پژوهش نتیجه بخش محققان رویان و دانشگاه تهران، استفاده از سلول های غلاف خارجی ریشه برای درمان ریزش مو

به گزارش تور آلمان ارزان، محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران در پژوهشی روی ریزش مو دریافتند که می توان از سلول های غلاف خارجی ریشه مو برای حمایت از سلول های پاپیلای پوست و درمان از دست دادن مو استفاده کرد.

پژوهش نتیجه بخش محققان رویان و دانشگاه تهران، استفاده از سلول های غلاف خارجی ریشه برای درمان ریزش مو

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور آلمان ارزان، ریزش مو از مشکلاتی است که مردان و زنان را درگیر نموده و ناچار به مراجعه به پزشک می نماید. از منظر علمی، مو یکی از خصوصیات ظاهری است که تأثیر زیادی در زیبایی، پذیرش اجتماعی و اعتماد به نفس فرد دارد؛ به همین دلیل از دست دادن مو تهدید زیبایی و یک چالش فیزیولوژیک است.

مهمترین مشکل بازسازی مو در شرایط آزمایشگاهی، حفظ پتانسیل سلول های پاپیلای پوست (درم) حین کشت سلول است.

به منظور مقایسه اثر غلظت های متفاوت اگزوزم (کیسه های کوچک حاوی پروتئین های ترشحی) سلول های غلاف خارجی ریشه موی انسان و اگزوزوم های پلاکت های تخریب شده بر حفظ پتانسیل سلول های پاپیلای پوست در شرایط آزمایشگاهی، محمد علی نیلفروش زاده، ناصر اقدمی، احسان تقی آبادی و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشگاه رویان، طی پژوهشی سلول های پاپیلای پوست و سلول های غلاف خارجی ریشه مو را از نمونه های موی سالم انسان جدا کردند. سپس اصالت سلول ها با روش های آزمایشگاهی تأیید شد. پس از آن اگزوزم سلول های غلاف خارجی ریشه مو و پلاکت های خون استخراج شده نشانگر های اختصاصی سلول های والد از طریق روش های آزمایشگاهی در آنان شناسایی شد. همچنین اندازه ذرات و تخریب اگزوزوم ها آنالیز شد. در نهایت اثر غلظت های مختلف این اگزوزوم ها بر سلول های پاپیلای درم با روش های مختلف آزمایشگاهی ارزیابی شد.

استفاده از نتیجه پژوهش برای درمان از دست دادن مو

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Tissue Engineering Regeneration Medicine به چاپ رسیده است، نشان داد، بیشتر اگزوزوم های استخراج شده بین 30 تا 150 نانومتر قطر دارند. همچنین نشان داده شد استفاده از غلظت 100 ماکروگرم بر میلی لیتر از اگزوزوم های سلول های غلاف خارجی ریشه مو، بیان ژن های اختصاصی سلول های پاپیلای درم را به شکل موثری افزایش می دهد.

نتایج این پژوهش نشان داد، می توان از اگزوزوم های استخراج شده از سلول های غلاف خارجی ریشه مو برای حمایت از سلول های پاپیلای پوست و درمان از دست دادن مو استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1345

به "پژوهش نتیجه بخش محققان رویان و دانشگاه تهران، استفاده از سلول های غلاف خارجی ریشه برای درمان ریزش مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش نتیجه بخش محققان رویان و دانشگاه تهران، استفاده از سلول های غلاف خارجی ریشه برای درمان ریزش مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید