بیچاره لیگ 2 و 3!

به گزارش تور آلمان ارزان، لیگ 2 و سه فوتبال ایران با بضاعت اقتصادی غیرقابل مقایسه، باید همانند تیم های لیگ فزونی و لیگ یکی تست های کرونا را در بازه های زمانی 10 روزه در حین مسابقات انجام دهند، آن هم بدون اینکه راه چاره اقتصادی از سوی متولیان امر در این رابطه تعریف شده باشد!

بیچاره لیگ 2 و 3!

به گزارش تور آلمان ارزان، 11 خردادماه امسال بود که حیدر بهاروند- رییس سازمان لیگ فوتبال ایران در نامه ای به هیات های فوتبال و باشگاه ها زمان آغاز مسابقات لیگ دسته دو و دسته سه را گفت. در این نامه آمده بود؛ انجام تست های تشخیص کرونا از جمله تست PCR برای تمامی اعضای تیم از جمله بازیکنان و عوامل کادر فنی و اجرایی باشگاه ها طبق دستور ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش و تحویل نتایج تست های اجرا شده به ستاد فوق، سازمان لیگ، ایفمارک و اخذ مجوزهای لازم مدنظر قرار گیرد.

برنامه زمان بندی لیگ 2 و 3

زمان آغاز تمرینات تیم ها و جدول زمانبندی آغاز تمرینات و مسابقات لیگ های 2 و سه کشور طبق اعلام سازمان لیگ اینگونه است که در لیگ دسته دوم زمان آغاز تمرینات 19 خرداد 1399، زمان مسابقه معوقه 13 تیر 1399، زمان آغاز هفتگی مسابقات 17 تیر 1399 خواهد بود و در خصوص لیگ دسته سوم؛ زمان آغاز تمرینات 24 خرداد 1399، زمان مسابقه معوقه 16 تیر 1399 و زمان آغاز هفتگی مسابقات 21 تیر 1399 معین شد.

هزینه تست کرونا

نکته ای که در هنگام انجام تست کرونا به چشم آمد، هزینه انجام هر تست کرونا و سختی های مربوط به انجام این تست بود و در ابتدا قرار شد بعد از آغاز تمرینات و ورود به فاز مسابقات، هر تیمی موظف است در بازه های زمانی پنج روزه که معادل با هر مسابقه یک تست بود، تست کرونا را میان تمام عوامل تیم انجام و نتیجه را به ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش ارائه کند و اگر مسئله ای وجود داشت، از حضور فرد یا افراد مورد نظر تا زمان بهبودی جلوگیری به عمل آید.

در هر جلسه تمرین بیش از 36 نفر نمی توانند شرکت نمایند که شامل بازیکنان، کادر فنی فنی و سرپرستی، تدارکات و پزشکی است و با میانگین قیمت 700 هزار تومانی تست PCR برای هر نفر، هر تیم باید معادل 25 میلیون تومان در یک دوره انجام تست هزینه پرداخت کند.

حلقه مفقوده ای به نام نظارت

تا همین جای کار نیز نظارت های لازم و کافی در خصوص تمرینات و مسابقات محبت آمیز تیم های لیگ فزونی مدنظر قرار نگرفته است و پرسش اصلی این است که چه تضمینی برای نظارت کامل در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی و عمل به راهنمای گام دوم مبارزه با کووید-19 (کرونا ویروس) فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط لیگ فوتبال از سوی تیم های لیگ 2 و سه وجود دارد؟ لیگ هایی که سالیان متفاوتی است به دلیل کم توجهی همانند جزیره ای دور افتاده اند و هر اتفاقی در آن ها اتفاق افتاده است، از ضرب و شتم های شدید داوران تا...

لیگ 2 و 3 توان پرداخت تست کرونا دارند؟

پیش از این فدراسیون پزشکی ورزشی به تور آلمان ارزان گفت که راهنمای گام دوم مبارزه با کووید-19(کرونا ویروس) فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط لیگ فوتبال مربوط به تمامی لیگ های فوتبال است و تمامی لیگ ها ملزم به رعایت آن هستند؛ هدایت که بر اساس آن تیم های فوتبال باید در فاصله زمانی هر 5 روز یکبار در حین مسابقات تست کرونا انجام می دادند، تصمیمی که در نهایت در آخرین اطلاعیه ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش وتو شد و با دو برابر شدن مدت زمان انجام تست ها از پنج به 10 روز تعداد تست های اجرا شده نیز به نصف کاهش یافت.

طبق جدیدترین تصمیم ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش پیرو برگزاری نشست های تخصصی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ابلاغیه معاونت بهداشت این وزارتخانه، قرار است تست PCR برای تیم های فوتبال هنگام برگزاری مسابقات هر 10 روز یک بار انجام گردد و علاوه بر این در صورت مثبت بودن تست PCR در 25 درصد کل تیم (بازیکنان و کادر)، تیم مربوطه باید به قرنطینه برود.

مساله جدی درباره تیم های لیگ دسته 2 و سه این است که از توان اقتصادی بسیار کم تری نسبت به تیم های لیگ فزونی و حتی لیگ یکی برخوردارند، با این حال اما احتمال ابتلا برای ویروس کرونا برای همه یکسان است و آن ها هم باید این پروتکل گران قیمت را اجرا نمایند.

مساله و چالشی که به ویژه برای لیگ 2 و 3 در این خصوص به وجود می آید پرداخت هزینه های مربوط به تست کرونا است، چرا که بر این اساس باید همانند تیم های لیگ فزونی در حین مسابقات تست های PCR انجام دهند، بنابراین باید این سوال را مطرح نمود که آیا اساسا تیم های لیگ 2 و 3 توانایی پرداخت چنین مبالغی را برای انجام تست کرونا دارند؟ آیا تیم های لیگ 2 و 3 که با هزینه های بسیار پایینی بسته می شوند امکان صرف هزینه 25 میلیون تومانی را برای انجام هر دوره تست کرونا از بازیکنان و عوامل تیم خود خواهند داشت؟ اینکه آیا وظیفه مسئولان تصمیم گیری است و راهکارهای مربوطه در این زمینه نباید در نظر گرفته گردد؟

اساسا مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فدراسیون پزشکی ورزشی و در نهایت ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش به مسائل اقتصادی تیم های لیگ 2 و سه توجهی داشته اند که چنین دستورالعملی را صادر نموده اند؟ تصمیمی که به طور حتم لازم و درست بوده اما متولیان امر باید نسبت به تامین منابع اقتصادی آن چاره اندیشی نموده و یا با ارائه تسهیلات و حمایت های مورد احتیاج زمینه را برای انجام آن از سوی تیم های بی بضاعت در لیگ های پایین دستی فراهم می کردند!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1296

به "بیچاره لیگ 2 و 3!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیچاره لیگ 2 و 3!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید