زندگینامه: دیوید اتنبرو (1926-)

به گزارش تور آلمان ارزان، سر دیوید فردریک اتنبرو (Sir David Frederick Attenborough) مستندساز و محقق مشهورطبیعت، متولد 1926 در شهر لندن است.

زندگینامه: دیوید اتنبرو (1926-)

به گزارش تور آلمان ارزان، او برنامه های مستند زیادی را در طول زندگی کاری خود ساخته که از مشهورترین آنان در ایران زندگی و سیاره زمین هستند که در تلویزیون ایران و با صدای داود نماینده پخش شده است. وی دارای لیسانس جانورشناسی و دانش آموختهٔ مدرسهٔ اقتصاد و علوم سیاسی لندن است و بخاطر ساخت فیلم های خود در بی بی سی جایزه ها و لقب های متعددی، از جمله نشان شوالیه از ملکه انگلستان را دریافت نموده و او عضوی از انجمن سلطنتی جغرافیای بریتانیا است. او همچنین یک مدیر ارشد سابق در بی بی سی است، که به عنوان مدیر کنترل کانال بی بی سی 2، و مدیر برنامه ریزی برای تلویزیون بی بی سی در دهه های 1960 و 1970 خدمت نموده است. او تنها کسی است که جایزه های بفتا را برای برنامه ها در هر یک از سیاه و سفید، رنگی، اچ دی و 3 دی برنده شده است.

مجموعه تصاویر مستند آفریقا ساخته دیوید آتنبرو

  • فیلم شناسی

اتنبرو فیلم سازی را از سال 1954 برای تلویزیون بی بی سی شروع کرد. وی تا کنون در ده ها مستند دربارهٔ حیات وحش به عنوان مجری، تهیه کننده، نویسنده یا راوی شرکت نموده است. از جملهٔ مستندهای پخش شده از وی در تلویزیون ایران می توان زندگی پرندگان - زندگی پستانداران - زندگی - سیاره زمین - آفریقا را نام برد. مجموعهٔ تلویزیونی زندگی که در سال 2005 منتشر شده خود شامل 24 دیسک و در بر دارندهٔ 8 برنامه از دیوید اتنبرو است. یکی از آخرین اثرهای وی مستند کنجکاوی های طبیعی دیوید اتنبرو است که در 29 ژانویهٔ 2013 پخش شد. آخرین اثروی مستند جدیدی از بی بی سی به نام هفت جهان، یک سیاره محصول 2019 نام دارد. دیوید اتنبرو برادر کوچک ریچارد اتنبرو، کارگردان و بازیگر فقید سینمای بریتانیا است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1332

به "زندگینامه: دیوید اتنبرو (1926-)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگینامه: دیوید اتنبرو (1926-)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید