بازار سرمایه ، از صندوق های ETF چه خبر؟

به گزارش تور آلمان ارزان، خبرنگاران- صندوق های سرمایه گذاری ETF که در روزگاری نه چندان دور یکی از سرفصل های جذاب بازار سرمایه بود، این روزها مانند سایر بخش های بازار کجدار و مریز به راه خود ادامه می دهند و همچنان پالایشی یکم پایین تر از ارزش زمان عرضه خود معامله می شود.

بازار سرمایه ، از صندوق های ETF چه خبر؟

به گزارش تور آلمان ارزان، در روزهای صعود شارپی بازار سرمایه در سال گذشته، وعده عرضه سه صندوق دولتی در قالب ETF از سوی دولتمردان داده و قرار شد صندوق نخست بانکی و بیمه ای، صندوق دوم پالایشی و صندوق سوم خودرویی و فلزی باشد.

درواقع دولت بنا داشت باقیمانده سهم خود در برخی بانک ها، بیمه ها، پالایشگاه ها، شرکت های خودرویی و فولادی را در بازار عرضه و از این طریق سهام خود را به مردم واگذار کند. این صندوق ها با 20 تا 30 درصد تخفیف به مردم واگذار شد و هر ایرانی دارای کد ملی می توانست خریدار آن ها باشد.

دارایکم همچنان سودده است

در این راستا، صندوق اول با نام دارا یکم در اوایل تابستان سال 1399 عرضه و در سوم تیرماه قابل مقایسه شد. در واقع وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار کرد.

در پذیره نویسی صندوق دارایکم بیش از چهار میلیون نفر مشارکت کردند. صندوقی که هم راستا با روزهای صعودی بازار سرمایه، بازدهی چشمگیری داشت و تا 200 درصد سود هم پیش رفت.

سوددهی دارایکم به گونه ای بود که حتی با وجود سقوط چشمگیر شاخص کل بورس طی یک سال گذشته، این صندوق همچنان در سود قرار گرفته است.

بر این اساس، قیمت هر واحد دارایکم در روز عرضه 10 هزار تومان بود و هر واحد این صندوق در روز چهارشنبه حدود 12 هزار تومان قیمت داشت.

ضرر خریداران پالایشی یکم جبران نشد

تب و تاب دارایکم هنوز نخوابیده بود که سخن از عرضه پالایشی یکم (باقی مانده سهام دولت در چهار پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس) به میان آمد. این بار در آن سوی ماجرا وزارت نفت نشسته بود و عرضه صندوق پالایشی یکم با اختلاف بین وزارت نفت و وزارت اقتصاد کلید خورد و یکی از بهانه های ریزش بازار شد!

درواقع زمان عرضه این صندوق نخستین روزی بود که سقوط بازار آغاز شد، سقوطی که همچنان ادامه دارد و معین نیست نقطه تعادل آن کجا باشد.

کاهش ارزش این صندوق به جایی رسید که قیمت هر واحد این صندوق به 5000 تومان، یعنی نصف قیمت روز عرضه رسید. در این روزها نیز ارزش پالایشی یکم هنوز به روز عرضه نرسیده و همچنان هر واحد این صندوق حدود 7300 تومان قیمت دارد.

ضرر خریداران جبران می شود؟

در نهایت حالا کار به جایی رسید که سازمان بورس و اوراق بهادار تصمیم گرفت برای احیای بازار و شاید بازگرداندن اعتماد مردم به بورس، ضرر افرادی که ETF را خریده بودند جبران کند. از یک سو به گفته محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معمولا مردم در معامله با دولت توقع ضرر دیدن ندارند و از سوی دیگر دولت مانند هر ناشر دیگری، باید تا یک سال از سهمی که عرضه کرده است حمایت کند تا قیمت سهم به زیر قیمت در روز عرضه نرسد.

ایسنا نوشت: تصمیم جدید سازمان نیز توسط سران قوا تصویب شد اما همنوز ابلاغیه آن برای اجرا صادر نشده است. در صورت اجرای این تصمیم سهم جدید پالایشی یکم یا سهم های دیگر به سهام داران ETF هبه خواهد شد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: berlinro.ir شناسه مطلب: 1901

به "بازار سرمایه ، از صندوق های ETF چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار سرمایه ، از صندوق های ETF چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید