اولویت سیاست خارجی بایدن چیست؟ آیا آمریکا به برجام بازمی شود؟

به گزارش تور آلمان ارزان، ایرنا نوشت: مشاور سیاست خارجی جو بایدن نامزد دمکرات ها برای ریاست جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در مصاحبه با اندیشکده شورای آتلانتیک آمریکا بر ضرورت بازگشت آمریکا به پیمان های بین المللی از جمله توافق جامع قدرت های هسته ای دنیا با ایران (برجام) تاکید نمود.

اولویت سیاست خارجی بایدن چیست؟ آیا آمریکا به برجام بازمی شود؟

جیک سالیوان، مشاور سیاست خارجی جو بایدن در گفت و گو با این اندیشکده علاوه بر تاکید بر تشکیل ائتلاف های داخلی در آمریکا، بر اهمیت به اعاده مجدد قدرت واشنگتن در داخل و احیای صندلی این کشور در میان کشورهای دنیا به ویژه به وسیله بازگشت به پیمان های دنیای و منطقه ای تاکید نمود و گفت: پیوستن به توافق اقلیمی پاریس و کوشش برای تقویت آن، بازگشت به توافق جامع قدرت های هسته ای دنیا با ایران (برجام)، سازمان دهی دمکراسی های دنیا، تخلیه نیروهای آمریکا از افغانستان و آنالیز مجدد روابط چین-آمریکا بعضی از اولویت های نخست دولت جرج بایدن، نامزد دمکرات ها در این کشور خواهد بود.

وی از اهمیت همکاری شبکه شرکای دنیای آمریکا در مواجهه با رقابت روز افزون آمریکا با چین و روسیه نیز تأکید کرد و گفت: مقابله با پکن و مسکو در عین همکاری با آن ها لازم است و تجربه قبلی بایدن برای جلوگیری از اقدامات تهاجمی رهبران روسیه و هم زمان، پیگیری حوزه های منافع متقابل، سودمند خواهد بود.

سالیوان در ادامه گفت: آمریکا باید کارهای بسیار و مهمی در داخل انجام دهد سپس به سیاست خارجی بپردازد که مبارزه با کرونا و مبارزه با نژادپرستی از جمله آنها است.

تفاوت نگرش بایدن و ترامپ به ائتلاف ها

سالیوان بر این باور است که یکی بارزترین تفاوت ها میان ترامپ و بایدن دیدگاه و میزان اهمیت این دو نامزد، به ائتلاف های داخلی، منطقه ای و دنیای آمریکا است، ترامپ به ائتلاف های داخلی به عنوان یک بار اضافی نگاه می نماید این درحالی است که در نظر دریافت دیدگاه ها و همراهی با ائتلاف های مختلف برای دستیابی به اهداف مشترک نیز حائز اهمیت است.

به عقیده این مقام آمریکایی، در صورت پیروزی و رسیدن جو بایدن، نامزد دمکرات ها به کاخ سفید، دولت بایدن باید به کم و کاستی ها و عواقب رفتارهای دمدمی مزاجی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق (فعلی) اعتراف نموده و آن را بپذیرد و برای تغییر و بهبود نظر و دیدگاه متحدین آمریکا کوشش کند، چرا که تغییر عقیده نسبت به آمریکا در دنیا یک شبه صورت نخواهد گرفت.

این سیاستمدار آمریکایی توضیح داد: از این رو بایدن در صورت پیروزی باید تعامل با نهادهای مختلف بین المللی از جمله سازمان ملل، سازمان تجارت دنیای و سازمان دنیای بهداشت که ترامپ به وضوح با آن بیگانه بود را از سر بگیرد، همچنین اولویت های روشنی برای مسائلی نظیر ظهور چین، تغییرات اقلیمی، همه گیری کووید-19 و تجارت دنیای تنظیم کند.

سالیوان گفت: ترامپ طی چهار سال گذشته با بی توجهی به توافقات و پیمان ها با سازمان های مختلف بین المللی آنها را زیر پا گذاشته یا به صورت یکجانبه از آن خارج شده است که خشم بعضی کشورهای از جمله متحدین واشنگتن را نیز در پی داشته است.

وی با اشاره به اینکه برای بهبود روابط و سیاست خارجی کشور، بایدن باید ابتدا به سیاست خارجی بپردازد گفت: اگر دولت جدید در منابع قدرت داخلی خود ازجمله در زیرساخت ها، نوآوری، کارگران، سیستم مهاجرت و البته دمکراسی سرمایه گذاری نکند، در سیاست خارجی پیروز نخواهد شد و آمریکا باید کارهای بسیاری در داخل انجام دهد سپس به سیاست خارجی بپردازد که مبارزه با کرونا و نژادپرستی از جمله آنها است.

رجحان دیپلماسی بر قدرت نظامی

به عقیده سالیوان، آمریکا باید ساختار امنیت ملی و سیاست خارجی خود را به صورتی تغییر دهد که دیپلماسی بر قدرت نظامی رجحان داشته باشد و به وسیله مذاکره درباره مسائل مختلف از جمله مسائل مربوط به خاورمیانه و جنوب آسیا که نیروهای نظامی آمریکا در آنجا حضور دارند، آن ها را حل و فصل سازد و به کاهش این نیروها در مناطق مذکور یاری کند.

اگر چه بسیاری بر اختلاف نظر میان اعضای حزب دمکرات در خصوص سیاست خارجی تاکید دارند اما به عقیده این مشاور سیاست خارجی جو بایدن، تفاهم در مسائلی همچون سرانجام دادن به جنگ ها، تمرکز بر طبقه متوسط و طبقه کارگر در سیاست خارجی آمریکا و رهبری دمکراسی های دنیا در برابر رهبران فاسد بیش همه اهمیت دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1414

به "اولویت سیاست خارجی بایدن چیست؟ آیا آمریکا به برجام بازمی شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولویت سیاست خارجی بایدن چیست؟ آیا آمریکا به برجام بازمی شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید