خبرنگاران چاقی دانش آموزان همدان در دوران کرونا رو به افزایش است

به گزارش تور آلمان ارزان، همدان- خبرنگاران- رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: طبق آنالیز های انجام شده سال جاری به دنبال شیوع ویروس کرونا و کاهش تحرک دانش آموزان میزان چاقی و اضافه وزن گروه سنی 6 تا 18 سال یک درصد افزایش داشته است.

خبرنگاران چاقی دانش آموزان همدان در دوران کرونا رو به افزایش است

آرزو کاوه ئی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: سال گذشته حدود 17 درصد دانش آموزان این استان چاقی و اضافه وزن داشتند که این رقم در سالجاری پس از شیوع کرونا و تاکید بر ضرورت حضور در منزل و قرنطینه خانگی، به 18 درصد رسید.

وی افزود: تغییر سبک زندگی، مصرف روز افزون تنقلات ناسالم و بی ارزش، مصرف فست فودها، افزایش گرایش به بازی های رایانه ای و تماشای زیاد فیلم های تلویزیونی در افزایش چاقی و اضافه وزن تاثیر داشته است.

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اعلام کرد: فعالیت بدنی دانش آموزان کاهش یافته و والدین به دروس فرزندان بیش از تحرک بدنی آنها اهمیت می دهند همچنین ساعات ورزش در مدارس نیز کمرنگ است.

کاوه ئی اضافه نمود: حیاط مدارس که محل جنب و جوش و تحرک دانش آموزان روز به روز کوچکتر شده همچنین دانش آموزان در دهه های گذشته جهت خانه تا مدرسه را پیاده می پیمودند اما هم اینک از سرویس مدرسه برای رفت و آمد استفاده می گردد.

وی گفت: مشکل اضافه وزن و چاقی در بچه ها و نوجوانان یک مشکل همگانی در دنیا بوده که به سرعت رو به افزایش است و این معضل از یک سو ناشی از تغییر الگوی غذایی و مصرف غذاهای پرانرژی با ظاهر جذاب ولی با ارزش غذایی کم، مصرف میان وعده های حاوی مقدار زیادی قند، نمک و چربی، مصرف ناکافی مواد غذایی دارای فیبر و از سوی دیگر، کاهش فعالیت جسمانی روزانه و تنش های عصبی ناشی از زندگی ماشینی حاکم در بیشتر جوامع است.

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان، افزایش خطر دیابت نوع 2، اختلالات چربی خون، کبد چرب، پُرفشاری خون، آسم، مسائل تنفسی و بیماری های قلبی- عروقی را از پیامدهای نامطلوب چاقی در دوران کودکی و نوجوانی برشمرد.

کاوه ای گفت: نتیجه مطالعات کاسپین بیانگر این است که حدود 21 درصد بچه ها و نوجوانان کشور در سنین مدرسه مبتلا به اضافه وزن و چاقی می شوند بنابراین اجرای اقداماتی برای پیشگیری و کنترل هرچه سریعتر اضافه و وزن و چاقی در دانش آموزان ضرورت است.

وی گفت: وزارت آموزش و پرورش در سال 1399 طرح کنترل وزن و چاقی در دانش آموزان (کوچ) با ترویج سبک زندگی سالم در دستور کار خود قرار داده است که در این طرح سعی شده با افزایش سطح آگاهی عوامل سهیم و موثر در نظام تعلیم و تربیت شامل دانش آموزان، مدیران، معلمان و والدین از عوارض و پیامدهای منفی چاقی و اضافه وزن کاسته و زمینه تحقق شعار دانش آموز سالم، مدرسه سالم، جامعه سالم را فراهم کرد.

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اضافه نمود: طرح کوچ با هدف ترویج سبک زندگی سالم اجرایی شده و غربالگری و معین شاخص توده بدنی همه دانش آموزان در 2 مرحله صورت می گیرد.

کاوه ئی، جلب حمایت ذی نفعان برنامه به ویژه دانش آموزان، والدین مدیران و معلمان، جلب حمایت سازمانهای سهیم و موثر در اجرای هرچه بهتر برنامه، ایجاد تغییر در رفتار و سبک زندگی دانش آموزان، یاری به کاهش وزن در دانش آموزان مبتلا به چاقی و اضافه وزن و نیز حفظ وزن در محدوده مناسب را از دیگر اهداف طرح کوچ دانست.

وی یادآوری کرد: در مرحله نخست این طرح همه والدین با استفاده از کلیپ آموزشی بارگذاری شده در شبکه شاد قد و وزن دانش آموزان را اندازه گیری نموده و پس از ارسال این مشخصات به مدرسه، کارشناس مربوطه توده بدنی را محاسبه می نماید که در صورت ابتلای دانش آموز به چاقی یا اضافه وزن، فرد به مرکز خدمات جامع سلامت ارجاع داده می گردد.

رییس گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ادامه داد: در این مراکز دانش آموزن پس از دریافت مراقبت بهداشتی اولیه و ثبت مراقبت ها در سامانه سیب توسط مراقب سلامت به کارشناس تغذیه ارجاع می گردد تا توصیه های تغذیه ای و مشاوره رژیم درمانی ارائه گردد سپس بر اساس دستورالعمل، برنامه زمان های پیگیری و مراجعه بعدی معین می گردد.

کاوه ئی ادامه داد: به منظور پیشگیری از تجمع و شیوع کرونا همچنین حفظ سلامتی دانش آموزان، آدرس و تلفن همه مراکز خدمات جامع سلامت و تلفن تماس و روزهای حضور کارشناس تغذیه به همه مدارس ارسال شده است تا دانش آموزان مبتلا به اضافه وزن و چاقی و نیازمند مشاوره تغذیه با معین وقت قبلی به این مراکز مراجعه نمایند.

وی اضافه نمود: در مرحله نخست پس از ارائه مشاوره های تغذیه ای به دانش آموزان که آبان ماه صورت گرفت در مرحله دوم سنجش توده بدنی و درصد موفقیت مشاوره و رژیم درمانی انجام شده در اسفند ماه سال جاری آنالیز می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1633

به "خبرنگاران چاقی دانش آموزان همدان در دوران کرونا رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چاقی دانش آموزان همدان در دوران کرونا رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید