوشش های تحقیقاتی قابل توجهی قبلاً برای شناسایی راه های استخراج آب از خاک ماه اجرا شده است. چندین ماموریت فضایی نیز در مراحل برنامه ریزی برای شناسایی مکان های حاوی آب، به ویژه در نزدیکی قطب های ماه با مخازن قابل توجهی از آب هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1402 بروزرسانی: 3 آذر 1402 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2517

به "استخراج مایه حیات از خاک ماه، فراوری آب در نزدیک ترین همسایه زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج مایه حیات از خاک ماه، فراوری آب در نزدیک ترین همسایه زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید