دستورات فوری جهانگیری برای نظارت بر بازار مرغ و میوه

به گزارش تور آلمان ارزان، جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالا های اساسی پیش از ظهر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

دستورات فوری جهانگیری برای نظارت بر بازار مرغ و میوه

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه که تا ساعتی پیش از تحویل سال به طول انجامید، با بیان اینکه انتظار مجموعه نظام از وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت این است که توزیع بعضی اقلام و کالا های اساسی که این روز ها با نوسان قیمت روبرو شده اند را ساماندهی نمایند، اعلام کرد: در ایام پیش رو عده ای به دنبال زیرسوال بردن خدمات دولت هستند و کوشش می نمایند با ایجاد اختلال و تشنج در بازار، خدمات چندین ساله دولت را تحت الشعاع قرار دهند.

معاون اول رییس جمهور ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی های اجرا شده برای فراوری و توزیع مرغ و نیز جلوگیری از تخلفات، بازار مرغ طی روز های آینده ساماندهی گردد.

وی گفت: سال 99 سالی سخت برای مردم ایران بود و فشار های تحریمی آمریکا از ابتدای سال 97 روز به روز بر اصلی ترین منبع درآمدی کشور بیشتر شد و آمریکا کوشش کرد با تمام از واردات بعضی کالا ها به کشور جلوگیری کند.

جهانگیری تاکید نمود: لازم می دانم از مردم بزرگوار ایران که باصبر و بردباری و مقاومت بی نظیرشان و تحمل مسائل و دشواری های ناشی از تحریم ها، موجبات یأس و ناامیدی دشمنان را فراهم کردند و سیاست فشار حدبیشتری آمریکا را به شکست کشاندند، تشکر کنم.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در ابتدای سال 99 برآورد های بانک مرکزی این بود که امکان تأمین هشت میلیارد دلار برای واردات کالا های اساسی و دارو امکان پذیر نیست، اما با همت مدیران بانک مرکزی و به فضل الهی به میزان ده میلیارد دلار کالا های اساسی و دارو به کشور وارد شد.

جهانگیری با یادآوری اینکه فراوری بعضی کالا های اساسی نظیر مرغ و روغن وابستگی زیادی به واردات دارد، توضیح داد: اگرچه فراوری روغن و مرغ به میزان زیادی به واردات وابسته است، اما با این حال با توانمندی که در مدیران وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صمت وجود دارد انتظار می رود مشکل تأمین مرغ و روغن در مدت زمان کوتاهی حل گردد و شرایط بازار این دو کالا به تعادل برسد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه فراورینمایندگان کشور در سال 99 کار های بزرگی انجام دادند، اضافه کرد: گزارش ها نشان می دهد رشد فراوری در بخش صنعت و کشاورزی در امسال قابل توجه بوده و این یعنی فراورینمایندگان کشور تحریم ها را به فرصت تبدیل کردند.

جهانگیری با قدردانی از فراورینمایندگان مرغ و روغن از آنان خواست همراهی و همکاری لازم را با سیاست ها و تصمیمات دولت انجام دهند تا شاهد افزایش رضایتمندی در میان مردم باشیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین از اقدامات اجرا شده برای تأمین و توزیع مناسبت میوه در ایام پایانی سال قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه باید پای حقوق مردم قاطعانه ایستاد، از مسئولین ذیربط خواست در ایام تعطیلات نوروزی فرایند نظارت و بازرسی را با جدیت ادامه دهند تا اقلام و کالا های مورد احتیاج با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار گیرد.

جهانگیری در ادامه این جلسه با قدردانی از کادر پزشکی و درمان کشور و نیز فراوری نمایندگان دارو و تجهیزات پزشکی گفت: سال گذشته در همین ایام تأمین ماسک یکی از دغدغه های مهم کشور بود، اما به فضل الهی و با همت بخش فراوری، امروز صادرنماینده محصولات و تجهیزات مورد احتیاج مقابله با کرونا هستیم.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در مورد تامین واکسن کرونا رویکرد اصلی دولت این است که ضمن کوشش برای فراوری واکسن داخلی، از منابع معتبر خارجی نیز واکسن مورد احتیاج کشور را که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید گردد، خریداری کند.

جهانگیری گفت: به نظر می رسد سال 1400 سال گشایش و حل مسائل خواهد بود و امیدوارم مسائل و فشار ها در سال 1400 از دوش مردم برداشته گردد.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، امور مالی و دارایی، رییس سازمان تعزیرات و رییس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، قائم مقام وزیر صمت گزارشی در مورد توزیع میوه در کشور ارائه کرد و گفت: با توزیع گسترده میوه در میادین میوه و تره بار شاهد تعادل در قیمت ها هستیم و حتی قیمت موز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

دبیرکارگروه تنظیم بازار نیز از فرایند کاهش قیمت میوه در بیشتر استان های کشور اطلاع داد و اضافه کرد: میوه های توزیع شده از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و در تمامی استان ها و در 270 نقطه در تهران به صورت گسترده عرضه شده است. در محصولات دیگری نظیر برنج، پوشاک و آجیل و خشکبار نیز از ذخایر موجود به بازار تزریق شده و باعث شده قیمت ها در شرایط تعادل باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در این جلسه گزارشی از میزان ذخایر گندم و روغن ارائه کرد و گفت: کارخانجات فراوری روغن به صورت سه شیفت فعال هستند و هیچ گونه مشکل و نگرانی در جریان تأمین روغن وجود ندارد.

در ادامه این جلسه موضوع قیمت مرغ و روغن مورد بحث و گفتگو نهاده شد و تصمیمات لازم برای جلوگیری از تخلفات و تأمین این دو کالا با قیمت مناسب اتخاذ شد.

در این نشست همچنین ضمن تأکید بر اینکه فعلا هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها وجود ندارد، گزارشی از برنامه واردات مرغ منجمد طی روز های آینده ارائه و مقرر شد با مرغدارانی که به امید افزایش قیمت و انتظارات تورمی از ارسال مرغ به کشتارگاه خودداری می نمایند، برخورد گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1783

به "دستورات فوری جهانگیری برای نظارت بر بازار مرغ و میوه" امتیاز دهید

1 کاربر به "دستورات فوری جهانگیری برای نظارت بر بازار مرغ و میوه" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورات فوری جهانگیری برای نظارت بر بازار مرغ و میوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید