5 برداشت اشتباه در مورد رمزارز ها

به گزارش تور آلمان ارزان، اندیشکده بروکینگز در گزارشی ضمن پرداختن به پدیده رمز ارز ها و اقبال عمومی به آن ها، سعی کرده تا 5 برداشتِ اشتباه و نادرست از رمرز ارز ها را که در میان بسیاری از افکار عمومی و حتی نخبگان سیاسی و اقتصادی رایج است، مورد اشاره قرار دهد.

5 برداشت اشتباه در مورد رمزارز ها

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

اندیشکده بروکینگز در این رابطه می نویسد: بیت کوین به عنوان یک رمز ارز اصلی و اولیه، در سال 2009 ابداع و راه اندازی شد. با این حال، اکنون هزاران رمز ارز دیگر با ارزشی بالغ بر دو تریلیون دلار در جهان وجود دارند. افزایش قابل توجه ارزش بسیاری از رمز ارز ها در سال های اخیر، عملا موجب اقبال عمومی به آن ها شده است و اقتصاد جهانی را با یک پدیده جدید رو به رو کرده است. در این رابطه، عده ای از ناظران و تحلیلگران مالی اینگونه استدلال می کنند که امکان دارد رمز ارز ها حامل یک حباب قیمتی شدید باشند که به وقتِ تخلیه این حباب، بسیاری از سرمایه گذارانِ حوزه رمز ارزها، آسیب های جدی خواهند دید. در روز های اخیر نیز به وضوح شاهد بوده ایم که بسیاری از رمز ارز ها با تخلیه جدی حباب قیمتی خود رو به رو بوده اند و حتی تا مرز نابود شدنِ کامل نیز پیش رفته اند.

به گزارش خبرنگاران، با این همه، هر آنچه بر سرِ رمز ارز ها بیاید، نوآوری های مبتکرانه ای که زیربنای رمزارز ها را تشکیل می دهد، تا حد زیادی قادر خواهد بود تا ماهیت پول و امور مالی را دگرگون سازد. در ادامه به پنج برداشت اشتباه و نادرست در مورد جهانِ رمز ارز ها که در میان مردمِ اقصی نقاط جهان رایج است، اشاره می شود.

1: یک رمز ارز، پولِ واقعی است و می توان در پرداخت ها از آن استفاده کرد

رمز ارز هایی نظیر بیت کوین و اتریوم با این هدف طراحی شدند که بتوان از آن ها در پرداخت های عادی به جای: پرداخت اسکناس، کارت های بانکی، و یا حتی چک استفاده کرد. در این چهارچوب، مرام نامه استفاده از بیت کوین در سازوکار های مالی، یک سازوکار پرداخت الکترونیکی با استفاده از رمز ارز ها را پیش بینی می کند که به دو طرفِ یک معامله این امکان را خواهد داد تا بدون حضورِ یک طرف سوم، به نحوی قابل اعتماد و مستقیم با یکدیگر معامله کنند. این مساله تا حد زیادی دولت ها و بانک ها را از چرخه های مالی حذف می کند. در این رابطه به طور خاص اشاره می شود که بلاک چین (سیستم زیرساختی مبادله مالی در چهارچوب بیت کوین است که امکان ارتباط مستقیمِ دو طرف یک معامله را فراهم می کند)، آینده صنعتِ پرداخت و داد و ستد مالی است.

با این همه، در جهانِ واقع، استفاده از رمزارز ها بسیار گران و حتی کُند بوده است. به عنوان مثال در مورد معاملات بیت کوین، تقریبا 10 دقیقه طول می کشد تا معامله مذکور، به تایید برسد و هزینه میانگین برای انجام یک تراکنش مالی در این رابطه، مبلغی در حدود 20 دلار بوده است. اتریوم به عنوان دومین رمز ارزِ اصلی و برتر در جهان (پس از بیت کوین)، در مدت زمان کمتری تراکنش های مالی را سازماندهی می کند با این حال، هزینه این اقدام در چهارچوب رمز ارزِ اتریوم، به مراتب بالاتر است.

جدای از همه این ها، نوسانات قابل توجه در قیمت رمز ارزها، اساسا آن ها را به ابزار هایی غیرقابل اعتماد در هرگونه تراکنش و داد و ستد مالی تبدیل می کند. موضع گیری بسیاری از نهاد های مالی رسمی در جهان علیه رمزارز ها نیز (نظیر اقدام اخیر اتحادیه بانکی چین در صدور اعلام هشدار به اعضای خود جهت دوری کردن از رمز ارزها) در تشدید بی اعتمادی نسبت به رمز ارز ها و غیرقابل اعتماد بودن آن ها به مثابه ابزاری جهت پرداخت های مالی، بسیار موثر است.

2: سرمایه گذاری در رمز ارزها، یک سرمایه گذاری خوب و مطمئن است

سرمایه گذاری در حوزه بیت کوین و همچنین دیگر رمز ارزها، در سال های اخیر، افزایش قابل توجهی داشته است. حتی بانک های مهم در جهان نظیر گلدمن ساچس و مورگان استنلی نیز وارد این حوزه شده اند. در این رابطه، برخی موسسات و نهاد های مالی بین المللی بر این مساله تاکید داشته اند که سرمایه گذاری در حوزه رمزارز ها خوب است.

با این حال، برخی ناظران و تحلیلگران بر این باورند که بخشی از جذابیت رمزارزها، به این دلیل است که عرضه یِ بیشتر رمزارز های پایه و اصلی، به شدت کنترل می شود. برای مثال، تا به امروز حدودا 18.5 میلیون بیت کوین ایجاد شده و در نهایت نیز فقط 21 میلیون بیت کوین در جهان وجود خواهد داشت. این مساله، تا حد زیادی تحت تاثیر یک برنامه رایانه ای است که تامین این رمزارز (بیت کوین) را مدیریت می کند.

با این حال، کمیاب بودنِ یک رمزارز، به خودی خود به معنای ایجاد ارزش برای آن نیست. برای آن رمز ارز باید تقاضا نیز وجود داشته باشد. با توجه به اینکه از رمز ارز ها نمی توان به نحو گسترده ای برای پرداخت ها استفاده کرد و هیچ استفاده ذاتی دیگری نیز ندارند، اینطور به نظر می رسد که اصلی ترین دلیل با ارزش بودنِ آن ها در دوره کنونی این است که اغلبِ انسان هایی که در آن ها سرمایه گذاری کرده اند، فکر می کنند آن ها حائز ارزش هستند. بدون تردید اگر این دیدگاه تغییر کند، قیمت رمز ارز ها نیز به نحو قابل توجهی سقوط خواهد کرد.

3: بیت کوین در حال کمرنگ شدن است. سکه های میم/ Meme Coins از آینده روشن و خوبی برخوردارند

بیت کوین در شرایط فعلی به مثابه پدرِ رمز ارز های موجود شناخته می شود. با این حال، سرمایه گذاران، در حال جستجو و تحقیق در مورد رمزارز های جدید هستند. سال 2019، اینوستوپدیا (بزرگترین دانشنامه سرمایه گذاری و آموزش امور مالی در جهان) ادعا کرد که بیت کوین قدرت خود را به مثابه نیروی محرک اصلی جهانِ رمز ارز ها از دست داده است. در این راستا، رمزارز هایی نظیر بیت کوین، توسط رمز ارزی نظیر دوج کوین، در غبار گم خواهد شد.

با این همه، دوج کوین و دیگر رمزارزهایِ شبیه به آن (که به آن ها سکه های میم نیز گفته می شود. این رمز ارزها، تا حد زیادی کار خود را با یک شوخی و حمایت شخصیت های سرشناس از خود شروع می کنند و در اندک زمانی، با افزایش ارزش قابل توجهی رو به رو می شوند.

دلیل اصلی این مساله نیز هجوم فراوان انسان ها، تحت تاثیر صحبت های افراد برجسته و مشهور، به سمت این رمز ارز ها است)، که تا حد زیادی ارزش خود را مدیون الگو های رفتاری (و هجوم جهت خرید آن ها) هستند، حتی در ساده ترین معاملات و تراکنش های مالی نیز مورد استفاده قرار نمی گیرند. از طرفی، این نوع از رمز ارزها، با هیچگونه محدودیتی نیز در بحث عرضه خود رو به رو نیستند و صرفا با توئیت زنی های افرادی نظیر ایلان ماسک، به شدت با صعود یا سقوط قیمتی رو به رو می شوند. به طور کلی، به نظر می رسد که ارزش سکه های میم تا حد زیادی بر پایه تئوریی احمق بزرگتر بنا شده است. در این راستا، تنها چیزی که شما برای کسب سود از سرمایه گذاری در سکه های میم نیاز دارید، وجود افرادی احمق تر است که مایل باشند مبلغی بیش از آنچه شما برای آن ها (سکه های دیجیتالی میم) پرداخته اید، پرداخت کنند.

فناوری بیت کوین در مقایسه با فناوری بسیاری از رمزارز های جدیدتر که: گمنامی و محرمانه بودنِ بیشتری را برای کاربران فراهم می کنند، پردازش معاملات را با سرعت بیشتری انجام می دهند، و عملا پیچیدگی معاملات با رمز ارز ها را ساده تر می کنند، قدیمی تر است. با این حال، بیت کوین علی رغم تمامی نواقصش، همچنان رمز ارزِ غالب در جهان است و حدودا نیمی از ارزش کلی بازر رمزارز های جهان، مربوط به بیت کوین است.

4: رمزارزها، جایگزین دلار خواهند شد

راشیر شارما تحلیلگر ارشد موسسه مالی مورگان استنلی لستدلال کرده که بیت کوین می تواند به حکومت دلار در جهان خاتمه دهد و یا حداقل ارز دیجیتال، تهدیدی روشن و مستقیم علیه اسکناس های کاغذی است. در این رابطه حتی نشریه فایننشیال تایمز در گزارشی از تیترِ صعود بیت کوین، نشان دهنده سقوط آمریکا است، جهت تصویرسازی اوج گیری قابل توجه جهان رمزارز ها استفاده است.

باید تاکید کرد که رمز ارز ها به هیچ چیز الا ایمان و اعتقاد عمومی افرادی که در آن ها سرمایه گذاری می کنند وابسته نیستند. این در حالی است که دلار و اعتبار آن، به طور رسمی توسط دولت آمریکا تضمین می شود. سرمایه گذاران در هر شرایطی، حتی در بدترین شرایط هم به دلار اعتماد می کنند. با این حال، رمز ارز ها به هیچ عنوان از این ویژگی برخوردار نیستند. همین مساله موجب می شود تا به این استدلال برسیم که حتی اگر ارزش دلار کاهش هم داشته باشد، این مساله بر جایگاه قابل توجهِ آن به مثااز طریق ذخیره ارزش، هیچ تاثیری نخواهد داشت.

5: رمز ارز ها صرفا مُدهای مقطعی هستند و از بین خواهند رفت

وارِن بافِت سرمایه گذارِ مشهور آمریکایی، سرمایه گذاری در رمزارز ها را امری سودمند و توام با سود فراوان توصیف کرده این در حالی است که اندرو بیلی رئیس بانک انگلستان گفته است: اگر مردم می خواهند کل پول خود را از دست بدهند، می توانند نسبت به خرید رمزارز ها اقدام کنند. نوریل روبینی اقتصاد دان آمریکایی نیز بیت کوین را مادر یا پدرِ تمامی کلاهبرداری های جهان توصیف کرده و حتی از فناوری بنیادین و زیرساختی آن نیز قویا انتقاد کرده است.

باید پذیرفت رمز ارز ها هر سرنوشتی هم که داشته باشند، می توانند تا حدی موجب ایجاد تحول در امور پولی و مالی جهان شوند. ظهور رمز ارز ها و اوج گیری آن ها موجب شده تا بسیاری از بانک های مرکزی در اقصی نقاط جهان به فکر طراحی نسخه های دیجیتالِ ارز های خود باشند. در این راستا، باهاماس ارز دیجیتال خود را که با بانک مرکزی آن حمایت می شود، ارائه کرده است. این در حالی است که کشور هایی نظیر چین، ژاپن و سوئد، در حال انجام آزمایش ها و آزمون و خطا هایی با پول دیجیتال رسمی خود هستند.

در این راستا، حتی معاملاتی نظیر خرید یک خانه یا خودرو نیز خیلی زود می توانند از طریق برنامه های رایانه ای که در پلتفرمِ رمزارز ها فعالیت می کنند، انجام شوند. از این رو، به طور کلی باید گفت که صرفِ ظهور رمز ارز ها و ارز های دیجیتال، بسیاری از کشور ها و نهاد های مالی جهان را به فکر انداخته تا خود را با تغییرات آینده در این زمینه هماهنگ کنند. از این رو، اشتباه است اگر بگوییم تاثیر رمز ارز ها بر اقتصاد های جهان موقتی است و آن ها خیلی زود نابود خواهند شد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1886

به "5 برداشت اشتباه در مورد رمزارز ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 برداشت اشتباه در مورد رمزارز ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید