92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شد

به گزارش تور آلمان ارزان، عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات شیلاتی کشور از شناسایی 92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی اطلاع داد.

92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش تور آلمان ارزان از بندرعباس و به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم، فریدون عوفی گفت: به وسیله DNA نمونه های کوسه ماهیان کار تحقیقاتی با مشارکت مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، موسسه تحقیقات شیلاتی کشور، گروه اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان و خانم ریما ژابادو نایب رئیس گروه تخصصی کوسه ماهیان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) شروع شده است.

وی بیان داشت: تاکنون 90 نمونه اره از گروهی از ماهیان غضروفی موسوم به اره ماهیان از حوزه جنوبی خلیج فارس (حوزه دریایی امارات) و 50 نمونه از حوزه شمالی خلیج فارس و تنگه هرمزبا هدف آنالیز علمی جمع آوری شده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات شیلاتی کشور خاطرنشان کرد: اهمیت حفاظت از آبزیان به ویژه گونه های در معرض خطر و گونه های حساس و آسیب پذیر مورد توجه مجامع جهانی و سازمان های متولی در ایران است و همه ملزم به تبعیت از قوانین و مقررات جهانی برای حفاظت از این گونه ها هستیم.

وی با اعلام اینکه هم اکنون 12 گونه از کوسه ماهیان در لیست قرمز (خطر انقراض) قرار دارند، ادامه داد: تمام گونه های اره ماهیان در لیست قرمز قرار دارند و با وجود اینکه بیشترین پراکنش اره ماهیان در سواحل شمالی خلیج فارس(آب های ایران) واقع شده است اما خوشبختانه طی یک دهه گذشته هیچ گزارشی از صید اینگونه آبزیان در آب های ایران ثبت نشده است.

مدیر گروه اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با اشاره به نقش کمرنگ بیماری های انگلی و تهدیدات زیستی در زمینه تهدیدی برای کوسه ماهیان، گفت: بهره برداری ناخواسته و غیرهدف از کوسه ماهیان مهم ترین تهدید این آبزیان توسط بهره برداران و صیادان بشمار می رود.

وی ادامه داد: برای کاهش تهدیدات انسانی کوسه ماهیان، می بایست نشست های تخصصی و همفکری جامع برای ارائه راهکاری یکپارچه با رویکرد تحقیقاتی و علمی در راستای حفاظت از گونه های در معرض خطر آبزیان با مشارکت جوامع محلی و صیادان به صورت جدی و مستمر برگزار گردد.

عوفی، اقدام مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم را در برگزاری کارگاه آموزشی کوسه ماهیان و سپر ماهیان در پارک زیست فناوری خلیج فارس درجزیره قشم را که جمع زیادی از صیادان، جوامع محلی، دانشگاهیان و همچنین ادارات مرتبط با حوزه دریا حضور داشتند را بسیار مهم توصیف کرد و خواهان ادامه این کارگاه ها بر روی گونه های مختلف آبزیان شد.

به گفته این محقق حوزه شیلات، 92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شده اند که از نظر ویژگی های رفتاری، تغذیه، فراوری مثل و حتی مساله مهاجرت با یکدیگر متفاوت هستند و سازمان های جهانی متولی مانند اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت(IUCN) و کنوانسیون گونه های مهاجر (CMS) براساس استاندارد این تعداد را به شش گروه طبقه بندی نموده اند که کار تحقیقاتی براساس ویژگی های زیستگاهی آنان دنبال می گردد.

عوفی ایجاد مثلث پژوهشگران، مدیران اجرایی و جوامع محلی را مهم ترین عامل برای نتیجه گیری از فعالیت های علمی و تحقیقاتی دانست و تاکیدکرد: برای دستیابی به نتیجه مطلوب در حوزه تحقیقات باید هر سه ضلع این مثلث در کنار هم قرار گیرند.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 634

به "92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "92 گونه کوسه ماهی در خلیج فارس، تنگه هرمز و بخشی از خلیج عمان شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید