زیست بوم فناوری های دیجیتال در سال 1400 توسعه یافت

به گزارش تور آلمان ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گزارش اقدامات اجرا شده ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی در کارگروه های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاکچین در بازه یک ساله 1400، نشان از مقدار توجه به این حوزه های زیرساختی و مهم دارد.

زیست بوم فناوری های دیجیتال در سال 1400 توسعه یافت

بلاکچین

در این حوزه، نشست هایی با موضوع شناسایی حوزه های پرچم دار بلاکچین با توجه به نیازهای کشور برگزار شد و سه حوزه پرچمدار بلاکچین پس از اعلام فراخوان و وصول طرح ها، از حمایت های لازم برخوردار شدند. نظارت بر حسن اجرای این طرح ها نیز طی بهمن و اسفند سال 1400 عملیاتی شد. خروجی این طرح ها هم اکنون در مرحله ای است که یکی از پروژه ها، بستر خود را توسعه داده اند و در جهت تجاری سازی قرار دارند. نسخه اولیه یکی دیگر از طرح ها نیز الزام های فنی اول را احصا کرده است.

طرح سوم در خصوص بستر اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی بوده است. این طرح نیز از نظر فنی، پیش رفته است اما در خصوص دریافت مدارک دانشگاهی دچار مسائلی شدند که پیگیری ها راجع به حل آنها از طریق وزارت علوم، در جریان است.

در زمینه طرح های ارجاع شده از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موضوع بلاکچین در موضوعات مختلف همچون راه اندازی خط تولید دستگاه های ماینینگ، استخر ماینینگ، آکادمی بلاکچین و سایر طرح ها نیز بررسی هایی اجرا شده است.

هر یک از این طرح ها نیز هم از نظر فنی و هم از نظر تجاری، مورد بررسی قرار گرفته و نتایج مربوطه ارجاع داده شده است. از دیگر برنامه های این حوزه، بررسی زیست بوم بلاکچین در کشورهای چین و سنگاپور بود.

در این برنامه ها درباره مسائل و توسعه مربوط به مسائل حوزه منابع انسانی تحقیقاتی صورت گرفت و سرفصل های مربوط به کورس بلاکچین از طریق یکی از اساتید دانشگاهی آماده شد و مورد تأیید وزارت علوم هم قرار گرفت. همچنین استراتژی های کلان دیگر مورد بررسی قرار گرفت که تلاش شد در کارگروه بلاکچین بحث شود.

هوش مصنوعی

یکی از مهم ترین عملکردهای ستاد در این حوزه، فراخوان دریافت اطلاعات شرکت ها در زمینه تولید پیکره های بومی هوش مصنوعی در سه حوزه متن، صوت و تصویر بود.

این فراخوان با اهدافی چون حمایت از کسب وکارها و شرکت های دانش بنیان و فناور، کاهش مخاطرات تحقیق و توسعه آنها در جهت تولید خدمات با کیفیت هوش مصنوعی و حمایت از پژوهشگران و محققان در جهت ارتقا سطح علمی و پژوهشی بومی منتشر شد.

فراخوان طرح های نوآورانه و خلاق

پس از سرانجام ارزیابی ها، با 6 شرکت برگزیده، تفاهم نامه همکاری منعقد شد که پروژه ها به اتمام رسیده است. گام دیگر در حوزه هوش مصنوعی، انتشار فراخوان سامانه زیرنویس اتوماتیک فیلم های آموزشی بود. در این فراخوان، اهدافی چون دادگان گفتاری و متنی محاوره فارسی مربوط به فیلم های آموزشی و الگوریتم های مدل سازی لازم مورد توجه قرار گرفت. با توجه به پیچیدگی های گفتار محاوره ای و وجود ناشیوایی ها مانند تپق، تأیید گفتار، شعار و امثال آن، مدل سازی اختصاصی برای این داده ها لازم است.

همچنین این فراخوان در پی الگوریتم های جستجوی مناسب برای بازشناسی گفتار محاوره ای فارسی نیز بود. نتیجه این فراخوان، برگزیده شدن 4 شرکت در محورهای مختلف فراخوان و جمع آوری اطلاعات مربوط به سابقه فنی و مالی شرکت ها بود.

دیگر اقدام اجرا شده در این حوزه، انتشار فراخوان شناسایی شرکت های توانمند در زمینه هوش مصنوعی بود. این فراخوان برای شناسایی شرکت های دانش بنیان و شرکت های خلاق توانمند و همچنین ارائه نیازهای فناورانه شرکت های متقاضی برگزار شد که در نهایت موجب انعقاد قرارداد برای اجرای پروژه های مرتبط با هوش مصنوعی و زیرساخت های اجرایی بود.

یکی از اقدامات ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی در زمینه هوش مصنوعی، بررسی و ارزیابی طرح ها و پروژه های زمینه هوش مصنوعی در کارگروه مربوطه که برای آنها تسهیلات در نظر گرفته شده، بود. از دیگر اقدامات ستاد در حوزه هوش مصنوعی می توان به پیگیری تصویب سند ملی هوش مصنوعی از طریق جلسات مستمر با حضور کارشناسان تخصصی و نمایندگان دستگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد. همچنین حمایت از طرح های اولویت دار انجام شد.

از دیگر فعالیت های ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی که سال 1400 در حوزه هوش مصنوعی صورت گرفت، می توان به شناسایی اولویت های حمایت از توسعه فناوری های این حوزه اشاره کرد. بیش از 110 طرح برای سال های 1400 و 1401، تعامل با هیئت های بازدیدکننده خارجی به منظور زمینه سازی صادرات محصولات دانش بنیان تخصصی، ارزیابی طرح توسعه شرکت ها و محصولات و و بررسی و ارزیابی طرح های ارجاع شده از معاونت علمی، شناسایی شد.

اینترنت اشیا

یکی از مهم ترین اقدامات ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی که در سال 1400 در حوزه اینترنت اشیا صورت گرفت، می توان به انتشار فراخوان دریافت اطلاعات شرکت ها در 4 حوزه پرچم دار اینترنت اشیا شامل اینترنت نسل 5، هوشمندسازی در حوزه نفت و گاز، هوشمندسازی در حوزه حمل ونقل و هوشمندسازی در فناوری های حوزه کشاورزی و دامپروری اشاره کرد.

در این فراخوان، مشارکت 10 شرکت در محورهای مختلف فراخوان و جمع آوری اطلاعات مربوط به سابقه فنی و مالی شرکت ها محقق شد. همچنین طی سال 1400، طرح های اولویت دار در حوزه اینترنت اشیا، مورد ارزیابی قرار گرفت.

از دیگر اقدامات اجرا شده در این حوزه، پیگیری طرح های تأیید شده کارگروه اینترنت اشیا که در حال انجام است و برگزاری جلسه با مجریان طرح ها بود. در طول سال 1400، جلسات کمیته زیرساخت اقتصاد دیجیتال، برگزار و طرح ها مورد بررسی قرار گرفت.

از جمله این موارد می توان به ارزیابی طرح های ارسال شده از طریق وزارت صمت، مرکز ملی فضای مجازی، وزارت آموزش و پرورش و ارزیابی طرح هوشمندسازی مزارع آبزی پروری در منطقه چابهار اشاره کرد.

یکی دیگر از اقدامات مهم در حوزه اینترنت اشیا، برگزاری فراخوان های لرنینو و هلثینو در قالب برنامه متوازن و ارزیابی طرح های ارائه شده بود.

فراخوان لرنینو شامل طرح حمایت از توسعه رویکردهای نوین آموزش و یادگیری بود که به برگزیده شدن 16 طرح انجامید و این طرح ها، هم اکنون در حال انجام هستند.

فراخوان هلثینو نیز شامل طرح حمایت از شرکت های خلاق حوزه سلامت دیجیتال بود که به برگزیده شدن 6 طرح انجامید و این طرح ها هم اکنون در حال انجام هستند.

ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با پیگیری طرح های سال 1400، در سال نو نیز نسبت به توسعه این طرح ها و ورود به مباحث و حوزه نو آنها مطابق با دانش دنیای و علم روز دنیا، اقدامات لازم را به عمل خواهد آورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2276

به "زیست بوم فناوری های دیجیتال در سال 1400 توسعه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیست بوم فناوری های دیجیتال در سال 1400 توسعه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید