تفاهم نامه همکاری میان اداره کل میراث فرهنگی تهران و پارک ملی علوم و فناوری امضا شد

به گزارش تور آلمان ارزان، ایسنا/ براساس اخبار واصله، تفاهم نامه همکاری میان اداره کل میراث فرهنگی تهران و پارک ملی علوم و فناوری امضا شد.

تفاهم نامه همکاری میان اداره کل میراث فرهنگی تهران و پارک ملی علوم و فناوری امضا شد

در جریان برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری، به منظور توسعه همکاری در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق گردشگری تفاهم نامه همکاری دوجانبه میان اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی بسته شد.

محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در مراسم امضای این تفاهم نامه و با حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی درباره اهمیت کاربردی تر کردن فناوری در صنعت گردشگری گفت: این تفاهم نامه در راستای رسوخ فناوری در صنعت گردشگری بسته شد. برگزاری نمایشگاه ها در همه جای جهان مرسوم است و اغلب با هدف آشنایی مخاطب تخصصی و غیرتخصصی در جریان فرآیندهای معین برگزار می گردد.

او ادامه داد: در صنعت گردشگری هر سال نمایشگاه های زیادی برگزار می گردد که عاملان این صنعت در کوشش برای نمایاندن ظرفیت های خود هستند. در ایران نیز رویدادی هر ساله انجام می گردد که باز هم به نظر من بخشی از توانمندی های گردشگری ایران در اینجا به نمایش گذاشته نشده است، اما می تواند محل خوبی باشد که مردم با مقوله گردشگری آشنایی بیشتری پیدا نمایند و با جاذبه های گردشگری و توانمندی هایی که این صنعت در کشور دارد، آشنا شوند.

ایمانی خوشخو بعلاوه اعلام کرد: ما باید همه مقوله ها را به سمت فناوری سوق دهیم. پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی هم پرچم دار ترویج چنین ساختاری است. از این جهت فناوری در گردشگری هم وجود دارد. امروزه شرکت هایی مشعول به فعالیت هستند که به خوبی در بستر فناوری در عرصه گردشگری فعالیت می نمایند که هنوز جای کار برای توسعه آن زیاد است.

او اظهار کرد: برای توسعه گردشگری راهی جز کاربردی تر کردن فناوری نداریم، چرا که دیگر شیوه های سنتی جوابگو نیست.

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: این تفاهم نامه در دو بخش بسته شد، بخش نخست مربوط به صنایع دستی است و بخش دوم به توسعه گردشگری اشاره دارد که قرار است استارتاپ ها و دانش بنیان هایی که در این بخش ها فعالیت می نمایند، حمایت شوند تا در نهایت به صادرات بهینه صنایع دستی و صرفه مالی بیشتر در صنعت گردشگری برسیم.

او با اشاره به مهمترین فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران در توسعه گردشگری و صنایع دستی این استان گفت: فعالیت های زیادی را در دست اجرا داریم، در بخش گردشگری کوششمان بر این بوده است گردشگری شهری را در تهران و شهرهایی که به استان تهران وابسته هستند بیش از پیش تقویت کنیم.

جانفشان اضافه نمود: در بخش میراث فرهنگی تمرکز اصلی روی بازسازی بناهای تاریخی است که قرار است نقش مهمی را در چرخه گردشگری ایفا نماید. در حقیقت حفظ میراث فرهنگی و محوطه های تاریخی برای ما اولویت بیشتری دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: از آنجایی که تهران به عنوان شهر ملی شیشه و آبگینه شناخته شده است و در کنار آن زیورآلات و هنر منبت چوب هم جز فعالیت های ویژه صنایع دستی این استان بحساب می آید، کوشش کردیم پتانسیل های ویژه تری را برای این حوزه بوجود بیاوریم.

او در تشریح بیشتر توسعه گردشگری شهری تهران اظهار کرد: برای توسعه گردشگری شهری در استان تهران تفاهم نامه ای با عنوان منظومه گردشگری تهران تدوین شده است که با تمام دستگاه های مرتبط همکاری داریم و این نهادها در واقع عضو این منظومه هستند.

موضوع این تفاهم نامه همکاری در راستای ارتقای اجرای زنجیره ارزش صنایع دستی و فعالیت های گردشگری است که محورهای آن شامل راه اندازی مرکز نوآوری صنایع دستی، راه اندازی پایانه صادراتی محصولات خلاقانه و نوآور در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق، برگزاری دوره های آموزشی با هدف روزآمدسازی محصولات صنایع دستی، طراحی و راه اندازی رویداد طراحی بسته بندی صنایع دستی با هدف مرتفع ساختن نیازهای صادراتی و ارتقای کیفیت محصولات، توانمندسازی و ارتقای سطح دانش کسب و کارهای مرتبط با صنایع دستی در حوزه برندینگ و بازاریابی، راه اندازی مراکز شتاب دهنده استارتاپ های گردشگری و گردشگری خلاق، راه اندازی نوآوری گردشگری، راه اندازی آموزشگاه گردشگری استان تهران، راه اندازی کتابخانه تخصصی گردشگری، توانمندسازی و ارتقای سطح دانش دانشجویان و راه اندازی و اجرای دوره های کوتاه مدت توانمندسازی است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2243

به "تفاهم نامه همکاری میان اداره کل میراث فرهنگی تهران و پارک ملی علوم و فناوری امضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم نامه همکاری میان اداره کل میراث فرهنگی تهران و پارک ملی علوم و فناوری امضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید