حضور هیچ دانشجویی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی الزامی نیست

به گزارش تور آلمان ارزان، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در آستانه اول مهرماه و شروع سال نو تحصیلی گفت: حضور هیچ دانشجویی برای هیچ واحدی الزامی نیست.

حضور هیچ دانشجویی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی الزامی نیست

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به چگونگی بازگشایی خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان مقطع کارشناسی جهت حضور در دوره های کارورزی و کارآموزی، گفت: فعلا به علت شرایط کرونایی، الزامی از طرف دانشگاه برای حضور دانشجویان در تهران و گذراندن واحد های عملی، وجود ندارد.

وی اضافه کرد: حضور هیچ دانشجویی برای هیچ واحدی الزامی نیست. دانشجویان درصورتی که تمایل داشته باشند می توانند در دوره های کارورزی و کارآموزی شرکت نمایند، بنابراین دانشجویانی که از شهرستان به تهران می آیند، ضمن اینکه باید دو دوز واکسن را تزریق نموده باشند، رضایت خود را هم کتبا اعلام می نمایند و ان شاء الله مراقبت از خود و دیگران را هم به عهده می گیرند.

حضور دانشجویان آسیب پذیر اختیاری است

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی توضیح داد: بعضی از دانشجویان تماس گرفتند که والدین آسیب پذیری دارند، یا فرزند کوچک دارند، یا باردارند و تمایل ندارند که به تهران آمده و در خوابگاه ها اقامت نمایند، لذا فعلا دانشگاه، حضور دانشجویان در دوره های کارورزی را اختیاری گذاشته تا کمی شرایط به لحاظ شیوع کرونا، بهتر گردد.

وی اضافه کرد: اگر درصد اطمینان بالا برود که می توانیم ایمنی دانشجویان را تامین کنیم، آن وقت شرایطی را فراهم می کنیم که دانشجویان بیشتری مراجعه نموده و در دوره های عملی و مهارتی حضور داشته باشند.

خانکه اظهارکرد: مسئولان دانشگاه از بهار سال جاری در فکر این بودند که برای ترم آینده، به خصوص برای دانشجویان مقطع کارشناسی که واحد های کارورزی و مهارتی را طی نکردند و در شرف فارغ التحصیلی هستند، خوابگاه ها را بازگشایی نمایند.

وی تاکید نمود: برغم اینکه شرایط کرونا متغیر بود و متاسفانه موج پنجم با شرایط بسیار بدی مردم را درگیر کرد و آسیب زیادی به جامعه زد، اما با توجه به اینکه مسئولیت آموزشی سنگینی بر دوش دانشگاه است، همچنان تصمیم بر پیگیری امور مربوط به بازگشایی خوابگاه ها بود.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اضافه کرد: به واسطه همین اصل، در تیرماه کمیته بازگشایی با حضور معاونان آموزشی و دانشجویی و نمایندگان تشکل های دانشجویی شکل گرفت، و سعی شد تا فضا های آموزشی ارزیابی بشوند، برغم اینکه فشار زیادی بلحاظ شیوع کرونا بود، فضا های آموزشی بازسازی شدند.

وی گفت: هرچند که منابع اقتصادی محدود بود و به علت تورم شرکت های پیمانکاری تمایلی به همکاری برای عملیات عمرانی نداشتند، ولی تمام توانمان را گذاشتیم و خوابگاه تازه پسران (فردوس 2) بازسازی و تجهیز شد، در نهایت، با تصمیم هیات رئیسه و با نظر کمیته بازگشایی، با مدیران پنج گروه آموزشی که مقطع کارشناسی دارند، گفتگو شد.

اولویت حضور با دانشجویان مقطع کارشناسی دارای کارورزی و کارآموزی

خانکه اضافه کرد: اولویت حضور دانشجویان، برای دانشجویان مقطع کارشناسی که کارورزی و کارآموزی آنان عقب افتاده و در شرف فارغ التحصیلی هستند، معین شد.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعدادی از دانشجویان دارای این اولویت، در خوابگاه ها اقامت خواهند داشت؟ گفت: به علت رعایت فاصله اجتماعی در سکونت دانشجویان در خوابگاه ها (حتی الامکان اقامت یک نفر در هر اتاق)، مجموع دانشجویان دختر و پسر که می توانند در خوابگاه ها اقامت داشته باشند، حداکثر 200 نفر است.

سکونت دانشجویان در خوابگاه ها حتی الامکان اقامت یک نفر در هر اتاق

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اظهار کرد: این تعداد به تدریج در خوابگاه ها پذیرش می شوند و با حضور در دوره های فشرده کارآموزی و کارورزی، به شهر خود باز می گردند و جای خود را به گروه دیگری از دانشجویان می دهند که طبق برنامه ریزی گروه های آموزشی، در تهران حضور داشته و واحد های عملی خود را می گذرانند.

وی از مدیران گروه های آموزشی، خواست تا به نوعی برنامه ریزی نمایند که کارورزی دانشجویان به شکل پیوسته انجام گردد و دانشجویان مجبور به اقامت طولانی در خوابگاه ها نشوند و فرصت به گروه های دیگر و مراکز دیگر داده گردد؛ و اگر با احتیاط عمل کنیم و همه از خود و دیگران مراقبت نمایند، احتمالا امکان بازگشایی کامل خوابگاه ها را خواهیم داشت.

خانکه در پاسخ به این سوال که آیا مراکز درمانی تابعه دانشگاه، آمادگی پذیرش دانشجویان بصورت پیوسته را دارند؟؛ گفت: با معاونت درمان هماهنگی شده و دو بیمارستان رازی و رفیده و دو کلینیک نظام مافی و اسماء آمادگی دارند که دانشجویان را برای دوره های بالینی و کارورزی ها بپذیرند.

وی گفت: اما دانشجویان باید در نظر داشته باشند که در دو بیمارستان رازی و رفیده، بیمارانی بستری هستند که جزو گروه های آسیب پذیرند و باید قرنطینه معکوس باشند و دانشجویان باید مراقب باشند که این بیماران بستری را آلوده به ویروس کووید ننمایند و حتما با ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، بر بالین بیماران حاضر شوند.

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فقط در موارد خاص است که مجبور به حضور در تهران هستند

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در خصوص دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هم گفت: این دانشجویان فقط در موارد خاص که مجبور به حضور در تهران هستند و با تائید شورای تحصیلات تکمیلی، می توانند از خوابگاه استفاده نمایند.

وی گفت: هم اکنون یک خوابگاه دختران و یک خوابگاه پسران، دانشجویان اولویت دار را پذیرش نموده و اقامت دارند و ان شاء الله تا یکی دو هفته آینده، همه خوابگاه ها آماده هستند و با سرعتی که واکسیناسیون جلو می رود، این امکان وجود دارد که ما فضای بیشتری را در اختیار دانشجویان بگذاریم.

خانکه اضافه کرد: منتها با توجه به اینکه امکان ابتلا و حتی ابتلا به نوع شدید در افرادی که بیماری زمینه ای دارند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، وجود دارد، ما مجبوریم احتیاط کنیم، و بتدریج دانشجویان را اسکان بدهیم.

وی تاکید نمود: از طرفی، با توجه به اینکه در صورت ابتلای دانشجویان، این دانشگاه امکانات تشخیصی، بستری و خدمات درمانی حوزه کووید را ندارد، لذا، همه مسئولان دانشگاه نگران هستند که اگر خدای نانموده شرایط مجددا قرمز بگردد و یا موجی اتفاق بیافتد، چگونه سلامتی دانشجویان را حفظ نمایند.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی به دانشجویان توصیه کرد که حداقل تماس را با یکدیگر داشته و در محیط های کارورزی حتما از ماسک استفاده نموده و اصول فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

دانشجویان در خوابگاه باید حداقل تماس را داشته باشند

وی گفت: دانشجویان در سوئیت های خوابگاهی که دو یا سه نفر اقامت دارند، باید حداقل تماس را داشته باشند که اگر احیانا یکی از آنان، آلوده بود، ویروس را به دیگران منتقل نکند. هم اکنون ساعت برگشت به خوابگاه با قبل از شیوع کرونا، فرق دارد و چون به علت کرونا، اماکن عمومی و استفاده از مترو و وسایل عمومی برای تردد، امکان سرایت و انتقال بیماری را افزایش می دهد، به دانشجویان توصیه می گردد که تا حد امکان از حضور در اماکن عمومی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی خودداری نموده و زودتر به خوابگاه ها برگردند.

خانکه با اشاره به اینکه در تمام خوابگاه ها، تب سنجی و مقدار گیری اکسیژن برای دانشجویان صورت می گیرد، اضافه کرد: اگر دانشجویی خودش احساس کرد که علائم بیماری را دارد و یا بدحال است، سریعا به مسئول خوابگاه اطلاع بدهد. در هر خوابگاه، فضایی برای قرنطینه دانشجویان بیمار در نظر گرفته شده تا از تماس با دیگران پرهیز نمایند. ضمن آنکه از معاونت درمان خواسته شده که پزشکان بصورت مرتب به خوابگاه مراجعه نموده و دانشجویان را معاینه نموده و دارو های اولیه با نظر متخصص عفونی در دسترس مسئولان خوابگاه ها باشد.

وی اظهار کرد: به هرحال، حرکتی را آغاز کردیم و به تدریج با توجه به شرایط پیش می رویم، اما باید در نظر داشته باشیم که بیش از 75 درصد مرگ و میر در ایران، مربوط به 12 درصد جمعیت سالمندانی است که واکسن نزده اند، بنابر این، همچنان احتمال ابتلا به نوع شدید و مرگ و میر و آسیب های زیاد وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی یادآور شد: توصیه من این است که همه همت کنیم، مراقبت کنیم، خود دانشجویان فاصله گذاری را رعایت نمایند، همکاران مستقر در خوابگاه ها و مراکز درمانی و معاونان دانشگاه تمام دقت خود را به خرج دهند که ان شاء الله بتوانیم به تدریج یک تجربه موفقی را رقم بزنیم.

واحد های تئوری مانند گذشته، بصورت مجازی ارائه می گردد

وی اضافه کرد: از طرفی، بهتر است که واحد های تئوری مانند گذشته، به صورت مجازی ارائه گردد، به هرحال این ارائه مجازی، فرصتی است برای توسعه زیرساخت ها و جلوی سفر های غیرضرور، و گردش ویروس را می گیرد. به امید روزی که بتوانیم پذیرای کلیه دانشجویان در خوابگاه ها و دانشگاه باشیم.

خانکه از برنامه ریزی برای برگزاری تور آشنایی دانشجویان ورودی 99 و 1400 با فضای دانشگاه اطلاع داد و گفت: این تور با ثبت نام دانشجویان علاقه مند به شرکت و بصورت تلفیقی از بخش های مجازی و حضوری، برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2023

به "حضور هیچ دانشجویی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی الزامی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور هیچ دانشجویی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی الزامی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید