چرا مریخ کوچک تر از زمین است

به گزارش تور آلمان ارزان، تهران (پانا) - تراکم اتمسفر مریخ تنها 1% اتمسفر زمین است، و عمدتا از دی اکسید کربن تشکیل یافته است و از اینرو برای زندگی انسانها مناسب نیست. مریخ به خاطر جاذبه اندکش نمی تواند اتمسفرش را نگه دارد و بخش زیادی از آن را به مرور زمان از دست داده است.

چرا مریخ کوچک تر از زمین است

سیاره های درونی تر منظومه خورشیدی ما، یعنی عطارد (تیر)، زهره (ناهید)، زمین و مریخ (بهرام)، همه از بعضی جهات شبیه هم هستند. آنها سیاره های سنگی با سطحی محکم مانند زمین هستند، و آنها به مراتب کوچکتر از غولهای گازی همانند مشتری (برجیس) و زحل (کیوان) هستند. ولی آنها از بسیاری از جهات نیز با هم متفاوتند: از نظر ابعاد، جرم و اتمسفرهایشان.

به نقل از اسلش گیر، مریخ با اینکه شبیه ترین سیاره منظومه شمسی به کره زمین ماست (و از این بابت تمرکز گسترده ای بر تحقیقات برای امکان زندگی بلندمدت بر روی این سیاره وجود دارد) ولی یک تفاوت کلیدی بین این سیاره سرخ و زمین این است که مقدار آن حدود نصف زمین است (شعاع آن حدود 3390 کیلومتر). این تفاوت بر همه چیز تاثیرگذار است، از جاذبه تا شرایط اقلیمی آن.

یکی از دلایل کوچکتر بودن مریخ نسبت به زمین تفاوت جاذبه (گرانش) آن است. جاذبه مریخ حدود یک سوم قدرت جاذبه زمین است، چرا که جرم کمتری وجود دارد که اشیاء را به سطح آن جذب کند. این جاذبه کم باعث شده تا اتمسفر آن بسیار رقیق باشد.

اتمسفر مریخ تنها 1% تراکم اتمسفر زمین است، و عمدتا از دی اکسید کربن تشکیل یافته است و از اینرو برای زندگی انسان ها مناسب نیست. مریخ به خاطر جاذبه اندکش نمی تواند اتمسفرش را نگه دارد و بخش زیادی از آن را به مرور زمان از دست داده است.

همین مشکل برای آب در مریخ نیز وجود داشته است. منجمان اطمینان دارند که میلیاردها سال پیش آب بر روی مریخ وجود داشته است، چرا که می توانیم شواهد جریان یافتن آب در ساختارهای سنگی سطحش را ببینیم. ولی اکنون مریخ خشک و عقیم است؛ اساساٌ هیچ آبی بر روی سطح آن نیست و فقط یخ در قطب های آن و زیر سطحش وجود دارد.

یک نظریه پرطرفدار درباره مریخ گویای آن است که آب روی سطح آن به خاطر حرارت خورشید تبخیر می شده و به اتمسفر می رفته است ولی وقتی به اتمسفر می رفت به اکسیژن و هیدروژن تجزیه شده و جاذبه اندک مریخ باعث اتلاف بخشی از هیدروژن که سبکتر است شده و به این ترتیب آب روی این سیاره به مراتب کمتر و کمتر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 2200

به "چرا مریخ کوچک تر از زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مریخ کوچک تر از زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید