بردسیر ، شهری به وسعت تاریخ و طبیعت

به گزارش تور آلمان ارزان، بردسیر ، شهری به وسعت تاریخ و طبیعت که وجب به وجب در وسعت نامش نماینگر سرسبزی و صفای باطن انسانهایی است که به جان این اقلیم روح بخشیدند.

بردسیر ، شهری به وسعت تاریخ و طبیعت

شهرستان بردسیر در فاصلهٔ 61 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان کرمان واقع شده است و به لحاظ سابقه باستانی از شهرهای معروف ایران به تعداد می رود. این شهرستان جاذبه های تاریخی و طبیعی کم نظیری را در دل خود جای داده است.

ارگ بردسیر

ارگ بردسیر این اثر در مرکز شهر بردسیر و روبروی مسجد جامع که خود هم از آثار تاریخی است، واقع شده است. مساحت آن بیش از 2300 مترمربع است که به طور میانگین 8 متر بالاتر از سطح خیابان است. قدمت این ارگ به بیش از 300 سال قبل برمی گردد. فضاهای بیرون آمده در کاوش های مختلف، از جمله یک حیاط با چهار ایوان قرینه که دارای هشت ورودی است و هم سایر امکانات سکونتی از قبیل آشپزخانه و سیستم آب رسانی بیانگر این واقعیت است که ارگ بردسیر روزگاری مکان مناسبی برای سکونت حاکمان به تعداد می رفته و به اسم یک قلعه نظامی مطرح بوده است. در سفال دهانه یکی از حلقه های چاه با خط نستعلیق این عبارت نوشته شده محمد قلی سنه 1123 که تاریخ ساخت بنا را نشان می دهد. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا خشت خام است و در مواردی مانند فرش حیاط و ساخت حوض، از آجر استفاده شده است.

مناره مسجد نگار

مناره نگار، نزدیک بردسیر، در جهت بافت - بزنجان قرار گرفته است. این برج یکی از برج های برجا مانده از دوره سلجوقی است. منارهٔ نگار آجرچینی بسیار زیبایی دارد و کتیبه ای به خط کوفی از کاشی فیروزه ای برروی آن نصب شده است.

بقعه پیربرحق (جارسوز)

بقعه پیربرحق، یادگاری از قرن هفتم هجری است که نقشه آن از داخل هشت گوش و از خارج چهارگوش است. تزیینات گچ بری، مقرنس کاری خطوط کوفی و کاشی کاری، شکوه و جلال خاصی به گنبد داده است.

خانه بهادرالملک

این خانه که بازمانده یکی از چهره های سیاسی و متمکنین بردسیر (سرتیپ) عبدالمظفرخان معروف به بهادرالملک متوفی به سال 1329 شمسی است و در حاشیه خیابان دکتر شریعتی واقع است. مصالح ساختمانی خشت خام و در بعضی از قسمت های آن آجرهای چهارگوش به کار رفته است. بنای مذکور زیبایی خاصی دارد. این بنای زیبا بازسازی و بازسازی شده و در حال حاضر دفتر نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در بردسیر و پایگاه حفاظتی آن در این محل مستقر است.

لاله زار بردسیر

لاله زار در 75 کیلومتری جنوب شرقی بردسیر واقع شده است. آب و هوای کوهستانی منطقه، باغستان های زیبا و متعدد، تنوع شگفت انگیز پوشش گیاهی و بعلاوه همجواری با آب گرم معدنی، بخش لاله زار را به یکی از جاذبه های مهم گردشگری (بهار و تابستان) برای مردم استان تبدیل نموده است. در گذشته (تا اوایل قاجار) نام این محل کارزار بوده است که محمد اسماعیل خان وکیل الملک با الهام از جلوه های کوهستان بلند و سرشار از لاله و طبیعت زیبا، آن را لاله زار می نامند، به علت فراوانی شکار، شکارگاه حاکمان کرمان هم بوده است. از جاذبه های تاریخی منطقه می توان از امامزاده سیدشمس الدین، گرمابه قدیمی، برج سیف علی، تپه های باستانی، مسجد قدیمی، کاروانسرا، آب گرم معدنی و سد خاکی نام برد ضمناً این منطقه به اسم یک منطقه ملی گردشگری به ثبت رسیده است.

بیدخوان بردسیر

منطقه بیدخوان در 42 کیلومتری جنوب بردسیر واقع شده است. آب و هوای منطقه معتدل کوهستانی است و از رودخانه های فصلی مهمی برخوردار است. کوه گدار، به همراه میل عقیل و غار یخی در 7 کیلومتری جنوب شرقی این آبادی منظره ها بسیار زیبا و جلوه های طبیعی شگفت انگیز منطقه است.

منطقه حفاظت شده بیدوییه

منطقه حفاظت شده بیدوییه دارای مساحتی برابر 168033 هکتار است و از سال ‪ 1375 حفاظت می گردد. رودخانه کبوترخان و آب بندانی به همین نام در حاشیه این منطقه همه ساله پذیرای صدها پرنده آبزی و کنارآبزی است که در این استان کم نظیر است. تنوع زیستی، پستی و بلندی ها و چشم اندازهای طبیعی این منطقه جاذبه های گردشگری منحصربفردی را به وجود آورده است.

این منطقه از نظر تنوع و پوشش گیاهی هم از اهمیت خاصی برخوردار است بطوریکه ‪ 260 گونه گیاهی شامل گیاهان مرتعی و دارویی همانند درمنه، فرفیون، قیچ، گز، گون، بنه، بلوط،، آلبالو وحشی و ارژن و… در این منطقه می روید. پستاندارانی همانند آهو، کل وبز، قوچ و میش، کاراکال و یوزپلنگ و انواع گربه سانان نادر از جمله یوزپلنگ آسیایی از جانوران حمایت شده این منطقه محسوب و مهم ترین جمعیت زاد و ولدکننده و تعداد قابل توجهی از چهارپایان علفخوار و پرندگان قابل شکار در آن یافت می گردد. این منطقه یکی از برترین و مهم ترین زیستگاه ها برای آهو یا همان غزال ایرانی در استان کرمان است

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1954

به "بردسیر ، شهری به وسعت تاریخ و طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بردسیر ، شهری به وسعت تاریخ و طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید