فرضیه اشتباه نمایندگان و ناسازگاری اقدام مجلسی ها با مصالح ملی

به گزارش تور آلمان ارزان، تهران (پانا) - مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، دلایل پیش فرض اشتباه مجلس در تصویب طرح اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم ها را تشریح کرد.

فرضیه اشتباه نمایندگان و ناسازگاری اقدام مجلسی ها با مصالح ملی

دیاکو حسینی در گفت وگو با پانا در واکنش به تصویب طرح اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم ها، گفت: کنندگان مجلس قبل از این اقدام و تصویب این طرح، باید بحث و اثبات می کردند که چگونه پیش فرض آنها درست است؛ این پیش فرض که غنی سازی 20 درصد با حجم مشخص یا عدم اجرای پروتکل الحاقی می تواند منجر به لغو تحریم شود. فرض اولیه در تدوین این طرح که ظاهرا چند ماه پیش آغاز شده و مربوط به الان هم نیست، خود این پیش فرض ایراد دارد.

این تحلیل گر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ادامه داد: تمامی بندهایی که در این طرح آمده، در گذشته قبلا آزمایش شده بود. یعنی قبل از برجام تمام آنچه که در این طرح مجلس آمده است، اجرا می شد. ما غنی سازی 20 درصد داشتیم، مقدار زیادی اورانیوم در این حجم داشتیم و پروتکل الحاقی را هم اجرا نمی کردیم ولی همزمان با همان اقدامات ما ذیل فصل هفتم شورای امنیت بودیم و ذیل تحریم های چندجانبه، و درست به این دلیل ما ناگزیر شدیم به توافق هسته ای یا مذاکرات هسته ای و منتج به برجام، روی بیاوریم.

دیاکو حسینی تاکید کرد: حال مجلسی ها استدلال می کنند که اگر ما این کار را انجام دهیم، تحریم ها لغو خواهد شد، در حالیکه این جهت آزمایش شده است و امتحان خود را پس داده است و نه تنها منجر به کاهش تحریم نشده بلکه این اقدامات، دلیل حمایت چندجانبه بین المللی و شکلگیری اجماع علیه ایران در آن مقطع زمانی بوده است.

درست در زمانی که چشم اندازی برای تغییر اوضاع به نفع ایران ایجاد شده است، چنین طرحی اشتباه است، زمانبندی غلطی دارد و هیچ کمکی در آینده به ما نخواهد کرد بلکه معتقدم که کمک می کند تا 1+4 با خیال راحت و با فراغ بال قوی تر به سمت آمریکای بایدن سوق پیدا کنند و همکاری های تازه ای را علیه ایران آغاز کنند

وی با بیان اینکه فکر نمی کنم این طرح با پیش فرض خود درست باشد، گفت: ضمن اینکه زمان بندی این طرح با مصالح ملی در این مقطع حساس ناسازگار است.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اضافه کرد: در این شرایط که رنج بسیار زیادی را کشیده ایم، مردم ما رنج زیادی را متحمل شده اند و دستاورد حقوقی بی نظیری را در این سه سال در برابر آمریکا به دست آوردیم؛ با حفظ برجام و عمل به تعهدات بود که توانستیم آمریکا را در شورای امنیت منزوی کنیم و به شکست بکشانیم؛ بعد از تحمل این مقدار رنج و به دست آوردن این دستاوردهای حقوقی و درست در زمانی که چشم اندازی برای تغییر اوضاع به نفع ایران ایجاد شده است، چنین طرحی اشتباه است، زمانبندی غلطی دارد و هیچ کمکی در آینده به ما نخواهد کرد بلکه معتقدم که کمک می کند تا 1+4 با خیال راحت و با فراغ بال قوی تر به سمت آمریکای بایدن سوق پیدا کنند و همکاری های تازه ای را علیه ایران آغاز کنند.

حسینی تاکید کرد: در حالیکه تا امروز اجتناب از این نوع قدم های پرمخاطره باعث شده بود حتی همکاری اروپا با آمریکا هم بسیار سخت شود و چنین تمایلی اساسا وجود نداشته باشد، این طرح این فرایند را معکوس خواهد کرد به زیان ایران. این مهمترین جنبه ابعاد منفی این طرح است که می تواند در اقتصاد ایران، دیپلماسی ایران، سیاست خارجه کشورمان تبعات منفی داشته باشد و حتی فراتر از اینها، اعتماد مردم را به اینکه مجلس می تواند نقش سازنده ای در آینده برای حل مسائل داشته باشد، آن اعتماد را هم به تدریج از بین می برد.

این تحلیلگر ارشد سیاست خارجه کشورمان گفت: این موضوع اساسا در قلمرو تصمیمات شورای عالی امنیت ملی است؛ چون در عالیترین سطح به سیاست خارجه ایران و امنیت ملی ما مربوط می شود، ورود مجلس به این موضوع اگر در تعامل با دولت و شورای عالی امنیت ملی بود، می توانست در شرایط مشخص و زمانبندی درست خود قابل توجیه باشد ولی در شرایط موجود که مجلس کاملا یکجانبه و بدون ملاحظه مصلحت های ملی و حتی بدون اینکه به خودش زحمت دهد و افکار عمومی را به ضرورت چنین اقدامی در این مقطع زمانی مجاب کند، این اقدام یکجانبه نمی تواند موجه باشد و شورای نگهبان هم با محدویت های قانونی که برای چنین طرحی وجود دارد، آشنایی دارد و انتظار هم می رود با توجه به مصلحت و منافع ملی، تصمیم بگیرد.

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری تاکید کرد: در شرایط حاضر تمام این مسئولیت بر گردن شورای نگهبان است که نشان دهد که با این شرایط آشنایی کافی دارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1573

به "فرضیه اشتباه نمایندگان و ناسازگاری اقدام مجلسی ها با مصالح ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرضیه اشتباه نمایندگان و ناسازگاری اقدام مجلسی ها با مصالح ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید